Batı Şeria'daki yeni silahlı gruplar eski çatışmayı yeniden canlandırıyor

Şarku'l Avsat Nablus ve Cenin'deki kalelerine girdi.

"Balata Taburu"ndan silahlı biri Cenin kampının etrafında turu atıyor (Şarku’l Avsat)
"Balata Taburu"ndan silahlı biri Cenin kampının etrafında turu atıyor (Şarku’l Avsat)
TT

Batı Şeria'daki yeni silahlı gruplar eski çatışmayı yeniden canlandırıyor

"Balata Taburu"ndan silahlı biri Cenin kampının etrafında turu atıyor (Şarku’l Avsat)
"Balata Taburu"ndan silahlı biri Cenin kampının etrafında turu atıyor (Şarku’l Avsat)

Batı Şeria'daki Cenin kampının girişinde sizi kumdan barikatlar, metal kirişler ve el yapımı patlayıcı cihazlar karşılıyor. Kampın ara sokaklarında yeni nesil silahlı Filistinliler saklanıyor. Onların faaliyetleri, yıllarca süren görece sakinliğin ardından İsrail ile askeri gerilimi yeniden canlandırdı.

20 yılı aşkın bir süre önce “ikinci intifada”nın en şiddetli çatışmalarına tanık olan Cenin kampının semalarında, yerel olarak "Zennane" olarak bilinen İsrail keşif uçakları, denkleme giren yeni nesil militanları aramak için ara sokaklardaki hareketlenmeleri takip amaçlı uçuşlar gerçekleştiriyor.

Kampın liderlerinden ve İsrail’in Batı Şeria'da arananlar listesindeki ilk kişi Şarku’l Avsat’a konuştu. Batı Şeria şehirlerinin sokaklarını gezen ve yeni nesil silahlı askerlerin kalelerine giren Şarku’l Avsat, sahadaki aktif taraflarla konuştu. Şarku’l Avsat yeni şiddet dalgasının boyutlarını ve bunun üçüncü bir intifadanın habercisi olup olmadığını anlamaya çalıştı.

Liderliğini yaptığı "Cenin Taburu"nun bir dizi maskeli üyesi arasında arananların liste başında yer alan kişi, kampın karanlık bir sokağında silahını kuşanmış bir şekilde Şarku'l Avsat'a ropörtaj verdi. İsrailli bir "Zenane" havada uçarak toplantıyı yarıda kesse de daha sonra konuşmayı sürdüren Filistinli lider, kendi kuşağının "dağılan umutları" nedeniyle silahlı kuvvetlere nasıl katıldığını anlattı: "Silahlarımızı kuşanacağız ve onurumuzla öleceğiz. İşgal devam ettiği sürece bizim bir geleceğimiz olmayacak."

Nablus'taki Balata kampında da durum Cenin'dekinden pek farklı değil. Balata Taburu geçtiğimiz aylarda ortaya çıktı ve kamp bir çatışma alanına dönüştü. Son olarak, yüzlerce İsrail askeri tabur üyelerini yakalamak için ara sokaklara yaptığı baskında üç kişiyi öldürdü. Taburdan silahlı biri Şarku’l Avsat'a, kendisinin ve yoldaşlarının "ordu ve yerleşimcilerin devam eden saldırıları nedeniyle" silahlı eyleme geri döndüğünü söyledi. Filistin yönetimi ise bu durumun, İsrail'e gerekçe verdiğini öne sürerek endişeleniyor. Cenin Valisi Ekrem er-Racub, “İsrail, Batı Şeria'daki silahlı olayları sürekli saldırılar ve otoriteyi zayıflatmak için gerekçe olarak kullanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
TT

İsrail hapishanesinden psikolojik rahatsızlık nedeniyle çıkan Bedir Dahlan kimdir?

Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)
Bedir Dahlan, İsrail hapishanelerinde başına gelenleri anlattı. (sosyal medya)

Gazzeli genç Bedir Dahlan'ın İsrail hapishanelerinde bir ay geçirdikten sonra maruz kaldığı işkencenin etkilerini açıkça gösteren video ve fotoğrafları sosyal medyada geniş çapta yayıldı.

İsrail ordusu perşembe günü, Gazze Şeridi'nin doğusundaki Kissufim (el-Karara) askeri geçidi üzerinden Gazze Şeridi'nden 33 kişilik tutuklu grubundan Dahlan'ı serbest bıraktı.

Videoda, 30 yaşındaki Bedir Dahlan, çıkık gözleri, zayıf vücudu, yüzünde ve ellerinde işkence gördüğünü gösteren çok sayıda yara ile şok olmuş ve şaşkın görünüyor.

Bedir Dahlan'ın elleri (BBC) Bedir Dahlan'ın elleri (BBC)

Dahlan, sanki mevcut aklî melekeleriyle yaşadıklarını tarif edemiyormuş gibi kekeleyerek, hapishane deneyiminin bir kâbus olduğunu söyledi. Geçirdiği şok nedeniyle konuşmasında anlaşılamayan sözcükler vardı. Dahlan yaşadıklarını tarif etmek için el işaretlerini kullanarak, “Hapishanede beni dövdüler. Otobüste kafamı vuruyorlardı. Ayağa kalkamıyordum... Bacaklarıma ve ellerime vurdular ve beni sertçe dövdüler... Göğüs kafesi kemiğimi kırmak ve çekip çıkarmak istediler” dedi.

Dahlan, “İşkence biçimleri tarif edilemez... Her seferinde öleceğimi hissettim” ifadelerini kullandı.

Dahlan, ailesinin şu anda nerede olduğunu bilmediğini ve bölge sakinlerinden Han Yunus'un savaştan ciddi şekilde zarar gördüğünü duyduğunu belirtti.

Bedir Dahlan kimdir ve neden tutuklandı?

Bedir Dahlan'ın kuzeni Muhammed Haşim Dahlan BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir Dahlan'ın evli ve küçük bir kızı olan 30 yaşında bir Gazzeli olduğunu söyledi.

Kuzen, Dahlan'ın geçmişte herhangi bir akıl sağlığı sorunu yaşamadığını, ancak Refah işgalinden sonra daha da kötüleşen son hastalığına koşulların yol açtığını vurguladı.

Muhammed Haşim, “İlaçlarını alabilmesi için çok çaba sarf ettik ama nafile. Sonuç olarak altı ay boyunca ilaçlarını alamadı, bu yüzden çevresini tanıyamaz hale geldi” dedi.

Muhammed, Bedir'in babası ve kardeşleriyle birlikte Han Yunus'taki el-Aksa Üniversitesi yakınlarında bir çadırda yaşadığını, annesinin ise tedavi için Mısır'a gittiğini belirtti.

Muhammed Haşim, Bedir'in ilaç almadığı için kötüleşen psikolojik durumu nedeniyle yolunu kaybetmesinin ardından, İsrail askerleri tarafından tutuklandığını açıkladı.

Bedir'in hastaneden taburcu edildikten sonra Deyr el-Balah'ta bir okulda olduğuna dair ailesine telefon geldiğini söyleyen Muhammed Haşim, Bedir'in sağlığına kavuşması için psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)Bedir Dahlan'ın fiziksel durumunun yanı sıra psikolojik durumunun da felaket olduğu açık (X)

Psikolojik durumu felaket

Kötüleşen fiziksel durumuna ek olarak, Bedir Dahlan'ın psikolojik durumu da açıkça felaket. Gazze'deki Aksa Şehitleri Hastanesi'nden bir doktor BBC'ye yaptığı açıklamada, Bedir'in gözaltında tutulduğu süre boyunca maruz kaldığı işkence ve ağır koşullardan kaynaklanan psikolojik bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunu söyledi.

Doktor, “Bedir'e işkence yapıldı. Bu da sağlığının ve psikolojik durumunun bozulmasına, aklını ve insanlığını kaybetmesine neden oldu. Artık düzgün davranamıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik savaşının başlangıcından bu yana İsrail ordusu aralarında kadın, çocuk ve sağlık personelinin de bulunduğu binlerce Filistinliyi gözaltına aldı. Bunlardan birkaçı serbest bırakılırken, yüzlercesinin akıbeti bilinmiyor.

Gazze'deki Filistin Esir İşleri Kurumu perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerini, fiziksel ve psikolojik işkence ile ‘korkunç ve insanlık dışı’ koşullara maruz kaldıkları ‘binlerce Filistinli mahkûm için toplu mezar’ olarak tanımladı.

36 mahkûm işkence altında öldürüldü

Kurum, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde yaklaşık 36 mahkûmun işkence ve zorlu koşullar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Esir İşleri Kurumu, serbest bırakılan tutukluların beyanları ve ifadelerine dayanarak işkencenin, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelenin birçok biçiminin bulunduğunu açıkladı. Bunlardan bazıları şunlar: Gözaltındaki kişilerin zorla ve tekrar tekrar soyulması, eller ve bacakların bağlanması, gözlerin uzun süre bağlı kalması, vücuda elektrik verilmesi, sistematik açlık, keskin bir cisimle vücudu delme, uyku, banyo ve tıbbi bakımdan yoksun bırakma, vahşi tutukluları üzerlerine salma, düşük sıcaklıklara maruz kalma, yetkilileri ve sivilleri işkence operasyonlarına tanık olmaya davet etme.