Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile ABD Başkanı küresel enerji piyasalarını görüştü

​Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile ABD Başkanı küresel enerji piyasalarını görüştü

Cuma, 3 Nisan, 2020 - 08:45
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve ABD Başkanı Donald Trump. (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı ve Suudi Arabistan Savunma Bakanı Veliaht Prens Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.

Suudi Arabistan Haber Ajansı’nın (SPA) verdiği bilgiye göre iki lider arasındaki görüşmede başta küresel enerji piyasalarının durumu olmak üzere ortak ilgi alanına ilişkin bir dizi konu gündeme geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile konuştum. Petrol üretimini yaklaşık 10 milyon varil veya daha fazla miktarda azaltmalarını umuyorum. Gerçekleşirse bu durum petrol ve gaz endüstrisi için harika olacak!” ifadelerini kullandı.

Trump, daha sonra Twitter’dan yaptığı bir diğer açıklamada da “(Petrol üretimindeki bu azaltım) 15 milyon varile ulaşabilir” dedi.

Suudi Arabistan’ın OPEC+ ülkeleri de dahil uluslararası arenanın önde gelen ülkelere petrol piyasalarını istenilen düzeyde yeniden dengelemek için acil toplantı çağrısında bulunmasının ardından Brent Petrol ve Teksas ham petrolünün vadeli işlem fiyatı yüzde 30’dan fazla yükseliş gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya