"Rahatsız edici" yeni distopik film rekor kırdı

A24'ün şimdiye kadarki en yüksek bütçeli filmi olan İç Savaş, Türkiye'de 19 Nisan'da gösterime girecek (A24)
A24'ün şimdiye kadarki en yüksek bütçeli filmi olan İç Savaş, Türkiye'de 19 Nisan'da gösterime girecek (A24)
TT

"Rahatsız edici" yeni distopik film rekor kırdı

A24'ün şimdiye kadarki en yüksek bütçeli filmi olan İç Savaş, Türkiye'de 19 Nisan'da gösterime girecek (A24)
A24'ün şimdiye kadarki en yüksek bütçeli filmi olan İç Savaş, Türkiye'de 19 Nisan'da gösterime girecek (A24)

Alex Garland'ın distopik aksiyon filmi İç Savaş (Civil War), cuma günü gişede büyük bir başarıya imza attı. 

Gösterime girdiği ilk gün 10,8 milyon dolarlık önemli bir kazanç elde eden filmin ilk gösterim rakamları,  bağımsız yapım ve dağıtım şirketi A24 için şimdiye kadarki en yüksek açılış günü hasılatını temsil ediyor. 

Kuzey Amerika'daki kazancının 25 milyon doları aşacağı öngörülen film, hafta sonu toplamında beklentilerden daha iyi bir açılış yapacağa benziyor. Imax gösterimleri hasılatın yüzde 48'ini oluşturuyor.

Bölünmüş bir Amerika'yı anlatan 50 milyon dolarlık film, A24'ün ve bugüne kadarki en pahalı yapımı.

Filmi beğenen sinemaseverler olduğu gibi beğenmeyenler de var. Eleştirmenler de İç Savaş'la ilgili bölünmüş durumda.

Eleştirmenler "rahatsız edici" diyor

Filmin "rahatsız edici" olduğunu öne süren Hollywood Reporter, "Alex Garland'ın son filmini izlemek zor çünkü insanlara destekleyecekleri (ya da karşı çıkacakları) açıkça tanımlanmış taraflar vermiyor" diye yazdı.

Seattle Times ise filmin "rahatsız edici" olduğuna katılarak şu ifadeleri kullandı:

Alex Garland'ın İç Savaş'ı esasen bir korku filmi ve bu filmdeki dehşet insanı rahatsız edici derecede etkiliyor.

Amerikan hükümetiyle ayrılıkçı güçler arasındaki acımasız çatışmayı gözler önüne seren film, Kirsten Dunst'ın canlandırdığı, savaşta görevli foto muhabirini merkeze alıyor. 

Garland'ın yazdığı ve yönettiği filmde Wagner Moura, Cailee Spaeny, Nick Offerman ve Stephen McKinley Henderson da rol alıyor. 

Zamanlama manidar

Eleştirmenler, İç Savaş'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'a geri dönmeye çalıştığı çekişmeli bir seçim yılının ortasında sinemalarda gösterime girmesinin kesinlikle tesadüf olmadığı görüşünde.

Filmin prömiyerini yaptığı SXSW festivalinin ardından düzenlenen bir panelde Garland, İç Savaş'ın gösterim zamanlamasının ABD'deki siyasi gündemle örtüştüğünü ancak ülkeyi saran çekişmeli dönemle ilgili yeni bir şey sunmadığını söylemişti.

28 Gün Sonra (28 Days Later), Gün Işığı (Sunshine) ve Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) gibi filmlerin senaristliğini üstlenen Garland, Ex Machina'yla yönetmenliğe adım atmıştı. 

53 yaşındaki Britanyalı sinemacı, Yok Oluş (Annihilation) ve  Adamlar (Men) gibi gerilimlerde de yönetmen koltuğunda oturmuştu.

Independent Türkçe, Hollywood Reporter, Variety, Seattle TimesBeyonce'nin annesi, kızının küçükken zorbalığa uğradığını anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP
TT

Beyonce'nin annesi, kızının küçükken zorbalığa uğradığını anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP

Beyonce onlarca yılını kamuoyunun gözü önünde geçirdi ancak annesi yeni bir röportajda süperstarın her zaman spot ışıkları altında olmaya bu kadar hevesli olmadığını açıkladı.

Vogue'la yaptığı röportajda 70 yaşındaki Tina Knowles, büyük kızının küçükken yaşadığı zorlukları anlattı ve onun "utangaç" bir çocuk olduğunu itiraf etti.

26 Mayıs'ta Instagram'da paylaştığı videoda Knowles, yayın organına, "Beyonce, çok utangaçtı ve biraz zorbalığa uğradı ama bir gün birini savundu ve kendini değil onları savundu" dedi.

Eski eşi Mathew Knowles'tan Solange adında 37 yaşında bir kızı daha olan moda tasarımcısı, Beyonce'nin çocukluğuna dair anıyı paylaşırken gözleri doldu.

Knowles, "Bu konuda konuşurken duygulanıyorum" diye devam etti.

Onunla ne kadar gurur duysam az.

Knowles, videonun açıklamasına "Her çocuk farklı! Ama hepsi çok özel. Çocukların kişilikleriyle doğduklarına inanıyorum" diye ekledi.

Knowles ayrıca her ne kadar kan bağı olmasa da 43 yaşındaki aktris Kelly Rowland'ı kızlarından biri olarak saydığını söyledi. Rowland, Doria Rowland Garrison ve Christopher Lovett'in kızı ancak 11 yaşındayken Knowles ailesinin yanına taşınmıştı.

Anne Knowles, Rowland'ın her zaman "uzlaştırıcı" olduğunu ve önemsediği herkese kanat gerdiğini söyledi.

Ayrıca en küçük kızı Solange'ın anılarından da bahsederek Gençlik Ateşi: Hep ya da Hiç'in (Bring It On: All or Nothing) yıldızının Hollywood çıkışından çok önce tutkulu bir sosyal aktivist olduğunu paylaştı.

Knowles, "Solange, okulda bir imza kampanyasına katılıyordu, daha 5. sınıftaydı ve dışarıda dilekçeleri imzalatıyordu" dedi.

Yani o her zaman bir aktivistti.

Gururlu ebeveyn videonun açıklamasında "Üç kızım da olayları çok farklı ele aldı. Kişiliklerini öğrenin ve bireyselliklerine saygı duyun" diye devam etti.

Asla olumsuzlukları karşılaştırmayın, her zaman olumlu farklılıkları övün ve onlar hakkında övünebileceğiniz şeylere dikkat edin. Buna bayılırlar ve bu olumlu davranışları teşvik eder.

Knowles, 1980'de Mathew'la nikah masasına oturmuş ve birlikte 31 yıl geçirmişlerdi. Knowles, Mathew'dan ayrıldıktan 4 yıl sonra Richard Lawson'la evlenmişti. Çift, 2023'teki son ayrılıklarından önce 8 yıl birlikteydi. Us dergisi tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre Knowles boşanmalarına gerekçe olarak "uzlaşmaz farklılıkları" göstermişti. 
Independent Türkçe