Netflix'teki yeni bilimkurgu alay konusu oldu

Atlas'ın yönetmenliğini Rampage: Büyük Yıkım (Rampage) ve San Andreas Fayı'na (San Andreas) da imza atan Brad Peyton üstleniyor (Netflix)
Atlas'ın yönetmenliğini Rampage: Büyük Yıkım (Rampage) ve San Andreas Fayı'na (San Andreas) da imza atan Brad Peyton üstleniyor (Netflix)
TT

Netflix'teki yeni bilimkurgu alay konusu oldu

Atlas'ın yönetmenliğini Rampage: Büyük Yıkım (Rampage) ve San Andreas Fayı'na (San Andreas) da imza atan Brad Peyton üstleniyor (Netflix)
Atlas'ın yönetmenliğini Rampage: Büyük Yıkım (Rampage) ve San Andreas Fayı'na (San Andreas) da imza atan Brad Peyton üstleniyor (Netflix)

Jennifer Lopez'in merakla beklenen yeni filmi Atlas, cuma günü Netflix'te gösterime girdi. Ancak bilimkurgu türündeki film eleştirmenleri tatmin etmedi.

Sinema yazarlarında hayal kırıklığı yaratan film, eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da 100 üzerinden sadece 16 puan alabildi.

Hem olumsuz eleştirilerin hem de övgülerin gücünü hesaplayan Metacritic ise filme 100 üzerinden 38 puan verdi.

Netflix, 13 yaşından küçüklere uygun olmadığı konusunda uyarıda bulunduğu filmin konusunu şöyle özetliyor: 

Yapay zekaya hiç güvenmeyen zeki bir terörle mücadele analisti (Jennifer Lopez) kaçak bir robotu yakalama görevinde iş sarpa sarınca umudunu yapay zekaya bağlamak zorunda kalır.

Son haftalarda eşi Ben Affleck'le ayrılık söylentileri magazin basınını meşgul eden 54 yaşındaki Lopez'e filmde Simu Liu ve Sterling K. Brown eşlik ediyor.

"Ucuz ve plastik"

New York Times film eleştirmeni Alissa Wilkinson, Atlas'ın "ucuz" ve "plastik" göründüğünü söyledi ve filmin "özenti" olduğunu yazdı.

Bilimkurgu genellikle yeni ve şaşırtıcı bir şey öngörerek hafızalardaki yerini kazanır ama Atlas'ta hepsini daha önce gördük.

Benjamin Lee, Guardian için kaleme aldığı incelemede Atlas'a 5 üzerinden iki yıldız verdi ve filmi "aptal, ironiden yoksun zevksiz yapımlarla" karşılaştırdı.

Yayıncının diğer birçok sahte filminde olduğu gibi öz farkındalığa yakın bir şeye sahip olamayacak kadar yapay.

Variety'den Todd Gilchrist, Atlas'ı "iç açıcı değil" diye nitelendirdi ve Lopez'in Hustlers'daki Oscar'lık rolünden sonra Atlas gibi "jenerik bir bilimkurgu macerasına" yönelmesinden yakındı. 

Gilchrist, suçun çoğunu filmin Leo Sardarian ve Aron Eli Coleite tarafından yazılan senaryosuna yükledi.

The Wrap'ten William Bibbiani, filmdeki diyalogları "ucuz" diye nitelendirdi. Bibbiani, Atlas'ı "vasat aksiyon" ve "utanç verici bir olay örgüsü"nden muzdarip olmakla suçladı.

Independent Türkçe, Daily Mail, The Wrap, Variety, Guardian, New York TimesSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica