SRMG, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 7,5’lik net kar açıkladı

SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
TT

SRMG, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 7,5’lik net kar açıkladı

SRMG logosu (Şarku’l Avsat)
SRMG logosu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG), 2023’ün ilk çeyreğinde yıllık yüzde 7,5’lik net kar artışı açıkladı.

SRMG tarafından yapılan açıklamaya göre, 31 Mart’ta sona eren ilk üç ayda zekat ve vergi sonrası şirketin net karı, geçen yılın aynı çeyreğindeki 112,5 milyon riyale kıyasla, 121 milyon riyale ulaştı.

SRMG, “Cari çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre net kardaki artışın nedeni, esas olarak gelirlerdeki yüzde 12,5’lik artışa bağlı olarak brüt kardaki artıştan kaynaklanmaktadır” diye ekledi.

Şirket ayrıca, açıklanan stratejiye paralel olarak, içinde bulunulan çeyreğe ilişkin doğrudan maliyetlerin, özellikle bazı projelerdeki işletme maliyetlerinin bir sonucu olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre arttığını da belirtti.TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

TV devi NBC, Premier Lig maçlarının ABD'de oynanmasını istiyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Amerikan televizyon devi NBC, Premier Lig'de sezonun açılış hafta sonundaki maçların Birleşik Devletler'de oynanmasını istiyor. Bu talep, üst düzey maçların İngiltere dışında oynanmasına yönelik teklif yeniden sunulurken geldi.

NBC, Premier Lig'in Amerika'daki yayın ortağı ve İngiltere'nin en üst ligiyle yaptığı 6 sezonluk 2 milyar sterlin (yaklaşık 81,2 milyar TL) değerindeki son TV anlaşması, Birleşik Krallık dışındaki en büyük anlaşma.

Premier Lig'in CEO'su Richard Masters geçen hafta yaptığı açıklamada maçların Amerika'da oynanması için "kapının aralık göründüğünü" ancak halihazırda böyle bir planın olmadığını söylemişti.

Bu açıklama, LaLiga'nın 2018'de Miami'de Barcelona ve Girona arasında bir maç düzenleme teklifi üzerine FIFA'nın İspanyol ligine açtığı davayı geri çekmesinin ardından geldi.

Premier Lig, "39'uncu maç" diye adlandırılan fikstürü 2008'de onaylamaya çalışmış ancak taraftarların sert tepkisi ve FIFA'nın muhalefeti üzerine planlar rafa kaldırılmıştı.

Ancak futbolun yönetim organının muhalefeti yumuşuyor gibi görünüyor ve 2013'te Premier Lig'in yayın haklarını ilk kez satın alan NBC Sports'un üst düzey bir yöneticisi, maçların ABD'de oynanması  için yeniden "baskı" yapılacağını söyledi.

NBC Sports'un satın alma ve ortaklıklar başkanı Jon Miller, The Athletic'e, "Gelecekte bir noktada, açılış hafta sonunda birkaç Premier Lig maçının sezonu buradaki büyük stadyumlarda açtığını görmeyi çok isterim" diye konuştu.

Ve bunun için bastırmaya devam edeceğimizi biliyorum çünkü burada normal sezon maçlarını görmek isteyen bir Amerikan seyircisi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu sırada, maçları mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmak üzere Premier Lig'le birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Futbol Taraftarları Derneği bu yorumlara sert tepki gösterdi ve Twitter/X'te bir açıklama yayımladı: 

2008'de 39. Maçı yendik ve herhangi bir yeniden canlandırma girişimine tam gaz, iki ayağımız yerden kesik, kramponlarımız dize girecek şekilde saldıracağız.

İspanya LaLiga Başkanı Javier Tebas, İspanya'nın en üst düzey liginde 2025-26 sezonundan itibaren maçların Birleşik Devletler'de oynanabileceğini söylemişti.

Independent Türkçe