Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD ile Sudan arasında büyükelçi atanmasından memnun

Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD ile Sudan arasında büyükelçi atanmasından memnun

Pazar, 8 Aralık, 2019 - 08:00

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Sudan'ın 23 yılın ardından ilk kez karşılıklı büyükelçi atamasından memnuniyet duyulduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Sudan’a büyükelçi atamasının, Sudan’ın şu an yaşadığı ‘iki ülke arasında en üst düzeyde yapıcı ve verimli ilişkiler kurulmasını’ gerektiren önemli aşamayı anladığının bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bakanlık, ABD ile Sudan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasının, 21 Ağustos'ta kurulan Sudan geçici hükümetine verilen desteği gösterdiğine dikkat çekti.

Söz konusu açıklamada ayrıca bu gelişmenin iki ülke arasında sağlam bir anlayış köprüsünün kurulmasına, Sudan’ın terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarılmasına, tüm ekonomik yaptırımların kaldırmasına, devlet kurumlarının yeniden inşa edilmesine ve ülkenin yaşadığı krizden kurtulmasına katkıda bulunacağı ifade edildi.

Öte yandan Bahreyn de ABD ve Sudan’ın uzun yılların ardından karşılıklı büyükelçi atamasından memnun olunduğunu bildirerek, bunun iki ülke arasında ilişkileri geliştirme konusundaki ortak arzuyu yansıtan olumlu ve önemli bir adım olduğuna işaret etti.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, bu adımın ABD’nin Sudan geçici hükümetinin güvenlik ve istikrarı artırma çabalarına verdiği desteği gösterdiğine vurgu yaptı.

Bakanlık söz konusu hamleyi, Sudan'ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması ve kendisine uygulanan tüm ekonomik yaptırımların yeniden değerlendirilmesinin başlangıcı olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya