Netflix dizisinin 27 yaşındaki başrolü oyunculuğu bıraktı mı?

2017'de başlayıp 2020'de sona eren Ölmek İçin On Üç Sebep'te başroldeki Dylan Minnette'e Katherine Langford eşlik etmişti (Netflix)
2017'de başlayıp 2020'de sona eren Ölmek İçin On Üç Sebep'te başroldeki Dylan Minnette'e Katherine Langford eşlik etmişti (Netflix)
TT

Netflix dizisinin 27 yaşındaki başrolü oyunculuğu bıraktı mı?

2017'de başlayıp 2020'de sona eren Ölmek İçin On Üç Sebep'te başroldeki Dylan Minnette'e Katherine Langford eşlik etmişti (Netflix)
2017'de başlayıp 2020'de sona eren Ölmek İçin On Üç Sebep'te başroldeki Dylan Minnette'e Katherine Langford eşlik etmişti (Netflix)

Dylan Minnette, grubu Wallows'la birlikte müzik tutkusunun peşinden gitmek için oyunculuğa ara vermesi hakkında konuştu.

Netflix'in popüler dizilerinden Ölmek İçin On Üç Sebep'in (13 Reasons Why) yıldızı Minnette, oyunculukla arasına neden mesafe koyduğunu ve geri dönmeyi planlayıp planlamadığını anlattı.

"İş gibi gelmeye başladı"

Müzik podcast'i Zach Sang Show'da konuşan Minnette, "Oyunculukta başarıya ulaştığım için şanslıydım" dedi. 

Ölmek İçin On Üç Sebep'teydim ve gerçekten çok popülerdi. Kesinlikle oyunculukta yaşadığım şeyin zirvesine ulaştım. Ama aynı zamanda biraz da iş gibi gelmeye başladı. Çok şanslı bir konumdaydım, benim için her zaman eğlenceliydi, her zaman gerçekten ilham vericiydi ama sonra sadece bir iş gibi hissetmeye başladım.

Minnette, grubunun ve müziğin bir diğer tutkusu olduğunu ve bunu "gidebildiği yere kadar" götürmeyi hayal ettiklerini söyledi.

"Tek yolu enerjimin yüzde 100'ünü bu işe vermem"

27 yaşındaki aktör, "Şu anda bir süreliğine bunu yapabileceğim ve bunu olabildiğince ileri götürebileceğim bir konumda olduğumu hissediyorum" diye devam etti. 

Bunun gerçekleşmesinin tek yolu, zamanımın ve enerjimin yüzde 100'ünü bu işe vermem, bu işi ciddiye almam ve dünyaya bu işi ciddiye aldığımızı göstermem.

Minnette müzik tutkusunun peşinden gitmenin "doğal ve ilham verici hissettiren şey" olduğunu sözlerine ekledi. 

Çok yönlü yıldız, geçirdiği zamanın tadını çıkardığını ve arada bir oyunculuğa dönmeyi de düşündüğünü söyledi. Hatta Minnette, ekibine tekrar oyunculuk yapmaya hazır olduğunu söylediğini ancak "o zaman diliminin grev dönemine denk geldiğini" de ekledi.

Verecek bir şeyim olduğunu hissediyorum ve bu da muhtemelen oyunculuk... Bunun için yeniden ilham almaya başladığımı hissediyorum.

Minnette, Netflix dizisi Ölmek İçin On Üç Sebep'te Clay Jensen karakterini canlandırdıktan sonra 2022 yapımı Çığlık (Scream) ve Hulu'nun mini dizisi The Dropout'ta rol almıştı.

Independent Türkçe, Deadline, Zach Sang ShowSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica