Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE: Yemen’deki resmi kurumlar faaliyetlerine geri dönmeli

BAE: Yemen’deki resmi kurumlar faaliyetlerine geri dönmeli

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 10:15

Yemen topraklarında barışın yeniden hâkim olması ve resmi kurumların tekrar çalışmalarına başlaması gerektiğini söyleyen Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan,  Yemen’in yaralarını sarmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) büyük çaba harcadığını belirtti. Abu Dabi Veliaht Prensi ayrıca iki ülke arasındaki tarihi bağın BAE’yi Yemen’de güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanması yönünde çaba harcamaya teşvik ettiğini vurguladı.

BAE’nin kurucu lideri Zayid bin Sultan Al Nehyan döneminden beri Yemen halkına destek olmanın ülkenin temel parametrelerinden biri olduğunun altını çizen Muhammed bin Zayid, Yemen’in Arap ülkelerinin güvenliği açısından stratejik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Abu Dabi Veliaht Prensi, Yemen ile ilgili yaptığı açıklamayı dün, Birleşik Arap Emirlikleri Federal Ulusal Konseyi Başkanı Dr. Amal el-Kubasi ve BAE’ye ziyaret gerçekleştiren Yemen Meclis Başkanı Sultan el-Burkani ile yaptığı görüşme sırasında dile getirdi.

Muhammed bin Zayid ve Sultan el-Burkani, görüşme esnasında Yemen’de meydana gelen son gelişmelerin yanı sıra iki dost ülke arasındaki ilişkileri ve özellikle yasama alanındaki işbirliğini ele aldı. Ayrıca görüşmede, Yemen’de güvenlik ve istikrarın sağlanmasına ve kamu kurumlarının faaliyetlerini yeniden yürürlüğe koymasına katkı sağlayan parlamentonun Yemenlileri ilgilendiren konulardaki rolünün önemine de dikkat çekildi.

Öte yandan Yemen Meclis Başkanı, BAE’ye gerek hükümet gerekse halk olarak sunduğu içten yardımın yanı sıra Yemen’deki meşru hükümete farklı düzeylerde sağladığı destek için de minnettar olduğunu ifade etti. Sultan el-Burkani ayrıca BAE’nin, Yemen’in tarihini koruma noktasında unutulmayacak soylu bir tutuma imza attığını dile getirdi.

Ayrıca BAE’nin Yemen’deki insani girişimlerine ve kalkınma projelerine de övgüde bulunan el-Burkani, Yemen’deki meşru hükümete bağlı ordunun, güvenlik güçlerinin ve polisin teknik donanımına destek veren, halka karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmeleri için yardım sunan BAE’ye tüm çabaları için teşekkür borçlu olduğunu ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya