Manchester City, Premier Lig'e dava açtı

Manchester City, Premier Lig'i mahkemeye verdi (Reuters)
Manchester City, Premier Lig'i mahkemeye verdi (Reuters)
TT

Manchester City, Premier Lig'e dava açtı

Manchester City, Premier Lig'i mahkemeye verdi (Reuters)
Manchester City, Premier Lig'i mahkemeye verdi (Reuters)

Manchester City, "eşi benzeri görülmemiş" bir hukuk mücadelesinde Premier Lig'i dava etmeye karar verdi.

Times'ın haberine göre pazartesi günü başlayacak olan iki haftalık özel tahkim duruşmasında City, ligin İlişkili Taraf İşlemleri kurallarını sona erdirmeyi ve Premier Lig'den tazminat talep etmeyi amaçlıyor.

Yaklaşan davanın konusu düzenlemeler, Newcastle'ın Aralık 2021'de Suudi Arabistan şirketlerinin ağırlıkta olduğu bir konsorsiyum tarafından devralınmasının ardından, takımların kulübün sahibiyle bağlantılı şirketlerle epey şişirilmiş fiyatlarla yapılan ticari anlaşmalardan yararlanmasını önlemek için getirilen yasalarla ilgili. An itibarıyla kulübün en büyük 10 sponsorundan 4'ünün Birleşik Arap Emirlikleri'yle bağlantısı olduğu bildiriliyor ve bunlardan biri de Etihad Havayolları.

The Times'ın haberine göre City, 165 sayfalık yasal bir belgede kendilerini "ayrımcılık" mağduru olarak göstererek bu yasalara karşı çıkıyor. City'nin davayı 16 Şubat'ta açtığı bildirildi.

Diğer Premier Lig kulüpleri de davaya katılmaya davet edilirken kulüp, rakiplerini kısmen sahadaki başarılarını etkilemek için yasaları onaylamakla ve Newcastle'ın devralınmasından sonra yürürlüğe giren kurallar nedeniyle "Körfez mülkiyetine karşı ayrımcılık" yapmakla suçladı.

Lig, kural değişikliklerini uygulamak için en az üçte iki sayıya (ya da 14 kulübe) ihtiyaç duyan özel bir sisteme sahip.

City, kulübün Premier Lig yönetmeliklerini ve Finansal Fair Play kurallarını ihlal ettiği öne sürülen başka bir yasal mücadelenin içinde ve duruşma kasımda gerçekleşecek.

Bu ihlaller arasında 2009-10 ve 2017-18 sezonları arasında oyuncu ve menajer tazminatları için doğru mali bilgi ve doğru mali raporların sağlanmaması ve Premier Lig ve Uefa'nın mali kurallarının çiğnenmesi yer alıyor. İsnat edilen suçlardan bazıları, 2018'le 2023 arasında konuyla ilgili Premier Lig soruşturmalarında işbirliği yapmamakla ilgili.

Tüm iddialar, soruşturmanın başladığı 2018'de ilk kez açıklandığından bu yana kulüp tarafından şiddetle reddediliyor.

Kasımdaki duruşmanın 6 hafta sürmesi bekleniyor ve Pep Guardiola'nın takımı için para cezası, puan silme ya da başka yaptırımlar şeklinde sonuçlara yol açabilir.

Independent TürkçeMike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix
TT

Mike Tyson-Jake Paul maçının yeni tarihi açıklandı

Fotoğraf: Netflix
Fotoğraf: Netflix

Mike Tyson, tartışmalı boks maçının geçen ay ertelenmesinin ardından YouTube yıldızı Jake Paul'la 15 Kasım'da dövüşecek.

57 yaşındaki Tyson'ın mayısta bir uçuş sırasında sağlık sorunları yaşaması, ağırsıklet efsanesinin 27 yaşındaki Paul'la 20 Temmuz'da yapmayı planladığı dövüşün ertelenmesine yol açmıştı.

7 Haziran cuma günü yapılan açıklamada maçın 15 Kasım Cuma günü, başlangıçta müsabakaya ev sahipliği yapması planlanan Teksas'taki AT&T Stadyumu'nda gerçekleşeceği duyuruldu.

Önceden 20 Temmuz için planlandığı gibi, diğer ana maçta Katie Taylor ve Amanda Serrano dünya unvanı rövanşına çıkacak.

Tyson cuma günü yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: 

Dövüşü ertelemek zorunda kalmamıza rağmen, antrenman yapmaya kısa süre içinde döneceğim. Beni tedavi eden sağlık personeline ve MVP'ye [Paul'ün tanıtım şirketi], Netflix'e ve AT&T Stadyumu'na tüm taraflar için en iyi yeni tarihi bulmada özenli çalışmalarından dolayı minnettarım. Tarih değişse de ne zaman dövüşürsek dövüşelim sonuç değişmeyecek. Jake Paul nakavt olacak. Bu maçı 15 Kasım Cuma günü AT&T Stadyumu'nda şahsen ya da Netflix'ten canlı izleyebilirsiniz.

Uçuş sürerken Tyson'ın ülseri alevlenmişti ve tıbbi deneyimi olan yolcuların yardım sağlaması için çağrıda bulunulmuştu. Uçak indikten sonra sağlık görevlileri uçağa gelmiş ve yolcuların uçaktan inmesi yaklaşık 25 dakika gecikmişti.

Boks tarihinin en ünlü ağırsıklet şampiyonlarından Tyson en son 2020'deki gösteri maçında dövüşerek Roy Jones Jr.'la berabere kalmıştı.

Amerikalı boksör son profesyonel dövüşüne 2005'te çıktı ve Paul'la karşılaşması resmi onaylı bir profesyonel maç olacak. Kendisi de Amerikalı olan Paul, profesyonel kariyerinde 6'sı nakavtla olmak üzere 9 galibiyet ve 1 mağlubiyete sahip.

PA'dan da yararlanılmıştır.

Independent Türkçe