Eski Başbakan Truss, Kraliçe II. Elizabeth'in ölümü sonrasında yaşananları anlattı

Bu buluşma, Kraliçe'nin 8 Eylül 2022'de İskoçya'daki konutunda hayatını kaybetmeden önce kamuya açık son fotoğrafının çekilmesini sağlamıştı (Reuters)
Bu buluşma, Kraliçe'nin 8 Eylül 2022'de İskoçya'daki konutunda hayatını kaybetmeden önce kamuya açık son fotoğrafının çekilmesini sağlamıştı (Reuters)
TT

Eski Başbakan Truss, Kraliçe II. Elizabeth'in ölümü sonrasında yaşananları anlattı

Bu buluşma, Kraliçe'nin 8 Eylül 2022'de İskoçya'daki konutunda hayatını kaybetmeden önce kamuya açık son fotoğrafının çekilmesini sağlamıştı (Reuters)
Bu buluşma, Kraliçe'nin 8 Eylül 2022'de İskoçya'daki konutunda hayatını kaybetmeden önce kamuya açık son fotoğrafının çekilmesini sağlamıştı (Reuters)

Liz Truss, Birleşik Krallık (BK) Başbakanı olarak yemin ettikten sadece iki gün sonra Kraliçe'nin hayatını kaybettiğini öğrendiğinde "Neden ben, neden şimdi?" diye düşündüğünü açıkladı.

Batı'yı Kurtarmak İçin On Yıl (Ten Years to Save the West) adlı yeni kitabında Truss, 2022'de Kraliçe II. Elizabeth'in ölüm haberini aldığında "şok geçirdiğini" itiraf etti.

Truss, hükümdarın hayatını kaybetmesinden sadece iki gün önce İskoçya'daki Balmoral'da gerçekleşen tarihi buluşmalarından bahsederken 96 yaşındaki Kraliçe'nin son kez halkın karşısına çıktığından bu yana "daha zayıflamış gibi göründüğünü" söyledi.

Ancak Daily Mail'de yayımlanan alıntıya göre Truss, "Sonun bu kadar çabuk geleceğine dair hiçbir his yoktu" diye yazmıştı.

Truss'ın anı kitabında, Kraliçe'nin yeni bakanların resmi yemin törenine daha önce planlandığı gibi video bağlantısıyla katılamayacağı haberi 10 Numara'ya (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi -çn.) ulaştığında "apar topar harekete geçildiğini" ayrıntılı olarak anlatıldı.

Truss, "Londra'nın güneyindeki Greenwich'teki evimden siyah yas elbisem getirildi" diye yazdı.

Buckingham Sarayı'yla telaşlı bir şekilde telefon görüşmeleri yapıldı. Düşüncesi bile korkunç olan şey gerçekleşirse ne diyeceğimi düşünmeye başladım. Perşembe günü Kraliçe'nin Balmoral'da huzur içinde öldüğüne dair resmi haberi aldık. Başbakan olarak geçirdiğim sadece ikinci tam günümde bu haberi almak bana tamamen gerçek dışı geldi. Şok içinde kendimi 'Neden ben, neden şimdi?' diye düşünürken buldum.

Truss, Kraliçe Elizabeth'le yaptığı ikinci ve son görüşmenin ayrıntılarını da kitapta paylaşıyor. Bu buluşma, Kraliçe'nin 8 Eylül 2022'de İskoçya'daki konutunda hayatını kaybetmeden önce kamuya açık son fotoğrafının çekilmesini sağlamıştı.

Kraliçe bastonuyla birlikte oturma odasındaki şöminenin önünde samimi bir şekilde gülümseyerek Truss'ı karşılarken fotoğraflanmıştı.

Truss şöyle yazdı:

6 Eylül 2022 Salı günü, beni misafir odasında ayakta karşıladı. Beni böyle karşılamak için özel bir çaba sarf ettiğini söylediler ancak görüşmemiz boyunca hiçbir rahatsızlık belirtisi göstermedi. Bu onunla yaptığım sadece ikinci birebir görüşmemdi. Hükümetteki farklı bir görevden alınmamın ardından yaptığımız bir önceki görüşmemizde, siyasette kadın olmanın zor olduğuna dikkat çekmişti.  Yaklaşık 20 dakika boyunca siyaset hakkında konuştuk; her zamanki gibi zeki ve şakacı tavrıyla olan biten her şeyden tamamen haberdar olduğu açıktı. Sonun bu kadar çabuk geleceğine dair hiçbir his yoktu.

Felaket derecedeki mini bütçesinin ekonomik kaosa yol açmasının ardından Downing Sokağı 10 Numara'daki görevi sadece 49 gün süren Truss, Kraliçe'nin kendisine "hızını ayarlamasını" söylediğini de açıkladı.

Eski BK Başbakanı, "Belki de onu dinlemeliydim" dedi.

Ancak Güney Batı Norfolk Milletvekili Truss, anı kitabında yaklaşımını savunarak, "Avrupa Birliği'nde kalma yanlısı" Hazine, İngiltere Merkez Bankası ve Bütçe Sorumluluk Ofisi'nin "planlarımızın önündeki engeller" olduğunu öne sürdü.

Independent TürkçeBeyonce'nin annesi, kızının küçükken zorbalığa uğradığını anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP
TT

Beyonce'nin annesi, kızının küçükken zorbalığa uğradığını anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP

Beyonce onlarca yılını kamuoyunun gözü önünde geçirdi ancak annesi yeni bir röportajda süperstarın her zaman spot ışıkları altında olmaya bu kadar hevesli olmadığını açıkladı.

Vogue'la yaptığı röportajda 70 yaşındaki Tina Knowles, büyük kızının küçükken yaşadığı zorlukları anlattı ve onun "utangaç" bir çocuk olduğunu itiraf etti.

26 Mayıs'ta Instagram'da paylaştığı videoda Knowles, yayın organına, "Beyonce, çok utangaçtı ve biraz zorbalığa uğradı ama bir gün birini savundu ve kendini değil onları savundu" dedi.

Eski eşi Mathew Knowles'tan Solange adında 37 yaşında bir kızı daha olan moda tasarımcısı, Beyonce'nin çocukluğuna dair anıyı paylaşırken gözleri doldu.

Knowles, "Bu konuda konuşurken duygulanıyorum" diye devam etti.

Onunla ne kadar gurur duysam az.

Knowles, videonun açıklamasına "Her çocuk farklı! Ama hepsi çok özel. Çocukların kişilikleriyle doğduklarına inanıyorum" diye ekledi.

Knowles ayrıca her ne kadar kan bağı olmasa da 43 yaşındaki aktris Kelly Rowland'ı kızlarından biri olarak saydığını söyledi. Rowland, Doria Rowland Garrison ve Christopher Lovett'in kızı ancak 11 yaşındayken Knowles ailesinin yanına taşınmıştı.

Anne Knowles, Rowland'ın her zaman "uzlaştırıcı" olduğunu ve önemsediği herkese kanat gerdiğini söyledi.

Ayrıca en küçük kızı Solange'ın anılarından da bahsederek Gençlik Ateşi: Hep ya da Hiç'in (Bring It On: All or Nothing) yıldızının Hollywood çıkışından çok önce tutkulu bir sosyal aktivist olduğunu paylaştı.

Knowles, "Solange, okulda bir imza kampanyasına katılıyordu, daha 5. sınıftaydı ve dışarıda dilekçeleri imzalatıyordu" dedi.

Yani o her zaman bir aktivistti.

Gururlu ebeveyn videonun açıklamasında "Üç kızım da olayları çok farklı ele aldı. Kişiliklerini öğrenin ve bireyselliklerine saygı duyun" diye devam etti.

Asla olumsuzlukları karşılaştırmayın, her zaman olumlu farklılıkları övün ve onlar hakkında övünebileceğiniz şeylere dikkat edin. Buna bayılırlar ve bu olumlu davranışları teşvik eder.

Knowles, 1980'de Mathew'la nikah masasına oturmuş ve birlikte 31 yıl geçirmişlerdi. Knowles, Mathew'dan ayrıldıktan 4 yıl sonra Richard Lawson'la evlenmişti. Çift, 2023'teki son ayrılıklarından önce 8 yıl birlikteydi. Us dergisi tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre Knowles boşanmalarına gerekçe olarak "uzlaşmaz farklılıkları" göstermişti. 
Independent Türkçe