27 yaşında hayatını kaybetmişti: Popüler dizinin yapımcılarından açıklama

Amazon Prime Video'da ekranlara geliyordu.

Amerika'nın tek süper kahraman üniversitesinde geçen Gen V, buradaki yetenekli öğrencileri merkeze alıyor (Amazın Prime Vİdeo)
Amerika'nın tek süper kahraman üniversitesinde geçen Gen V, buradaki yetenekli öğrencileri merkeze alıyor (Amazın Prime Vİdeo)
TT

27 yaşında hayatını kaybetmişti: Popüler dizinin yapımcılarından açıklama

Amerika'nın tek süper kahraman üniversitesinde geçen Gen V, buradaki yetenekli öğrencileri merkeze alıyor (Amazın Prime Vİdeo)
Amerika'nın tek süper kahraman üniversitesinde geçen Gen V, buradaki yetenekli öğrencileri merkeze alıyor (Amazın Prime Vİdeo)

Amazon Prime Video'nun sevilen dizisi Gen V'nin yapımcılarından açıklama geldi. 

Dizinin yıldızlarından Chance Perdomo, martta geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Gen V prodüktörleri, aktörün canlandırdığı Andre Anderson karakteri için yeni oyuncu seçimi yapmayacaklarını duyurdu.

Yapımcılar ayrıca hayranlara aktörü en iyi şekilde onurlandırmanın bir yolunu bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan açıklamada, "Chance Perdomo'nun trajik kaybyla baş etmeye çalışmaya devam ederken, Gen V'deki herkes onun anısına saygı göstermenin en iyi yolunu bulmaya kararlı" dendi. 

Rolü başka bir oyuncuya vermeyeceğiz çünkü kimse Chance'in yerini dolduramaz. Bunun yerine, mayısta prodüksiyona başlarken ikinci sezon hikayelerimizi yeniden tasarlamak için zaman ve yer ayırıyoruz.

Perdomo, The Boys'un spinoff'u olan Gen V'de, Godolkin Üniversitesi'nde öğrenim gören ve eşyaları manyetik olarak hareket ettirebilen popüler öğrenci Andre'yi canlandırıyordu.

Yapımcılar, "Bu sezon Chance'i ve onun mirasını onurlandıracağız" dedi.

Martta motosiklet kazasında yaşamını yitiren Perdomo 27 yaşındaydı. Britanyalı aktör, Gen V'nin yanı sıra Netflix'in 4 sezondur devam eden dizisi Chilling Adventures of Sabrina'daki Ambrose Spellman rolüyle de tanınıyordu. Ambrose, Kiernan Shipka'nın canlandırdığı baş karakter Sabrina'nın kuzeniydi.

Ölüm haberinin ardından Gen V yapımcı ekibi ortak bir açıklama yayımlayarak "Bunu aklımız almıyor" demişti. 

Kaliforniya doğumlu oyuncunun "her zaman büyüleyici ve güler yüzlü" olduğunu belirten açıklamada Perdomo için "inanılmaz yetenekli bir sanatçı ve her şeyden öte çok nazik, sevimli bir insan" ifadelerine de yer verilmişti.

Açıklama şöyle devam etmişti:

Onun hakkında geçmiş zamanda yazmak bile anlamsız geliyor. Chance'in ailesi için çok üzgünüz ve arkadaşımızı ve meslektaşımızı kaybetmenin yasını tutuyoruz. Bu gece sevdiklerinize sarılın.

Independent Türkçe, Hollywood Reporter, VarietyBilim insanları "canlı robotlara" düzenleme istiyor

Fotoğraf: Unsplash
Fotoğraf: Unsplash
TT

Bilim insanları "canlı robotlara" düzenleme istiyor

Fotoğraf: Unsplash
Fotoğraf: Unsplash

Araştırmacılar, "canlı robotların" geliştirilmesinde daha fazla düzenleme ve daha iyi etik çerçevelerin gerekli olduğunu söylüyor.

Mühendisler, sadece yapay parçalara değil aynı zamanda laboratuvarda oluşturulan ve kabiliyetlerinden yararlanılabilen canlı doku ve hücrelere dayanan robotlardan giderek daha fazla üretiyor.

Ancak birden fazla akademik disiplinde çalışan araştırmacılardan oluşan bir ekip bu teknolojinin büyümesinin, teknolojilerin sunduğu etik ve yönetim kaygılarının anlaşılmasıyla orantılı olmadığına dair önemli bir uyarıda bulunuyor.

Bilim insanları, teknolojinin başka türlü mümkün olamayacak faydalar sağladığını belirtiyor. Ancak tehlikelerin de yeterince dikkate alınmadığını söylediler.

Örneğin, teknolojiyi inceleyen 1500'den fazla yayından sadece 5'inde robotik makinelerde canlı doku kullanımının etik yönü ayrıntılı bir şekilde ele alınmış.

Makalenin başyazarlarından, Southampton Üniversitesi'nden Rafael Mestre, "Biyo-hibrit robotların denetlenmesinde karşılaşılan zorluklar, biyomedikal cihazların, kök hücrelerin ve diğer yıkıcı teknolojilerin düzenlenmesinde karşılaşılanlardan farklı değil" dedi.

Ancak tamamen mekanik veya dijital teknolojilerin aksine, biyo-hibrit robotlar biyolojik ve sentetik bileşenleri daha önce görülmemiş biçimlerde harmanlıyor. Bu da benzersiz olası faydaların yanı sıra muhtemel tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Olası etik sorunlar ve sorular geniş kapsamlı. Ancak bunlar arasında böyle bir sistemin ne zaman bilinçli kabul edilebileceği ve hangi ahlaki statüye sahip olabileceğine dair sorular da yer alıyor.

İspanya'daki Bask Ülkesi Üniversitesi'nden ve makalenin başyazarlarından Aníbal M. Astobiza, "Biyo-melez robotlar benzersiz etik ikilemler yaratıyor" dedi.

Üretimlerinde kullanılan canlı doku, bilinç kazanma potansiyeli, çevreye farklı etkisi, sıradışı ahlaki statü ve biyolojik evrim veya adaptasyon kapasitesi, tamamen yapay veya biyolojik teknolojilerin ötesine geçen benzersiz etik ikilemler yaratıyor.

Araştırmacılar, yapay zeka ve insan klonlama gibi diğer yeni teknolojilerle ilgili benzer tartışmalara işaret etti. Etik soruların bu diğer yenilikler ölçeğinde olduğunu ancak bu sorulara ilişkin tartışmaların çok daha az olduğunu söylediler.

"Ethics and responsibility in bio-hybrid robotics research" (Biyo-hibrit robot araştırmalarında etik ve sorumluluk) başlıklı makale Proceedings of the National Academy of Sciences akademik dergisinde yayımlandı.

Independent Türkçe