Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa sıcaklık alarmı verirken Güney Afrika’da kar yağıyor

Avrupa sıcaklık alarmı verirken Güney Afrika’da kar yağıyor

Perşembe, 25 Temmuz, 2019 - 14:45

Başta Avrupa ve ABD olmak üzere tüm bölgelerde yüksek sıcaklıklar yaşanırken Güney Afrika ülkeleri şiddetli soğuk ve kar yağışlarıyla mücadele ediyor. Güney Afrika yerel basında yer alan haberlere göre Kuzey Kap’ın Sutherland kasabasına gece boyunca kar yağdı.
Meteorolog Annette Venter duruma dair şunları söyledi:

“Yerde 20 santimetre kar var. Yine de kar yağışı geçtiğimiz yıllardaki kadar yoğun değil. Geçtiğimiz yıllarda turistler yoğun kar yağışı nedeniyle yürümekte zorlanıyordu.”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Batı Avrupa’da yüksek sıcaklıklar artmaya devam ederken bazı hükümetler yaklaşan sıcak hava dalgasına karşı uyarıda bulunmayı sürdürüyor. Sıcaklıkların perşembe günü Avrupa’nı birçok ülkesinde zirve yapması bekleniyor.

Fransa dün yaptığı açıklamada, ülke genelindeki sıcaklıkların 40 dereceye ulaşacağını ve perşembe günü sıcakların daha da artmasının beklendiğini duyurdu. Halka tedbirli olmaları için uyarıda bulundu.

Fransız yetkililer, 15 kişinin öldüğü 2003 yazından bu yana sıcaklıkların tehlikeli olabileceği uyarısı yapıyor.

Başta Fransa’nın güneybatısı olmak üzere şehirlerin çoğunda yüksek sıcaklıklar kaydedildi. Bugün ülke genelindeki sıcakların 37 ila 42 derece arasında olacağı tahmin ediliyor. Paris’te 1947’de kaydedilen 40,4 derecedeki rekor sıcaklığın 43 derece ile kırılması bekleniyor.

Fransa Uluslararası Bisiklet Turu'ndaki Fransız bisiklet takımı FDJ’nin doktoru Jacky Maillot, sıcaklıkların performansı etkileyen bir faktör olduğunu söyledi. Maillot, “Yarış sırasında, bisiklet üzerindeyken her saatte yarım litre ter kaybederiz ve vücut kaybettiğinin sadece yarısını geri kazanabilir. Bunu göz önüne almalıyız” dedi.

İngiltere’de e perşembe günü ülke tarihinin en sıcak günlerine tanık olunması bekleniyor. İngiliz Meteoroloji Ofisi, “Muhtemelen 36,7 derece olan temmuz sıcaklığını aşacağız. Bugünkü sıcaklığın rekor olarak kaydedilen 38,5 dereceyi geçme olasılığı da var” açıklamasında bulundu.

Londra polisi, Thames Nehri’ne girdikten sonra kaybolan 3 kişi için arama çalışmalarına başladıklarını duyurdu. İngiltere Demiryolları da yolcu güvenliğini sağlamak için hız sınırlamaları koyduğunu açıkladı.

Belçika’da da ülke tarihinde ilk kez olarak cuma gecesine kadar kırmızı alarm verildi. Belçika Meteoroloji Dairesi, sıcaklıkların rekor seviyeye ulaşacağı uyarısında bulunarak ülkenin kuzeydoğusundaki sıcaklığın 38 dereceye ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de karayolu, temizlik ve otopark gibi özellikle dışarıda aktif olan çalışanların yer aldığı sektörlerin sabah saat 11,00’den sonra çalışmayı durduracağı bildirildi.

Lüksemburg da sıcaklıkların 35 dereceye ulaşmasının beklendiğini duyurarak yüksek sıcaklıklar için alarm verilmesinin planladığını bildirdi.

Başta Roma olmak üzere Avrupa’daki onlarca şehirde perşembe günü için yüksek sıcaklık alarmı verildi.

Hollanda’da aşırı sıcaklardan dolayı turuncu alarm (ikinci derecede önemli) ilan edildi. Almanya’nın Köln şehrinde sıcaklığın 41 dereceye ulaşması ve 2015 yılında Saarland eyaletinde kaydedilen 40,3 derecelik sıcaklık rekorunun kırılması bekleniyor.

Hollanda Meteoroloji Enstitüsü’nün tahminlerine göre ülkedeki sıcaklıklar 1944’te kaydedilen 30,6 derece rekorunu kırabilir. Ülkenin güneyindeki Maastricht kentinde sıcaklık 30 dereceye ulaştı.

Hollandalı aktivistler, Marktplaats internet sitesi üzerinden şemsiye, fan, klima ve yüzme havuzları satın aldı. Arama motorunda klima kelimesi son günlerde yüz binden fazla kez arandı. Hollanda'nın Gelderland eyaletinde anaokullarının çoğunun perşembe gününe kadar kapalı olduğu bildirildi.

İsviçre de ülkenin yarısı için turuncu alarm durumuna geçti. Ülkedeki sıcaklık nedeniyle yüksek dağlardaki buzulların erimesinin beklendiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya