Asya ülkesinde futbolcular hedefte: Asit, demir çubuk ve çekiçle saldırdılar

Faysal Halim, bir hafta içinde saldırıya uğrayan üçüncü Malezya Süper Ligi futbolcusu oldu.

Faisal Halim (AFP)
Faisal Halim (AFP)
TT

Asya ülkesinde futbolcular hedefte: Asit, demir çubuk ve çekiçle saldırdılar

Faisal Halim (AFP)
Faisal Halim (AFP)

Malezyalı bir futbol yıldızı, Güneydoğu Asya ülkesinde önde gelen futbolculara yönelik bir diğer saldırıda üzerine asit dökülmesinin ardından alındığı yoğun bakımdan çıkarıldı ancak hastanede kalmaya devam edecek.

Faysal Halim başkent Kuala Lumpur'un dışındaki bir alışveriş merkezinde 5 Mayıs'ta saldırıya uğramıştı. Saldırılar oyuncuların güvenliğine ilişkin endişeleri tetikliyor.

Selangor Futbol Kulübü'nün 25 yaşındaki yıldız kanat oyuncusu Halim, boynu, omuzları, elleri ve göğsündeki ciddi yanık yaralarının tedavisi için birkaç deri grefti ameliyatı geçirdi. Selangor eyaleti futbol federasyonu başkan yardımcısı Şerhül Muhtar, Halim'in halihazırda yoğun bakımdan çıktığını ancak iyileşme sürecinin hastanede devam edeceğini söyledi.

Mokhtar futbolcunun "durumunun stabil" olduğunu ve sesinin her geçen gün "daha da güçlendiğini" söyledi.

Polis, Halim'e yönelik saldırının nedenini ve son dönemde futbolculara yönelik saldırıların birbiriyle bağlantılı olup olmadığını henüz tespit edemedi.

Halim'e yönelik saldırı, bir çift soyguncunun bir başka milli oyuncu Ahyar Raşid'e demir çubukla saldırmasından üç gün sonra gerçekleşti. Yaralanan Raşid'in parası çalınmıştı.

Benzer bir saldırıda Şefik Rahim, arabasının ön camını kıran çekiçli bir adamın saldırısına uğramıştı. Johor Darul Ta'zim futbol kulübünde orta saha pozisyonunda oynayan 36 yaşındaki Rahim olayı yara almadan atlatmıştı.

Saldırının ardından Rahim'in kulübü oyuncuları için güvenliği arttırmıştı.

Halim'in Selangor Futbol Kulübü, Malezya futbolunun sezon açılışı olan Charity Shield maçında Johor Darul Ta'zim'e karşı çıkacağı maçtan güvenlik endişeleri nedeniyle çekildi.

Malezya Futbol Federasyonu geçen hafta oyunculara koruma tutmalarını tavsiye etmişti.

New Straits Times'ın aktardığına göre federasyon başkanı Hamidin Mohd Amin, "Tüm oyuncular koruma tutacak maddi imkana sahip olmasa da özellikle istenmeyen dikkatleri üzerine çekebilecek yıldız oyuncular için bu mantıklı bir fikir" demişti.

Independent TürkçeMike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix
TT

Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix

Mike Tyson, tartışmalı boks maçının geçen ay ertelenmesinin ardından YouTube yıldızı Jake Paul'la 15 Kasım'da dövüşecek.

57 yaşındaki Tyson'ın mayısta bir uçuş sırasında sağlık sorunları yaşaması, ağırsıklet efsanesinin 27 yaşındaki Paul'la 20 Temmuz'da yapmayı planladığı dövüşün ertelenmesine yol açmıştı.

7 Haziran cuma günü yapılan açıklamada maçın 15 Kasım Cuma günü, başlangıçta müsabakaya ev sahipliği yapması planlanan Teksas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşeceği duyuruldu.

Önceden 20 Temmuz için planlandığı gibi, diğer ana maçta Katie Taylor ve Amanda Serrano dünya unvanı rövanşına çıkacak.

Tyson cuma günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Dövüşü ertelemek zorunda kalmamıza rağmen, antrenman yapmaya kısa süre içinde döneceğim. Beni tedavi eden sağlık personeline ve MVP'ye [Paul'ün tanıtım şirketi], Netflix'e ve AT&T Stadyumu'na tüm taraflar için en iyi yeni tarihi bulmada özenli çalışmalarından dolayı minnettarım. Tarih değişse de ne zaman dövüşürsek dövüşelim sonuç değişmeyecek. Jake Paul nakavt olacak. Bu maçı 15 Kasım Cuma günü AT&T Stadyumu'nda şahsen ya da Netflix'ten canlı izleyebilirsiniz.

Uçuş sürerken Tyson'ın ülseri alevlenmişti ve tıbbi deneyimi olan yolcuların yardım sağlaması için çağrıda bulunulmuştu. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa gelmiş ve yolcuların uçaktan inmesi yaklaşık 25 dakika gecikmişti.

Boks tarihinin en ünlü ağırsıklet şampiyonlarından Tyson en son 2020'deki gösteri maçında dövüşerek Roy Jones Jr.'la berabere kalmıştı.

Amerikalı boksör son profesyonel dövüşüne 2005'te çıktı ve Paul'la karşılaşması resmi onaylı bir profesyonel maç olacak. Kendisi de Amerikalı olan Paul, profesyonel kariyerinde 6'sı nakavtla olmak üzere 9 galibiyet ve 1 mağlubiyete sahip.

PA'dan da yararlanılmıştır.

Independent Türkçe