Düşük bütçeli yeni korku filminden rekor üstüne rekor

Stephen King "kesinlikle mükemmel" demişti.

Rekortmen korku filmi, dünya çapında 11,1 milyon dolar kazandı (IFC)
Rekortmen korku filmi, dünya çapında 11,1 milyon dolar kazandı (IFC)
TT

Düşük bütçeli yeni korku filminden rekor üstüne rekor

Rekortmen korku filmi, dünya çapında 11,1 milyon dolar kazandı (IFC)
Rekortmen korku filmi, dünya çapında 11,1 milyon dolar kazandı (IFC)

Late Night With The Devil, Shudder için önemli bir dönüm noktasını aşmayı başardı.

Colin ve Cameron Cairnes ikilisi tarafından yazılıp yönetilen bağımsız korku filmi, 1977'de geçiyor.

Doğaüstü film, gece yarısı canlı yayımlanan bir sohbet programının aşırı hevesli sunucusunun, reytingleri artırmak için bilmeden şeytanı masum izleyicilerin oturma odalarına salmasını konu alıyor. 

Eleştirmenler hayran kaldı

Late Night With The Devil sinemalarda gösterime girmeden önce, hem eleştirmenlerden hem de Stephen King gibi usta isimlerden olumlu yorumlar aldı. Bu da düşük bütçeli korku filmi için büyük bir ticari başarıya dönüştü.

AMC Networks'ün korku türüne yönelik abonelikli yayın platformu Shudder'da 19 Nisan'da gösterime giren film ilk hafta sonunda rekor kırdı.

İzleyicileri ekran başına çeken film, hem Shudder hem de AMC+'ta en çok izlenen yapım oldu.

Film, Demián Rugna imzasını taşıyan Arjantin yapımı korku filmi When Evil Lurks ve V/H/S/99'u geride bıraktı.

Kariyerinde pek çok film olsa da genellikle yan rollerde görmeye alışkın olduğumuz David Dastmalchian, Late Night With The Devil'da sohbet programı sunucusu Jack Delroy'u canlandırıyor. Ona Laura Gordon, Ian Bliss, Ingrid Torelli ve Rhys Auteri eşlik ediyor.

"Kesinlikle mükemmel"

Late Night With The Devil'a en büyük övgü, bugüne dek pek çok korku klasiğine imza atan yazar King'den geldi. İkonik korku yazarı, sosyal medyadaki takipçilerini "kesinlikle mükemmel" diye nitelendidiği filmi izlemeye çağırdı.

Late Night with the Devil, eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da da kusursuza yakın bir puana sahip. Film, 194 sinema yazarının yorumlarına göre 100 üzerinden 97 puan almayı başardı.

Late Night with the Devil, sinemalarda gösterime girdiğindeyse gişede ilk üç gününde 2,8 milyon dolar kazanarak dağıtımcısı IFC Films için bir rekor kırdı.

Bu hasılat, IFC'nin şimdiye kadar bir hafta sonunda elde ettiği en yüksek kazanç oldu.

Independent Türkçe, ScreenRant, CBR.comBilim insanları "canlı robotlara" düzenleme istiyor

Fotoğraf: Unsplash
Fotoğraf: Unsplash
TT

Bilim insanları "canlı robotlara" düzenleme istiyor

Fotoğraf: Unsplash
Fotoğraf: Unsplash

Araştırmacılar, "canlı robotların" geliştirilmesinde daha fazla düzenleme ve daha iyi etik çerçevelerin gerekli olduğunu söylüyor.

Mühendisler, sadece yapay parçalara değil aynı zamanda laboratuvarda oluşturulan ve kabiliyetlerinden yararlanılabilen canlı doku ve hücrelere dayanan robotlardan giderek daha fazla üretiyor.

Ancak birden fazla akademik disiplinde çalışan araştırmacılardan oluşan bir ekip bu teknolojinin büyümesinin, teknolojilerin sunduğu etik ve yönetim kaygılarının anlaşılmasıyla orantılı olmadığına dair önemli bir uyarıda bulunuyor.

Bilim insanları, teknolojinin başka türlü mümkün olamayacak faydalar sağladığını belirtiyor. Ancak tehlikelerin de yeterince dikkate alınmadığını söylediler.

Örneğin, teknolojiyi inceleyen 1500'den fazla yayından sadece 5'inde robotik makinelerde canlı doku kullanımının etik yönü ayrıntılı bir şekilde ele alınmış.

Makalenin başyazarlarından, Southampton Üniversitesi'nden Rafael Mestre, "Biyo-hibrit robotların denetlenmesinde karşılaşılan zorluklar, biyomedikal cihazların, kök hücrelerin ve diğer yıkıcı teknolojilerin düzenlenmesinde karşılaşılanlardan farklı değil" dedi.

Ancak tamamen mekanik veya dijital teknolojilerin aksine, biyo-hibrit robotlar biyolojik ve sentetik bileşenleri daha önce görülmemiş biçimlerde harmanlıyor. Bu da benzersiz olası faydaların yanı sıra muhtemel tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Olası etik sorunlar ve sorular geniş kapsamlı. Ancak bunlar arasında böyle bir sistemin ne zaman bilinçli kabul edilebileceği ve hangi ahlaki statüye sahip olabileceğine dair sorular da yer alıyor.

İspanya'daki Bask Ülkesi Üniversitesi'nden ve makalenin başyazarlarından Aníbal M. Astobiza, "Biyo-melez robotlar benzersiz etik ikilemler yaratıyor" dedi.

Üretimlerinde kullanılan canlı doku, bilinç kazanma potansiyeli, çevreye farklı etkisi, sıradışı ahlaki statü ve biyolojik evrim veya adaptasyon kapasitesi, tamamen yapay veya biyolojik teknolojilerin ötesine geçen benzersiz etik ikilemler yaratıyor.

Araştırmacılar, yapay zeka ve insan klonlama gibi diğer yeni teknolojilerle ilgili benzer tartışmalara işaret etti. Etik soruların bu diğer yenilikler ölçeğinde olduğunu ancak bu sorulara ilişkin tartışmaların çok daha az olduğunu söylediler.

"Ethics and responsibility in bio-hybrid robotics research" (Biyo-hibrit robot araştırmalarında etik ve sorumluluk) başlıklı makale Proceedings of the National Academy of Sciences akademik dergisinde yayımlandı.

Independent Türkçe