Tom Cruise ve Paramount CEO'sunun "Görevimiz Tehlike" kavgası

"Sormamız gereken soru şuydu: Buna ihtiyacımız var mı ve neden?"

Tom Cruise'a Hayley Atwell, Ving Rhames ve Vanessa Kirby'nin eşlik ettiği film 14 Temmuz'da gösterime girdi (Paramount)
Tom Cruise'a Hayley Atwell, Ving Rhames ve Vanessa Kirby'nin eşlik ettiği film 14 Temmuz'da gösterime girdi (Paramount)
TT

Tom Cruise ve Paramount CEO'sunun "Görevimiz Tehlike" kavgası

Tom Cruise'a Hayley Atwell, Ving Rhames ve Vanessa Kirby'nin eşlik ettiği film 14 Temmuz'da gösterime girdi (Paramount)
Tom Cruise'a Hayley Atwell, Ving Rhames ve Vanessa Kirby'nin eşlik ettiği film 14 Temmuz'da gösterime girdi (Paramount)

Paramount'un CEO'su Brian Robbins, stüdyoyla Tom Cruise arasında Görevimiz Tehlike'nin 7 ve 8. filmlerinin bazı yönleri konusunda büyük anlaşmazlıklar yaşandığını açıkladı. 

Uzun soluklu aksiyon serisinin 7. filminde Cruise, ikonik ajan Ethan Hunt rolüyle tehlikeli yapay zeka tehdidiyle yüzleşmek üzere geri dönmüştü. 

Christopher McQuarrie'nin yönettiği film, koronavirüs pandemisinin başlamasıyla büyük bir darbe almış ve bu da bütçesinin başlangıçta planlanandan çok daha yüksek bir seviyeye, tahmini 290 milyon dolara çıkmasına neden olmuştu.

Variety'ye verdiği röportajda Robbins, Görevimiz Tehlike - Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm'le (Mission Impossible - Dead Reckoning Part One) ilgili Paramount ve Cruise arasında yaşanan çıkmaza değindi.

Robbins'e göre, giderek artan bütçeye ek olarak, Cruise ve McQuarrie'nin daha önce serinin 8. halkasında yer alması planlanan denizaltı sekansını filme dahil etme konusundaki ısrarı da özel bir anlaşmazlık noktası oldu.

"Şöyle diyelim, stüdyo, yapım ve Tom yönetmenlik konusunda bir anlaşmazlık içindeydi ve bir çıkmaz vardı. Duraklatma düğmesine basmak zorunda kaldık" diyen Paramount CEO'su, sözlerini şöyle sürdürdü:

Birinci Bölüm'ü bitirirken İkinci Bölüm'le nasıl ilerleyecekleri konusunda takılıp kalmışlardı. Bu bir prodüksiyon sorunuydu ve istenen şeyin kapsamıyla ilgiliydi. Sormamız gereken soru şuydu: Buna ihtiyacımız var mı ve neden? Ve sonra ne kadar büyük olacak ve bu ne kadar sürecek?

Görevimiz Tehlike 7, Kovid-19 salgını patladığında İtalya'da prodüksiyon aşamasındaydı ve pandemi her şeyin durmasına neden olmuştu. 

Film 2020 Şubat'ından prodüksiyon tamamlanana dek toplam 7 kez durdurulmuştu. Bu da filmin bütçesine büyük bir yük getirmişti. 

Oyuncular ve ekip her kapanma kararında çalışmaya devam etti hatta Cruise, prodüksiyona dahil olan herkesi barındırmak için iki yolcu gemisi kiralamış ve bu ona tahmini 700 bin dolara patlamıştı.

Independent Türkçe, ScreenRant, VarietyPsikologlardan mutluluğu arayanlara 5 tavsiye

Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)
Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)
TT

Psikologlardan mutluluğu arayanlara 5 tavsiye

Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)
Uzmanlar bardağa dolu tarafından bakmanın mümkün olduğunu söylüyor (Pixabay)

Bazı insanlar sanki hiç çaba harcamadan genellikle mutluymuş gibi görünüyor. Hayata karşı daha pozitif bir bakış açısına sahip olduğu söylenebilecek bu kişiler zaman zaman çevrelerindeki kişilerde merak ve hayret uyandırabiliyor. 

Uzmanlar genellikle mutluluğu neşeyle coşku gibi duyguları hissetme sıklığı ve hayattan genel bir memnuniyet duyma şekilde iki kriter üzerinden değerlendiriyor. 

Bu açıdan bakınca sağlık sorunları, yoksulluk veya eşitsizlik gibi olumsuz deneyimler içeren yaşantılar süren kişilerin, mutlu olma yolunda engellerle karşılaşacağı söylenebilir. 

Fakat bazı uzmanlar bu olumsuzluklar tamamen ortadan kaldırılmasa da bakış açısının değiştirilerek mutlu olunabileceğini öne sürüyor. 

Kaliforniya Üniversitesi Riverside Kampüsü Psikoloji Bölümü'nden Sonja Lyubomirsky, "Alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz. Yeni alışkanlıklar edinebiliriz" diyor.

En az 35 yıldır mutluluk üzerine çalışan Lyubomirsky, CNN'e yaptığı açıklamada mutlu olmak isteyenlere 5 tavsiye verdi.

Kendinizi akışa bırakın

Nasıl Mutlu Olunur? (The How of Happiness) adlı kitabın yazarı Lyubomirsky, mutluluğu arayanlara kendisini yaptığı bir şeye vermesini öneriyor. 

Bunların çok büyük hedefler içermesi gerekmediğini söyleyen uzman, örneğin işteki bir projeye veya aile ve arkadaşlarla oynanan bir oyuna adanabileceğini belirtiyor. 

Lyubomirsky "Kendimizi yaptığınız işe zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyecek kadar kaptırınca, 'akış' denen ve neşeyle ilişkilendirilen bir duruma giriyoruz" diyerek ekliyor:

Günlük yaşantınızda kendinizi 'kaybettiğiniz' bu akış deneyimlerinin sayısını artırmaya çalışın.

Başkalarına iyilik yapın

Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde en üst sırayı yıllardır kimseye kaptırmayan Finlandiya, uzmanlara göre bunu toplumsal ilişkilere borçlu. 

Psikoloji ve felsefe alanında çalışan Finlandiyalı Frank Martela, başkalarına iyilik yapmanın mutlu bir ülke olmalarına kayda değer bir katkı sağladığını söylüyor:

Birine yardım ettiğinizde, başkaları üzerinde olumlu bir etki yarattığınızda, kendi mutluluğunuz ve anlamlı hissetme duygunuz artar.

Lyubomirsky de bu davranışın önemine dikkat çekerek insanların hem tanıdıkları hem de tanımadıkları kişilere yardım eli uzatabileceğini ifade ediyor. Uzman bu davranışların başkalarını da mutlu edeceğini ve ihtiyaç zamanlarında onların da desteğini sunacağını söylüyor. 

Psikoloji hocası, birinin evini boyamasına yardım etmekten çevredeki çöpleri toplamaya kadar pek çok şey yapılabileceğini ve bazen sadece üzgün birine gülümsemenin bile faydası olacağını ekliyor. 

İlişkilerinizi güçlendirin

Uzmanlar bireysel ilişkileri kuvvetlendirmenin mutluluğu bulmak için elzem olduğunu söylüyor. 

Finlandiya'nın mutluluğunu önemli ölçüde buna bağlayan Martela, "Etrafımızda önemsediğimiz ve bizi önemseyen kişilerin olması bizi mutlu eder" diyor. 

Lyubomirsky de mutluluğu arayanlara ilişkilerine zaman ayırmasını tavsiye ediyor:

Bu hafta, güçlendirilmesi gereken bir ilişki seçin ve onu iyileştirmek, geliştirmek, desteklemek ve ondan keyif almak için zaman ve enerji harcayın.

Ayrıca bazı uzmanlar, insanların yanı sıra hayvanlarla iyi ilişkiler kurmanın da mutluluğa katkı sağlayacağını belirtiyor.

Minnettarlık gösterin

Psikologlar yaşadığı olumlu şeylerden minnet duyarak bunu ifade eden kişilerin hayata daha pozitif baktığını ve daha mutlu olduğunu ifade ediyor. 

Uzmanlar bunu yapmak isteyenlerin gün içinde kendilerini memnun eden şeyleri bir deftere yazabileceğini söylüyor. Bu her gün yapılabileceği gibi daha geniş aralıklarla da uygulanabilir. 

Lyubomirsky ayrıca daha önce iyiliği dokunan ve doğru dürüst teşekkür edilmeyen biriyle temasa geçmeyi de öneriyor:

Bunu düzenli bir şekilde yapın fakat çok sık da yapmayın. Çünkü bu eylem tazeliğini ve anlamını kaybedebilir.

İyi gelişmeleri kutlayın

Kişinin başarılarını başkalarıyla paylaşmasının mutluluk seviyesini artırdığı düşünülüyor. 

Lyubomirsky kişinin hem kendisinin hem de sevdiklerinin hayatındaki olumlu gelişmeleri kutlamasını tavsiye ediyor.

Uzman, "Olayın tadını sonuna kadar çıkarmaya çalışın" diyerek ekliyor: 

İyi haberleri aktarmak ve bunlara sevinmek, şimdiki anın tadını çıkarıp bunu içinize çekmenizi sağlamanın yanı sıra başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmenize de katkı sunar.

Independent Türkçe, CNN, CNBC, Conversation