Fırtına gibi: Netflix dizisinin üç sezonu birden zirvede

Yeni sezonun ilk bölümü 16 Mayıs'ta gösterime girdi

Chris Van Dusen tarafından Netflix için yaratılan tarihi romantik dizi, Julia Quinn'in kitap serisine dayanıyor (Netflix)
Chris Van Dusen tarafından Netflix için yaratılan tarihi romantik dizi, Julia Quinn'in kitap serisine dayanıyor (Netflix)
TT

Fırtına gibi: Netflix dizisinin üç sezonu birden zirvede

Chris Van Dusen tarafından Netflix için yaratılan tarihi romantik dizi, Julia Quinn'in kitap serisine dayanıyor (Netflix)
Chris Van Dusen tarafından Netflix için yaratılan tarihi romantik dizi, Julia Quinn'in kitap serisine dayanıyor (Netflix)

Bridgerton, 17-23 Mayıs haftasında eğlence sektörüyle ilgili veri sağlayıcısı Luminate'in haftalık yayın sıralaması listesinde zirvede bir değil, iki değil, tam üç sıraya birden yerleşti. 

2,3 milyar dakika izlendi

Shonda Rhimes'ın yapımcılığını üstlendiği Netflix dizisinin üçüncü sezonunun ilk kısmı, gösterime girdiği ilk hafta 2,3 milyar dakika izlenerek açık ara birinci oldu.

İlk sezon 498,6 milyon dakika izlenmeyle ikinci sırada yer alırken, onu 434 milyon dakikayla ikinci sezon takip etti.

Bridgerton'ın üçüncü sezonunun 13 Haziran'da gösterime girecek 4 bölümü daha olması nedeniyle önümüzdeki haftalarda da yayın sıralamasında zirvede olacağı tahmin ediliyor.

"Bu sadece başlangıç"

Netflix, dizinin başarısının ardından açıklama yaparak şöyle dedi:

Nicola Coughlan ve Luke Newton'ın başrollerini paylaştığı dizi 78 ülkede bir numara oldu ve 92 ülkede ilk 10'a girdi. Ve bu sadece başlangıç.

Dizide başrollerdeki Nicola Coughlan, Penelope Featherington'ı Luke Newton da Colin Bridgerton'ı canlandırıyor. 

Amazon Prime Video'nun dizisi Outer Range'in ikinci sezonu 256,4 milyon dakika izlendi ve 4. sıraya yerleşti.

Netflix'in yeni dizisi Bodkin, 250 milyon dakika izlenerek listenin 5. sırasında yer aldı. Başarılı oyuncu Jeff Daniels'ın başrolde olduğu drama A Man in Full, 233,9 milyon dakikayla kendine 6. sırada yer buldu.

Robert ve Michelle King'in yaratıcısı olduğu Evil, 225,1 milyon dakika izlenerek listede 7. sıraya yerleşti. Onu Prime Video'nun Fallout'u ve Netflix'in çok konuşulan mini dizisi Baby Reindeer izledi. 10. sıradaysa gerçek suç dizisi Under the Bridge yer aldı.

Independent Türkçe, Variety, LuminateSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica