Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Suudi Arabistan’dan koronavirüs için sıkı önlemler

​Suudi Arabistan’dan koronavirüs için sıkı önlemler

Salı, 24 Mart, 2020 - 09:00

Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan kısmi sokağa çıkma yasağı kararı dün yürürlüğe girdi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, yasağı ihlal edenlerin para cezasına çarptırılacağını, hatta yasağın ihlal edilmesinin tekrarlanması halinde hapis cezası verileceğini duyurdu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Suudi Arabistan’da dün 51 yeni vakanın kaydedildiği aktarıldı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Talal eş-Şalhub, 21 gün sürecek kısmi sokağa çıkma yasağının dün itibariyle saat 19.00 - 06.00 saatleri arasında uygulanacağını bildirdi. Yasağı ilk kez ihlal edenlere uygulanacak 10 bin riyal para cezasının ikinci ihlalde iki katına çıkarılacağını belirten sözcü, bunun tekrarlaması halinde ise kişilere 20 günü aşmayan hapis cezası verileceğini kaydetti.

Diğer yandan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, tespit edilen 51 yeni vaka ile ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 562’ye yükseldiğini açıkladı. Açıklamada virüs bulaşan kimselerin Riyad, Mekke, Taif, ed Dammam, Necran ve Cizan’dan olduğu kaydedildi. Şu ana kadar 19 kişinin iyileştiğini bildiren el-Abdulali, ülkede koronavirüs kaynaklı ölüm yaşanmadığını vurguladı.

Sözcü açıklamasında, ülkede 28 bin laboratuvar olduğuna dikkati çekerek, tedavi için araştırmaların devam ettiğini bildirdi ve kısa bir süre içerisinde virüs aşısının bulunmasının mümkün olmadığını hatırlattı.

Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanlığı sözcüsü Abdurrahman el-Hüseyin, kısmı sokağa çıkma yasağı zamanında bile vatandaş ve sakinlere hizmet amaçlı sağlık, medya, dağıtım, enerji, su, sigorta ve konaklama sektörlerinin açık olacağını söyledi. Sözcü açıklamasında, sokağa çıkma yasağı döneminde işlemlerini tamamlamak isteyen ticari sektör ve şirketlerin temel hizmetlerini sürdürebileceğini duyurdu.

Hüseyin, sokağa çıkma yasağı süresince herkes için teslimat denetim ekiplerinin 24 saat çalıştığını, bakanlığın meyve, sebze, maske ve sterilizasyon malzemelerinin fiyatlarında artış olduğunu gösteren 41 bin ihbar aldığını söyledi. Açıklamada, 1900 numaralı çağrı merkezinden ihlallerin bildirilebileceği aktarıldı.

Suudi Arabistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Komisyonu Sözcüsü Ali el Mutari, elektronik dağıtım platformlarına olan talep sebebiyle vatandaş ve sakinleri elektronik uygulamalara yapılan denetimlerden ötürü bu uygulamaları kullanırken kendilerinin rahat olmaları gerektiği çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya