Ünlü yönetmen, Oscar kazanan aktrisle ortak noktasını anlattı

Merhamet Hikayeleri'nin prömiyeri 18 Mayıs'ta Cannes'da gerçekleşti (Reuters)
Merhamet Hikayeleri'nin prömiyeri 18 Mayıs'ta Cannes'da gerçekleşti (Reuters)
TT

Ünlü yönetmen, Oscar kazanan aktrisle ortak noktasını anlattı

Merhamet Hikayeleri'nin prömiyeri 18 Mayıs'ta Cannes'da gerçekleşti (Reuters)
Merhamet Hikayeleri'nin prömiyeri 18 Mayıs'ta Cannes'da gerçekleşti (Reuters)

Zavallılar'la (Poor Things) 11 kategoride Oscar'a aday gösterilip 4'ünü alan Yunan yönetmen, bu başarının üzerinden henüz birkaç ay geçmişken yeni filmiyle konuşuluyor. 

Daha önce Aşıklar Şehri'yle (La La Land) kazandığı En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına bir kere de Yorgos Lanthimos'la kavuşan Emma Stone, 50 yaşındaki yönetmenin bu filminde de başrolde. 

İkilinin yeni filmi Merhamet Hikayeleri (Kinds of Kindness) Cannes Film Festivali'nde prömiyer yaptı.

Kendi hayatının kontrolünü ele geçirmeye çalışan, seçeneği olmayan bir adamın hikayesini anlatan üç parçalı bir masal olarak nitelendirilen filmde izleyiciler, denizde kaybolan karısının geri döndüğünü ancak farklı biri gibi göründüğünü fark eden bir polis memuru ve kaderinde olağanüstü bir ruhani lider olmak olan ve özel yeteneklere sahip birini bulmaya çalışan kararlı bir kadının dünyasına davet ediliyor.

Prömiyer vesilesiyle İspanya'nın El Pais gazetesi Lanthimos'la bir röportaj gerçekleştirdi. 

Zavallılar'ın yapım sonrası süreci uzun sürdüğü için iki filmin bu kadar üst üste geldiğini belirten yönetmen, "Bir araya ihtiyacım var. Merhamet Hikayeleri'nin senaryosu yıllardır geliştirildiği için hızlıca çekebildik" dedi. 

Lanthimos, birlikte üç film çektikleri Emma Stone'la aralarındaki güven bağlarının zamanla daha da güçlendiğini söyledi:

Bu sayede keşfe çıkıp daha özel yerlere varabiliyoruz. O bana yardım ediyor, ben de ona. Ayrıca birbirimize çok benziyoruz. Hiçbir zaman meseleleri çok ciddiye almam, o da öyle. Ne çekeceğimizi düşünerek sette saatlerce oturmuyoruz, sadece çalışıyoruz.

"Emma'yla birlikte sinemada yeni bir kadın imajı yarattığınızın farkında mısınız?" sorusuna "hayır" yanıtını veren Lanthimos sözlerini şöyle sürdürdü:

Bence o imaj sinemanın başlangıcından beri var. Ancak önemli olan ona ağırlık vermek. Bir karakterin kadın mı erkek mi olacağını bilemediğimde kadını seçmeye meyilliyim. Bu da filmlerimde belirli bir kadın imajı yaratıyor olabilir. Fakat hiçbir zaman bir kadın nasıl olmalı diye dikte edip söylev veremem. Hiçbir zaman didaktik olmak istemedim.

Emma Stone, Lanthimos'la Oscar alan tek kadın değil. Yönetmenin 2018 tarihli dönem kara komedisi Sarayın Gözdesi (The Favourite), 7 BAFTA ve 8 Avrupa Film Ödülü kazanmıştı. Filmin başrolündeki Olivia Colman, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre'nin de sahibi olmuştu. 

Independent Türkçe, El Pais, Yahoo, Box Office TürkiyeSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica