George Lucas, Star Wars'a yönelik çeşitlilik eleştirilerine yanıt verdi: "İnsanların çoğu uzaylı!"

Lucas, "Fikir, insanları oldukları gibi kabul etmeniz gerektiği. İster büyük ve tüylü olsunlar, ister yeşil ya da her neyse" dedi.

Fotoğraf: AP
Fotoğraf: AP
TT

George Lucas, Star Wars'a yönelik çeşitlilik eleştirilerine yanıt verdi: "İnsanların çoğu uzaylı!"

Fotoğraf: AP
Fotoğraf: AP

George Lucas, ilk 6 Yıldız Savaşları (Star Wars) filminde çeşitliliğe yer verilmediği yönündeki yorumları reddetti ve filmi eleştirenler hakkında şunları söyledi:

'Hepsi beyaz erkekler' derlerdi. İnsanların çoğu uzaylı! Fikir, insanları oldukları gibi kabul etmeniz gerektiği; ister büyük ve tüylü olsunlar, ister yeşil ya da her neyseler. Fikir, tüm insanların eşit olduğu.

Yıldız Savaşları'nın 80 yaşındaki yaratıcısı, 24 Mayıs Cuma günü Cannes Film Festivali'nde düzenlenen özel bir etkinlikte festivalin onursal Altın Palmiye ödülünü alırken konuştu.

Variety'nin haberine göre Lucas, Star Wars evreninde ayrımcılık yapıldığında bunun robotlara karşı olduğunu söyledi.

Tıklım tıklım salona yaptığı konuşmada, "Bu, insanların her zaman bir şeylere karşı ayrımcılık yaptığını ve er ya da geç bunun olacağını söylemenin bir yoluydu" dedi.

Demek istediğim, 'Bu robotlara güvenemeyiz' diyerek zaten yapay zekayla başlıyoruz.

Irk konusundaysa Lucas şunları ekledi: 

İlk filmde koyu tenli birkaç Tunuslu, ikincisinde Billy Williams ve onların da eleştirdiği [prequellerde (orijinal yapımdaki olayların öncesini anlatan dizi ya da film)] Sam Jackson vardı. Lando gibi bir kötü adam değildi. En iyi Jedi'lardan biriydi.

Cinsiyet eşitliği meselelerine gelince, Lucas kadınları sürekli kahraman rollerinde tasvir ettiğine dikkat çekti. "Sizce bu hikayelerdeki kahramanlar kimler? Prenses Leia'nın ne olduğunu düşünüyorsunuz?" diye sordu. 

O isyanın başı. Hiçbir şey bilmeyen bu genç çocuğu ve hiçbir şey yapamayan bu gürültücü, her şeyi ben bilirimci adamı alıp bu palyaçolarla birlikte isyanı kurtarmaya çalışan kişi o... Kraliçe Amidala için de aynı şey geçerli.

Lucas şöyle ekledi: 

Bir kadına pantolon giydirip kahraman olmasını bekleyemezsiniz. Elbise giyebilirler, ne isterlerse giyebilirler. Önemli olan beyinleri, düşünme, planlama ve mantıklı olma yetenekleri. İşte kahraman budur.

Bu yıl bir Yıldız Savaşları filmini yönetecek ilk kadın ve ilk beyaz olmayan kişi olmaya hazırlanan Sharmeen Obaid-Chinoy "artık zamanı geldi" demişti.

Peaky Blinders'ın yaratıcısı Steven Knight'ın yazdığı ve Star Wars: A New Beginning ya da Star Wars: New Jedi Order diye adlandırılacağı söylenen, Obaid-Chinoy'un Yıldız Savaşları filminin çekimlerine bu yıl başlanması planlanıyor.

CNN'e konuşan Obaid-Chinoy, "Proje beni çok heyecanlandırıyor çünkü çok özel bir şey yaratmak üzere olduğumuzu hissediyorum" demişti.

Artık 2024'teyiz ve çok çok uzak bir galakside bir hikayeyi şekillendirmek için bir kadının öne çıkmasının zamanı gelmişti.

Independent TürkçeSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica