8 dakikada Oscar kazanan ünlü oyuncudan emeklilik sinyali

60 yıllık kariyeri sona eriyor.

Dench, 1995-2015'te 20 yıl boyunca James Bond'un MI6'teki patronu M'i canlandırdı (Metro-Goldwyn-Mayer)
Dench, 1995-2015'te 20 yıl boyunca James Bond'un MI6'teki patronu M'i canlandırdı (Metro-Goldwyn-Mayer)
TT

8 dakikada Oscar kazanan ünlü oyuncudan emeklilik sinyali

Dench, 1995-2015'te 20 yıl boyunca James Bond'un MI6'teki patronu M'i canlandırdı (Metro-Goldwyn-Mayer)
Dench, 1995-2015'te 20 yıl boyunca James Bond'un MI6'teki patronu M'i canlandırdı (Metro-Goldwyn-Mayer)

Judi Dench, onlarca yıla yayılan başarılı kariyeri boyunca hem sahnede hem de beyazperdede devleşti. Ancak ünlü oyuncu, son açıklamasında emeklilik sinyali vererek kariyerinin sonuna gelmiş olabileceğini ima etti.

"Göremiyorum bile"

89 yaşındaki aktris, Londra'da katıldığı etkinlikte bir gazeteciye yaptığı açıklamada, başka bir film projesi olmadığını söyledi. 

Dench, "Hayır, hayır. Göremiyorum bile!" dedi. 

Britanya merkezli gazete Mirror'ın aktardığına göre, menajeri Dench'in açıklamalarına herhangi bir ekleme yapmadı.

Britanyalı usta oyuncu, makula dejenerasyonu olarak da bilinen sarı nokta hastalığından muzdarip. Hastalığın, Birleşik Krallık'ta görme kaybının en büyük nedeni olduğu biliniyor.

Dench daha önce verdiği bir röportajda emekliliğe sıcak bakmadığını ifade etmişti. Louis Theroux'ya yaptığı açıklamada Dench, "Emekli olmak istemiyorum. Şu anda pek bir şey yapamıyorum çünkü göremiyorum. Bu çok kötü" demişti. 

Ünlü aktris, sözlerine şöyle devam etmişti:

Fotoğrafik hafızam var, bu yüzden biri bana 'Bu senin repliğin' derse bunu yapabilirim.

8 dakikada Oscar kazandı

Dench, sahneye ilk kez 1957'de çıkmış ve kısa sürede dünyanın en saygın oyuncularından biri haline gelmişti. 

Oscar ödülünü 1998 yapımı Aşık Shakespeare'de (Shakespeare in Love) sadece 8 dakika boyunca Kraliçe I. Elizabeth'i canlandırarak kazanmıştı. 

Aktris, son olarak 2022 yapımı müzikal komedi Spirited'da Will Ferrell ve Ryan Reynolds'la birlikte rol almıştı.

Independent Türkçe, Deadline, Mirror, Daily MailSülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı
TT

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıpladığı kanıtlandı

Sülüklerin zıplayabildiğini gösteren iki video, yıllardır süregelen tartışmaya son noktayı koydu. 

Bu kan emici canlıların zıpladığına dair tartışmalar neredeyse 150 yıl öncesine uzanıyor. Biyolog Ernst Haeckel sülüklerin "kurbanlarına doğru sıçradığını" 1881'de yazmıştı ancak bugüne kadar bu davranışa dair bir kanıt edinilmemişti. 

Sülükler, insaların yüzü gibi yüksek yerlerde görülse de bazı bilim insanları hayvanların yukarıdan düşerek buraya geldiğini söylüyordu.

Biotropica adlı hakemli dergide 20 Haziran'da yayımlanan araştırmayı yürüten Dr. Mai Fahmy ve Dr. Michael Tessler, zıplayan sülüklere dair iki kanıt sundu. 

2017'de Madagaskar'ı ziyaret eden araştırmacılar 10 saniyelik bir videoyla sülüklerin zıpladığını ilk kez kaydetti. Bilim insanları hayvanın davranışının, kobralara benzediğini fark etti. 

Sülük ilk başta enerji toplamak için yerinde kıvrılıp daha sonra zıplayarak karnının üstüne kontrolsüzce düşmüştü. Araştırmacılar bu şekildeki sıçramanın, tırtıl ve larva gibi solucan şeklindeki canlılar da görüldüğünü söylüyor. 

Dr. Tessler bu canlıların yere kontrollü bir şekilde inmemesini çok hafif olmalarına bağlıyor: Yaralanmamak için hassas bir inişe ihtiyaç duymuyorlar. 

2023'te tekrar Madagaskar'a giden araştırmacılar yine zıplayan bir sülüğü kaydetmeyi başardı:

İki videodaki sülüğün de ait olduğu Chtonobdella fallax türü, Madagaskar'ın yanı sıra Seyşeller, Güneydoğu Asya ve Güney Pasifik'teki adalarda bulunuyor.

Araştırmacılar videoları pek planlamadan çektikleri için bu türdeki sülüklerin sıkça zıplamasının muhtemel olduğunu düşünüyor. Dr. Tessler şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne sıklıkla gerçekleştiğini ya da bu sülüklerin bu yeteneklerini konakçı aramak için kullanıp kullanmadıklarını bilmiyoruz. Fakat iki kısa kayıtta birden fazla sıçrama yakaladığımızı göz önüne alırsak, bu davranış bu türde yaygın olabilir.

Bilim insanları böyle bir davranışın varlığının yıllardır öne sürülmesine dayanarak yüksek ihtimalle başka sülük türlerinin de zıpladığını tahmin ediyor. 

Yeni çalışmanın koruma çalışmalarına da katkı sunma potansiyeli var. Dr. Fahmy "Sülüklerin konakçıları nasıl bulup onlara nasıl bağlandığını belirleyebilirsek, bağırsak içeriği analizlerinin sonuçlarını daha iyi anlayabiliriz. Bu da bilim insanlarına bölgede başka ne tür hayvanların bulunduğuna dair daha iyi bir fikir verebilir" diyerek ekliyor:

Sülükler de genellikle göz ardı ediliyor ve yeterince incelenmiyor. Ekosistemin doğal bir parçası olan sülükler de koruma altına alınmaya ihtiyaç duyabilir.

Independent Türkçe, New York Times, IFL Science, Biotropica