Microsoft yeni oyun ve konsollarını tanıttı

Fotoğraf: Microsoft
Fotoğraf: Microsoft
TT

Microsoft yeni oyun ve konsollarını tanıttı

Fotoğraf: Microsoft
Fotoğraf: Microsoft

Microsoft bir dizi yeni oyunun yanı sıra bunların oynanabileceği yeni konsolları da tanıttı.

Şirket Call of Duty'nin bir sonraki versiyonu Black Ops 6'i gösterdi. Bu yıl piyasaya sürülecek oyun, Microsoft'un yalnızca çevrimiçi oynamanın mümkün olacağını açıklamasıyla şimdiden bazı tartışmalara yol açtı.

Games Showcase, oyun endüstrisinin gerileme yaşadığı ve yayıncıların daha düşük satışlar, işten çıkarmalar ve stüdyo kapatmalarla boğuştuğu bir dönemde Xbox ve Microsoft için çok önemli bir zamanda gerçekleşti.

Microsoft, Xbox Series X ve S konsollarının disksiz versiyonu ve Series X'in 2 terabayt depolama alanına sahip özel bir sürümü dahil üç oyun konsolunu sergiledi.

Donanım yenilemesi, Xbox'ın Sony'nin PlayStation 5'iyle rekabet eden konsollarının satışlarını artırabilir.

Sergilenen oyunlar arasında uzun süredir devam eden Doom serisinin son oyunu Doom: The Dark Ages ve Xbox'ın en popüler oyunlarından biri için 5 yıllık bekleyişi sona erdiren en yeni Gears of War'un ön gösterimi de yer aldı.

Yeni Doom ve Call of Duty de dahil çok sayıda oyun lansman gününde Xbox Game Pass'te mevcut olacak ve bu, Microsoft'un nispeten daha yumuşak bir ekonomiyle boğuşan tüketicileri cezbetmeye çalışırken abonelik hizmetine büyük yatırım yaptığını gösteriyor.

Games Showcase'i ekimde piyasaya sürülmesi planlanan yeni Call of Duty: Black Ops 6'in özelliklerini, karakterlerini ve oynanışını vurgulayan, Activision Blizzard'ın stüdyolarından özel bir tanıtım izledi.

Geliştiriciler Treyarch ve Raven software, 1990'ların başında geçen oyunun senaryo bölümünden kısa videolar göstererek oyuncuların her yöne depar atabilmesine olanak tanıyan yeni hareket sistemi gibi özellikleri tanıttı ve hayranların çok sevdiği "Zombi" moduna bir bakış sundu.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

Independent TürkçeJurassic Park'taki DNA yöntemi gerçek oldu

Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)
Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)
TT

Jurassic Park'taki DNA yöntemi gerçek oldu

Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)
Jurassic Park'taki dinozorlar, kehribarda korunmuş DNA'dan geliyor (Universal Pictures)

Bilim insanları Jurassic Park'tan aldıkları ilhamla DNA'yı kehribar benzeri bir yapıda muhafaza etme yöntemi geliştirdi. Bu sayede sadece genomlar değil görüntü ve müzik de depolanabiliyor. 

Steven Spielberg'ün meşhur filmindeki bilim insanları, milyonlarca yıldır kehribar içinde saklanan DNA'yı kullanarak dinozorları yeryüzüne geri getiriyordu. 

Bu düşünceden yola çıkan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, kendilerinin ürettiği ve kehribara benzeyen cam gibi bir polimerde DNA'yı zarar görmeden sakladı.

Halihazırda kullanılan muhafaza yöntemleri dondurucu soğuklar ve yüksek miktarda enerji gerektiriyor. Yeni teknikteyse DNA, sıcaklık veya nemden zarar görmeden oda sıcaklığında korunabiliyor. 

MIT'li araştırmacılar daha önce DNA'yı silisyum dioksit denen bir kimyasal bileşikte korumayı başarmıştı. Ancak muhafaza etme süreci günler alırken, DNA'yı bileşikten çıkarmak için tehlikeli maddeler kullanılması gerekiyor.

Hakemli dergi Journal of the American Chemical Society'de 12 Haziran'da yayımlanan araştırmanın kıdemli yazarı James Banal "DNA'yı dondurmak onu korumanın bir numaralı yolu olsa da çok pahalı ve ölçeklendirilemiyor" diyerek ekliyor:

Yeni muhafaza yöntemimizin, dijital bilgileri DNA'da saklamanın geleceğini yönlendirebilecek bir teknoloji olacağını düşünüyorum.

Muazzam seviyede bilgi depolama kapasitesine sahip DNA yalnız biyolojik değil, dijital verileri de saklayabiliyor. Dijital depolama sistemleri bunu bilgiyi 0 ve 1 halinde kodlayarak yaparken DNA da temel yapı birimleri adenin, sitozin, guanin ve timini kullanarak bu işlemi gerçekleştiriyor.

Araştırmacılar T-REX (Thermoset-REinforced Xeropreservation / Termosetle Güçlendirilmiş Kurutarak Muhafaza) adını verdikleri yeni saklama yönteminde DNA'nın 75 dereceye kadar sıcaklıklarda korunabildiğini aktarıyor. Ayrıca bu şekilde bir depolama, silisyum dioksitin aksine sadece birkaç saat alıyor. 

Bu yöntemi kullanarak Jurassic Park'ın jenerik müziği, Özgürlük Bildirgesi ve MIT logosunun DNA kodlamasını depolayan araştırmacılar, DNA'yı çıkardıktan sonra verilerin hasara uğramadığını gözlemledi. 

Araştırmacılar halihazırda daha uzun süreli depolama için polimeri kapsüllere dönüştürmeyi planlıyor.

Independent Türkçe, IFL Science, Science Daily, Journal of the American Chemical Society