Kavgacı maymunların arasını kasırga düzeltti

Maymun Adası'ndaki Hint şebekleri, kasırgadan sonra daha büyük topluluklar kurmaya başladı (Ramon Espinosa/AP)
Maymun Adası'ndaki Hint şebekleri, kasırgadan sonra daha büyük topluluklar kurmaya başladı (Ramon Espinosa/AP)
TT

Kavgacı maymunların arasını kasırga düzeltti

Maymun Adası'ndaki Hint şebekleri, kasırgadan sonra daha büyük topluluklar kurmaya başladı (Ramon Espinosa/AP)
Maymun Adası'ndaki Hint şebekleri, kasırgadan sonra daha büyük topluluklar kurmaya başladı (Ramon Espinosa/AP)

Porto Riko'nun Cayo Santiago adasındaki Hint şebeklerinin, Maria Kasırgası'ndan sonra birbirleriyle daha iyi anlaştığı gözlemlendi. 

2017'de Porto Riko'yu vuran kasırga en az 3 bin kişinin ölümüne yol açmış ve Cayo Santiago'daki bitki örtüsünün yüzde 63'ünü yok etmişti. 

Adanın sakinleri olan Hint şebekleri kavurucu sıcaklara ağaç gölgeleri sayesinde dayandığından kasırganın sonuçları hayatlarını tehlikeye atmıştı. Uzmanlar agresif davranışlarıyla bilinen bu maymunların bu yüzden daha da kavgacı bir hal alacağını düşünse de gözlemler aksini ortaya koydu. 

Hint şebekleri, Maymun Adası diye de bilinen Cayo Santiago'ya 1938'de bilimsel araştırma için getirilmişti. Halihazırda bin kadar maymundan oluşan bir nüfusa sahip adada hayvanlar görevliler tarafından beslendiği için aralarında yemekten dolayı anlaşmazlık çıkmıyor.

Fakat en kavgacı primatlardan biri sayılan Hint şebekleri, ağaç gölgeleri için sürekli kavga ediyordu. Adadaki 38 derece civarındaki sıcaklıklar, güneşin altında kalan hayvanların ölümüne bile yol açabildiğinden kavgaların artması bekleniyordu.

Science adlı hakemli dergide perşembe günü yayımlanan çalışmada kasırga öncesi ve sonrasındaki verileri inceleyen ekip, Hint şebeklerinin saldırganlığının azaldığını tespit etti. 

Harvard Üniversitesi'nden Dr. Camille Testard, yazarları arasında yer aldığı araştırma hakkında "Gerçekten böyle bir şey beklemiyorduk" diyor. 

Bireyler daha rekabetçi olmak yerine sosyal ağlarını genişleterek daha az agresif hale geldi.

Araştırmacılar bu değişikliği, daha az kaynak kalması nedeniyle maymunların hayatta kalma şanslarını artırmak adına ağaçları paylaşmayı tercih etmesine bağlıyor.  

Dr. Testard, hayvanların çevresel zorluklara sosyal davranışlarında kalıcı değişikliklerle yanıt verebileceğini gösteren ilk çalışmalardan biri olmasıyla araştırmanın önem arz ettiğini söylüyor.

Bilim insanları kavga etmenin vücut sıcaklığını artırmasından dolayı Hint şebeklerinin bundan kaçındığını düşünüyor. Dr. Testard, "Aşırı sıcaklar sadece rahatsız etmekle kalmıyor, vücut sıcaklığının düşmemesi sağlık açısından da tehlikeli" ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca havanın çok sıcak olmadığı zamanlarda da maymunların kasırga öncesine kıyasla daha büyük gruplar halinde vakit geçirdiği gözlemlendi. 

Öte yandan adadaki bütün maymunların bu barışçıl ortama katılmadığını aktaran araştırmacılar kavga çıkaran maymunların bunun bedelini ödediğini söylüyor. 

Cayo Santiago'daki Hint şebeği popülasyonunun genelindeki ölüm oranı değişmedi fakat  daha dostane ilişkiler kuran maymunların ölüm oranı yüzde 42 azaldı. Bu durum muhtemelen sıcaklıklardan korunabilmelerinden kaynaklanıyor. Dr. Testard şöyle diyor: 

Kimin, hangi sebeple öldüğü değişti.

Independent Türkçe, New York Times, BBC, ScienceBritanya'nın meşhur radyosunda yapay zekanın ürettiği haber bültenleri yer alacak

Fotoğraf: GB News
Fotoğraf: GB News
TT

Britanya'nın meşhur radyosunda yapay zekanın ürettiği haber bültenleri yer alacak

Fotoğraf: GB News
Fotoğraf: GB News

GB News, radyo istasyonunda yapay zeka tarafından üretilen spor haberleri bültenlerine yer vereceğini duyurdu.  

Yayımcı standart bültenindeki bu değişikliğin, şirketin yapay zeka planlarında "buzdağının görünen kısmı" olduğunun sözünü verdi.  

30 saniyelik spor gelişmeleri, ana haber özetlerinin ardından yayımlanan ana haber bültenlerinin sonunda yer alacak.

Bülten, üretken yapay zekayla yazılacak ve GB haber sunucusu Tatiana Sanchez'in sanal sesi kullanılarak sunulacak.

GB News Dijital Dönüşüm Direktörü Geoff Marsh "Halihazırda yapay zekayı yaptığımız her şeyi geliştirmek ve milyonlarca sadık izleyici, dinleyici ve dijital tüketicimize daha iyi bir deneyim sunmak için editöryal operasyonlarımızda kullanıyoruz" dedi.

Bu yapay zeka temelli güncellemeler hızlı, sorunsuz ve radyo dinleyicilerimizi sporda olup biten her şeyden haftanın 7 günü, anında haberdar ediyor. Neredeyse hiç insan müdahalesi gerektirmiyor, mevcut dijital haberlerden faydalanıyor ve Tatiana'nın, GB News ailesindeki herkese tanıdık gelecek arkadaş canlısı, ayırt edilebilir sesiyle aktarılıyor.

Marsh "Bu, yapay zeka girişimlerimizde yalnızca buzdağının görünen kısmı. Halihazırda gelişmiş bir videoyu yazıya dönüştürme teknolojisi kullanıyoruz ve dinleyicilerimize tüm platformlarda, daha hızlı ve doğru şekilde erişmeyi istedikleri haberleri ulaştırmamızı destekleyecek başka heyecan verici üretken yapay zeka gelişmelerini de test ediyoruz" diye ekledi. 

Bu teknolojiyi kullanmamız, GB News'un tüm platformlarında spor haberi kapsamımızı genişletmeye ve geliştirmeye devam etmemizle eş zamanlı gerçekleşiyor. Artık GBNews.com giderek daha fazla özel spor haberine ev sahipliği yapıyor. Ve programlarımız, izleyici ve dinleyicilere spor dünyasının en iyi konuk ve uzmanlarını getirmekte kararlılığını sürdürüyor.

Yapay zekanın girişiyle GB News, Birleşik Krallık'ta üretken yapay zekayı halka açık düzenli içeriğine dahil eden ilk haber yayımcısı oluyor.

Geçen aylarda Reach PLC, gazetecilerin haberleri hızlıca yeniden yazmalarını sağlayan bir yapay zeka aracı tanıtmıştı.

Ocak sonundan beri The Mirror, Express ve Liverpool Echo'nun yayımcısı, çalışanlarına yeni şirket içi yapay zeka aracı Gutenbot'un nasıl kullanıldığını göstermek için haftalık eğitim oturumları düzenliyor.  

Guten'la üretilen Reach haberlerinden bazılarının sonunda "Bu haber (yayının) editoryal araştırmaları hızlandıran ve bunları haber merkezlerimizdeki gazeteciler tarafından yaratılmış haber şablonlarına uygulayan bir yapay zeka motorunun yardımıyla oluşturulmuştur. Bir (yayın) editörü bu içeriği yayımlanmadan önce incelemiştir. Hataları (yayının e-posta adresine) bildirebilirsiniz" yazan bir not yer alıyor.
Independent Türkçe