Kim kazanırdı: John Wick'in yönetmeni meydan okudu

John Wick, eşi ve köpeğiyle emekliliğe ayrıldıktan sonra bile yenilmez bir suikastçı olmaya devam etmişti

Aksiyon dolu serilerin başrollerinde Jason Statham, Keanu Reeves ve Vin Diesel rol alıyor (ScreenRant)
Aksiyon dolu serilerin başrollerinde Jason Statham, Keanu Reeves ve Vin Diesel rol alıyor (ScreenRant)
TT

Kim kazanırdı: John Wick'in yönetmeni meydan okudu

Aksiyon dolu serilerin başrollerinde Jason Statham, Keanu Reeves ve Vin Diesel rol alıyor (ScreenRant)
Aksiyon dolu serilerin başrollerinde Jason Statham, Keanu Reeves ve Vin Diesel rol alıyor (ScreenRant)

John Wick serisine imza atan Chad Stahelski'yle Hızlı ve Öfkeli 10 (Fast X) ve Taşıyıcı'nın (The Transporter) yönetmeni Louis Leterrier, San Diego Comic-Con'daki "Yönetmenlerle Yönetmenlik Üzerine" panelinde bir araya geldi. 

Aksiyon kahramanları üzerine sohbet eden Stahelski'yle Leterrier, eşi ve köpeğiyle emekliliğe ayrıldıktan sonra bile yenilmez bir suikastçı olmaya devam eden John Wick'in yetenekleri üzerine konuştu. 

Chad Stahelski, John Wick'in Hızlı ve Öfkeli serisinin kahramanı Dom Toretto ve Taşıyıcı'dan Frank Martin'i alt edebileceğini söyledi. Stahelski, olası bir dövüşte iki aksiyon kahramanının da Wick tarafından ezileceğini düşündüğünü ifade ederken Leterrier de ona karşı çıkmadı. 

John Wick, Dom Toretto ve Frank Martin'in canını yakacak bir yere balta fırlatırdı. Evet, kazanan John Wick.

Leterrier, Wick'in diğer iki kahramana acımayacağını kabul etmekte neredeyse hiç tereddüt etmedi. 

Serinin 4. filminin sonunun da kanıtladığı gibi, Wick'in özgürlüğünü güvence altına almak için ne kadar acımasız olabileceği göz önüne alındığında Dom ve Frank'in onun karşısında hiç şansı yok.

Taşıyıcı serisinin başrolünde, paralı asker Frank Martin'i canlandıran Jason Statham yer alıyordu. Seri 4 filmden oluşuyordu.

Başrolünde Vin Diesel'ın yer aldığı Hızlı ve Öfkeli serisiyse sokak yarışları yapan bir çetenin lideri olan Dominic Toretto'nun etrafında şekilleniyor. Hızlı ve Öfkeli serisinin son halkası bu yıl gösterime girmişti.

Independent Türkçe, ScreenrantPsikologlardan mutluluğu arayanlara 5 tavsiye

Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)
Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)
TT

Psikologlardan mutluluğu arayanlara 5 tavsiye

Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)
Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)

Bazı insanlar sanki hiç çaba harcamadan genellikle mutluymuş gibi görünüyor. Hayata karşı daha pozitif bir bakış açısına sahip olduğu söylenebilecek bu kişiler zaman zaman çevrelerindeki kişilerde merak ve hayret uyandırabiliyor. 

Uzmanlar genellikle mutluluğu neşeyle coşku gibi duyguları hissetme sıklığı ve hayattan genel bir memnuniyet duyma şekilde iki kriter üzerinden değerlendiriyor. 

Bu açıdan bakınca sağlık sorunları, yoksulluk veya eşitsizlik gibi olumsuz deneyimler içeren yaşantılar süren kişilerin, mutlu olma yolunda engellerle karşılaşacağı söylenebilir. 

Fakat bazı uzmanlar bu olumsuzluklar tamamen ortadan kaldırılmasa da bakış açısının değiştirilerek mutlu olunabileceğini öne sürüyor. 

Kaliforniya Üniversitesi Riverside Kampüsü Psikoloji Bölümü'nden Sonja Lyubomirsky, "Alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz. Yeni alışkanlıklar edinebiliriz" diyor.

En az 35 yıldır mutluluk üzerine çalışan Lyubomirsky, CNN'e yaptığı açıklamada mutlu olmak isteyenlere 5 tavsiye verdi.

Kendinizi akışa bırakın

Nasıl Mutlu Olunur? (The How of Happiness) adlı kitabın yazarı Lyubomirsky, mutluluğu arayanlara kendisini yaptığı bir şeye vermesini öneriyor. 

Bunların çok büyük hedefler içermesi gerekmediğini söyleyen uzman, örneğin işteki bir projeye veya aile ve arkadaşlarla oynanan bir oyuna adanabileceğini belirtiyor. 

Lyubomirsky "Kendimizi yaptığınız işe zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyecek kadar kaptırınca, 'akış' denen ve neşeyle ilişkilendirilen bir duruma giriyoruz" diyerek ekliyor:

Günlük yaşantınızda kendinizi 'kaybettiğiniz' bu akış deneyimlerinin sayısını artırmaya çalışın.

Başkalarına iyilik yapın

Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde en üst sırayı yıllardır kimseye kaptırmayan Finlandiya, uzmanlara göre bunu toplumsal ilişkilere borçlu. 

Psikoloji ve felsefe alanında çalışan Finlandiyalı Frank Martela, başkalarına iyilik yapmanın mutlu bir ülke olmalarına kayda değer bir katkı sağladığını söylüyor:

Birine yardım ettiğinizde, başkaları üzerinde olumlu bir etki yarattığınızda, kendi mutluluğunuz ve anlamlı hissetme duygunuz artar.

Lyubomirsky de bu davranışın önemine dikkat çekerek insanların hem tanıdıkları hem de tanımadıkları kişilere yardım eli uzatabileceğini ifade ediyor. Uzman bu davranışların başkalarını da mutlu edeceğini ve ihtiyaç zamanlarında onların da desteğini sunacağını söylüyor. 

Psikoloji hocası, birinin evini boyamasına yardım etmekten çevredeki çöpleri toplamaya kadar pek çok şey yapılabileceğini ve bazen sadece üzgün birine gülümsemenin bile faydası olacağını ekliyor. 

İlişkilerinizi güçlendirin

Uzmanlar bireysel ilişkileri kuvvetlendirmenin mutluluğu bulmak için elzem olduğunu söylüyor. 

Finlandiya'nın mutluluğunu önemli ölçüde buna bağlayan Martela, "Etrafımızda önemsediğimiz ve bizi önemseyen kişilerin olması bizi mutlu eder" diyor. 

Lyubomirsky de mutluluğu arayanlara ilişkilerine zaman ayırmasını tavsiye ediyor:

Bu hafta, güçlendirilmesi gereken bir ilişki seçin ve onu iyileştirmek, geliştirmek, desteklemek ve ondan keyif almak için zaman ve enerji harcayın.

Ayrıca bazı uzmanlar, insanların yanı sıra hayvanlarla iyi ilişkiler kurmanın da mutluluğa katkı sağlayacağını belirtiyor.

Minnettarlık gösterin

Psikologlar yaşadığı olumlu şeylerden minnet duyarak bunu ifade eden kişilerin hayata daha pozitif baktığını ve daha mutlu olduğunu ifade ediyor. 

Uzmanlar bunu yapmak isteyenlerin gün içinde kendilerini memnun eden şeyleri bir deftere yazabileceğini söylüyor. Bu her gün yapılabileceği gibi daha geniş aralıklarla da uygulanabilir. 

Lyubomirsky ayrıca daha önce iyiliği dokunan ve doğru dürüst teşekkür edilmeyen biriyle temasa geçmeyi de öneriyor:

Bunu düzenli bir şekilde yapın fakat çok sık da yapmayın. Çünkü bu eylem tazeliğini ve anlamını kaybedebilir.

İyi gelişmeleri kutlayın

Kişinin başarılarını başkalarıyla paylaşmasının mutluluk seviyesini artırdığı düşünülüyor. 

Lyubomirsky kişinin hem kendisinin hem de sevdiklerinin hayatındaki olumlu gelişmeleri kutlamasını tavsiye ediyor.

Uzman, "Olayın tadını sonuna kadar çıkarmaya çalışın" diyerek ekliyor: 

İyi haberleri aktarmak ve bunlara sevinmek, şimdiki anın tadını çıkarıp bunu içinize çekmenizi sağlamanın yanı sıra başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmenize de katkı sunar.

Independent Türkçe, CNN, CNBC, Conversation