Keanu Reeves'in yeni projesi belli oldu

Chad Stahelski'nin yönettiği John Wick 4, dünya çapında 440 milyon dolar hasılat yapmıştı (Lionsgate)
Chad Stahelski'nin yönettiği John Wick 4, dünya çapında 440 milyon dolar hasılat yapmıştı (Lionsgate)
TT

Keanu Reeves'in yeni projesi belli oldu

Chad Stahelski'nin yönettiği John Wick 4, dünya çapında 440 milyon dolar hasılat yapmıştı (Lionsgate)
Chad Stahelski'nin yönettiği John Wick 4, dünya çapında 440 milyon dolar hasılat yapmıştı (Lionsgate)

John Wick serisinin yıldızı Keanu Reeves'in merakla beklenen Kirpi Sonic'te (Sonic the Hedgehog) Kirpi Shadow'u seslendireceği açıklandı. Variety'ye konuşan bir kaynak, aksiyon yıldızı Reeves'in yeni projesini doğruladı.

Ben Schwartz ve Jim Carrey de var

Seslendirme kadrosunda Sonic rolünde Ben Schwartz yer alırken, ona kötü adam Dr. Robotnik'e sesini verecek Jim Carrey eşlik ediyor. 

İlk iki Sonic macerasına imza atan Jeff Fowler, son devam filminde de yönetmen olarak geri dönüyor. 

Neal H. Moritz, Toby Ascher, Toru Nakahara ve Hitoshi Okuno'nun yapımcılığını üstleneceği Sonic 3'ün 20 Aralık'ta sinemalarda gösterime girmesi bekleniyor.

Reeves'in seslendireceği Kirpi Shadow, serinin ana karakteri olan Sonic'in ezeli rakibi olarak izleyicinin karşısına çıkacak. Sonic'in kürkü maviyken siyah kürküyle dikkat çeken Shadow, "nihai yaşam formu" olarak yaratılan antromorfik bir kirpi.  

Kirpi Sonic'in kötü versiyonu

Meşhur oyun serisinde keskin zekası ve her zaman tetikte oluşuyla bilinen Shadow, hem hız hem de beceri açısından Sonic'le denk olduğu için onun kötü versiyonu olarak kabul ediliyor. Shadow, çoğunlukla yalnız çalışmayı tercih etse de gerektiğinde Sonic ve arkadaşlarıyla işbirliği yapmaktan da geri durmuyor.

Hollywood'un aranan isimlerinden Reeves'in filmleri arasında Hız Tuzağı (Speed), Benim Güzel Idaho'm (My Own Private Idaho) ve Dracula'nın (Bram Stoker's Dracula) yanı sıra Matrix serisi de yer alıyor. 

John Wick'e büyük alkış

59 yaşındaki aktör ayrıca John Wick spinoff'u Ballerina'da Ana de Armas'la birlikte rol alacak. Geçen hafta Las Vegas'ta gerçekleşen CinemaCon etkinliğinde yayımlanan yeni fragmanda, Reeves'in oynadığı meşhur suikastçı Wick'in görünmesi sinema salonu yöneticilerinden oluşan kalabalıktan büyük bir alkış aldı. Bu da aktörün gişe başarısının bir işareti olarak kabul edildi.

Reeves ayrıca Aziz Ansari'nin yazıp yönettiği ve başrolde yer aldığı Good Fortune'da Aziz Ansari, Seth Rogen, Keke Palmer ve Sandra Oh'la birlikte rol alacak.

Independent Türkçe, Variety, Hollywood ReporterSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica