Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin sınırına dayandı

İngiltere’de koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin sınırına dayandı

Cumartesi, 11 Nisan, 2020 - 18:00
Londra'daki Greenwich Park'ta maske takan bir adam (EPA)

İngiliz yetkililer tarafından bugün yapılan açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 917 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucunda ülke çapında yaşamını yitiren kişilerin sayısı 9 bin 875’e yükseldi.

Artan ölüm sayısı, pandeminin zirvesinin hala çok uzakta olduğunu gösteriyor. Bu durum, İngiliz Ulusal Sağlık Servisi'nin bu ölümcül virüsle başa çıkamayacağı endişelerini doğuruyor.

Ülkede solunum cihazı ve koruyucu giysilerin yetersiz olduğu bildirilirken, Londra hükümeti pandemiye karşı etkili önlemler almada uzun bir gecikmeden sorumlu tutulduğu için eleştiriliyor.

Öte yandan yüksek ateş ve öksürük nedeniyle St. Thomas Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde üç gece geçiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, durumunun iyiye gitmesinin ardından yoğun bakımdan çıkarıldı.

Johnson, koronavirüs nedeniyle dünyada hastaneye kaldırılan ilk lider oldu. Bu durum onu, İngiltere'deki salgının en ölümcül zirveye yaklaşmasıyla görevlerini Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a devretmeye zorladı.

Öte yandan Alman ordusu, İngilizlerin yardım çağrısına 60 portatif solunum cihazı göndererek karşılık verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya