Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Rusya Lübnan’da nüfuzunu arttırıyor

​Rusya Lübnan’da nüfuzunu arttırıyor

Cuma, 15 Mart, 2019 - 15:15

Rusya’nın Lübnan sahasındaki son hamleleri, Beyrut’taki nüfuzunu arttırdığını ve Suriye krizine katılımının ardından ortaya çıkan politik bir etkiyle sınırlı olan önceki rolünün büyüdüğünü gözler önüne serdi.

Rus rolünün gelişmesine, Moskova’nın bölgesel sahneye katılımına ve ticaret anlaşmalarının imzalanmasına öncülük eden Rus şirketi Rosneft’in, kuzeyde petrol depolamak yönünde kazandığı ihaleye rağmen, bu rolün Beyrut’taki ABD rolüne bir alternatif olarak tanıtılması yanlış olarak görülüyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan siyasi kaynaklar, Lübnan’daki silahlanma sisteminin Batı merkezli olduğunu, Rusya’nın iki ülke arasında askeri işbirliğini geliştirmeye istekli olmasıyla birlikte bu konuda büyük bir siyasi karar gerektiren herhangi bir değişikliğin Lübnan’da mevcut olmadığını belirtti.

Lübnan, Suriye krizine doğrudan dahil olmasından bu yana Rusya için ilgi odağı oldu ve  Moskova için büyük öneme sahip bir ekonomik, politik ve güvenlik alanı haline geldi.

Kaynaklara göre, Moskova, Lübnan’daki herhangi bir gerginliğin Suriye’yi etkileyeceğini düşünüyor ve bu nedenle aralarındaki çatışmayı önlemek için Lübnan ve İsrail’le birlikte çalışıyor.

Çünkü Lübnan’da İsrail ile yaşanacak herhangi bir çatışma, Rus ordusunun bulunduğu Suriye’ye uzanacak ve İran-İsrail’in çatışmasına neden olacak. Bu da Moskova'yı istikrarı koruma yönünde tarafları baskı altına almaya itiyor.

Söz konusu kaynaklar, Rusya’nın, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeleri yönünde İran’ın hiçbir isteği olmadığını ve İranlıların buradaki demografik yapıyı yeniden kurduğunu idrak ettiğini de aktardı.

Lübnan ve Rusya arasındaki ilişki, hiçbir dönemde kesilmedi ancak Başbakan Saad Hariri’nin 2006’dan bu yana Moskova’ya 10 kez gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından iki katına çıktı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 26 Mart’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova'yı ziyaret edecek.

Yerlerinden edilmiş Suriyeliler konusunu ele almak için Lübnan-Rusya Ortak Komitesi tarafından düzenlenecek görüşmelerde, enerji alanında işbirliği ve  Lübnan’ın petrol ve doğalgaz keşfetmek amacıyla açacağı yeni lisans dönemine Rus şirketlerinin katılımı, ticari ve ekonomik değişim, Lübnan gıda endüstrisinin Rusya pazarına ve çevresine tanıtılması ile turizm alanındaki işbirliği konuları ele alınacak.

Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in Danışmanı eski Milletvekili Emel Ebu Zeyd, Lübnan’ın tek küresel kutuplu olamayacağını çıkarına olan herkesle dengeli bir şekilde iletişim kurduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Ebu Zeyd, Lübnan’ın politikasının Rus eksenine kaydırdığı yönündeki iddiaları reddederek, küçük bir devlet olarak, herkesle karşılıklı saygıyı, çıkarlarını ve ilişkilerini koruduğunu dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya