Mısırlı vaiz eleştiriler üzerine ‘vekaletle umre’ videosunu sildi

Emir Münir (Facebook hesabı)
Emir Münir (Facebook hesabı)
TT

Mısırlı vaiz eleştiriler üzerine ‘vekaletle umre’ videosunu sildi

Emir Münir (Facebook hesabı)
Emir Münir (Facebook hesabı)

Mısır'da, bir ‘vaizin’, başkaları adına, para karşılığında ‘vekaletle umre’ hizmeti sunan akıllı bir uygulamayı tanıtmasıyla ilgili geniş tartışma yaşandı. Mısır Fetva Kurumu’nun (Daru’l İfta) ‘bu davranışı eleştirdiğini’ bildirmesinin ardından, vaiz Emir Münir dün akşam (Salı) uygulamanın tanıtım videosunu sildi.

Mısır Fetva Kurumu, daha önce Facebook'ta 5 milyondan fazla takipçisi olan vaizin, ücret karşılığında ‘vekaletle umre’ hizmeti sunan bir uygulamayı tanıtan video yayınlamasıyla başlayan eleştiri dalgasına katıldı. Bu uygulama, talep edenler için binlerce lira karşılığında, değişen fiyatlarla üç ayrı umre seçeneği sunuyor: Normal Umre, Ramazan ayında Umre ve aynı gün ‘acil’ Umre.

Mısır Fetva Kurumu tarafından dün yapılan açıklamada, "Bazı fıkıh mezheplerinde hac ve umre gibi bazı ibadetlerin ücret karşılığında yapılmasına izin verilse de fakihler bunu bireysel durumlar için geçerli olarak değerlendiriyorlardı. Bu durum, bir meslek veya bazıları için kazanç kapısı haline gelmemişti. Geçmişte, bu ibadetlerin ücret karşılığında yapılması için kendini adamış kimseye rastlanmadı. Dahası, hac veya umre yapmak isteyenlerle bunları yerine getirecek kişiler arasında aracılık yapan kimseye de rastlanmadı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca vekaletin gerekliliklerinden birinin, vekil olarak atanan kişinin güvenilir olması olduğu belirtildi. Kişinin ibadetlerini, tanıdığı ve güvendiği bir kişiye emanet etmesi gerektiğine dikkat çekildi. Bunun, bir uygulama veya aracı aracılığıyla gerçekleşemeyeceğinin altı çizildi. Çünkü bu tür aracıların tek amacının kâr elde etmek olduğu, bu durumun ise dini ilkelerle bağdaşmayacağı ifade edildi.

Mısır Fetva Kurumu’nun açıklamasında “Kamuoyunun bu tür yeni fikirleri onaylamaması ve kınaması, halkın ritüel ve ibadetleri ruhsuz, saygı uyandırmayan bir iş veya mesleğe dönüştürme konusundaki farkındalığının ve reddettiğinin kanıtıdır. Bu toplumsal bilinç, kötü ve alışılmışın dışında olan her şey karşısında toplumların ilk koruyucu duvarıdır” ifadelerine yer verildi.

Emir Münir başta uygulamayı tanıttığı videoyu savundu. "Sünnet, vekaletle umreye izin veriyor" dedi. Takipçileri arasında destekçi ve karşıt görüşler oluştu. Ancak Mısır Fetva Kurumu’nun konuyla ilgili açıklamasının ardından, Emir Münir, dün söz konusu videoyu sildi.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre eleştirilen videoda Münir, vefat eden bir kişi için umre talebini not alıyor ve kayıt biter bitmez, kamera ihramlı bir kişiye yöneliyor ve bu kişi ise umresini vefat eden kişinin adına yapmaya niyetlendiğini söylüyordu. Münir videoda, herkese vekaletle umre yaptırma çağrısında bulunuyordu.İsrail'in 7 Ekim saldırısı ile ilgili ilk askeri raporu, ordunun sivilleri korumadaki başarısızlığını ortaya koyuyor

Filistinli savaşçılar tarafından hedef alınan bir İsrail askeri aracının yakılmasını kutlayan Filistinliler, 7 Ekim 2023. (Reuters)
Filistinli savaşçılar tarafından hedef alınan bir İsrail askeri aracının yakılmasını kutlayan Filistinliler, 7 Ekim 2023. (Reuters)
TT

İsrail'in 7 Ekim saldırısı ile ilgili ilk askeri raporu, ordunun sivilleri korumadaki başarısızlığını ortaya koyuyor

Filistinli savaşçılar tarafından hedef alınan bir İsrail askeri aracının yakılmasını kutlayan Filistinliler, 7 Ekim 2023. (Reuters)
Filistinli savaşçılar tarafından hedef alınan bir İsrail askeri aracının yakılmasını kutlayan Filistinliler, 7 Ekim 2023. (Reuters)

İsrail ordusu dün (perşembe), 7 Ekim tarihinde gerçekleşen Hamas saldırısı sırasındaki güvenlik hatalarına ilişkin ilk soruşturmasının sonuçlarını yayınladı. Soruşturmada, saldırıdan en kötü etkilenen topluluklardan biri olan Beeri topluluğunun vatandaşlarının korunamadığı kabul edildi.

Beeri saldırısında 100'den fazla kişi ölmüş ve 11'i halen Gazze Şeridi'nde bulunan 32 kişi esir alınmıştı. Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre topluluk yaklaşık bin kişilik bir nüfusa sahip.

Ordu, soruşturmanın olaylar zincirini, çatışmaları ve güvenlik güçlerinin gün içindeki davranışlarını ele aldığını bildirdi. Reuters ve diğer medya kuruluşları saldırıyı takip eden haftalarda bazı ayrıntıları zaten açıklamışlardı.

xscdfgrthy
Gazze Şeridi'nden İsrail'e 7 Ekim 2023 tarihinde atılan bir roket (Reuters)

Ordu, toplumdaki sivilleri korumadaki başarısızlığını kabul etmekle birlikte, sayıca az olmalarına rağmen militanları püskürtmeye çalışan hızlı müdahale ekibi de dahil olmak üzere Beeri sakinlerinin cesaretini övdü.

Soruşturma, İsrail ordusunun militanların İsrail'e büyük bir sızma senaryosuna hazırlıklı olmadığı, bölgede yeterli kuvveti bulunmadığı, saldırı başladıktan birkaç saat sonra öğlene kadar olayların tam resmine sahip olmadığı, Beeri sakinlerini yeterince uyarmadığı ve çatışmanın koordine edilmediği sonucuna vardı.

Soruşturma, İsrail'de sivilleri tehlikeye attığı gerekçesiyle eleştirilen bir tankın militanların 15 kadar esiri tuttuğu eve ateş açmasında bir kusur bulmadı.

Ordudan yapılan açıklamada, “Evden silah seslerinin duyulması ve teröristlerin kendilerini ve esirleri öldürme niyetlerini açıklamalarının ardından, kuvvetler esirleri kurtarmak için eve saldırmaya karar verdi” denildi.

xsdfvbrtgy
Gazze Şeridi'nden 7 Ekim 2023 tarihinde yapılan roket atışının ardından İsrail'in güneyinde yanan araçlar görülüyor. (Reuters)

Açıklamanın devamında, “Ekip, evin içindeki sivillerin tank mermileri tarafından vurulmadığını tespit etti. Ancak, esirlerin nasıl öldüğünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Çünkü onları militanların öldürdüğüne dair işaretler var” ifadeleri yer aldı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant dün, İsrail tarihinin en kanlı günü ve Holokost'tan bu yana Yahudilere yönelik en kötü saldırı olan 7 Ekim saldırısındaki güvenlik zafiyetlerine ilişkin resmi bir soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Gallant soruşturmanın kendisini ve Başbakan Binyamin Netanyahu'yu da kapsaması gerektiğini söyledi. Netanyahu daha önce yapılan resmi soruşturma çağrılarını reddetmişti.

Ordu, raporunu, çoğu 7 Ekim saldırısından bu yana yerinden edilen on binlerce İsrailli arasında yer alan Beeri sakinlerine sundu.

Beeri topluluğu sakinlerinden Miri Gad Mesika şunları söyledi: “Tüm bu ayrıntılara ihtiyacım yoktu. Benim önemsediğim bunun neden olduğu, bir daha olmasını nasıl engelleyebileceğimiz, esirleri nasıl geri alabileceğimiz ve kendimizi yeniden nasıl güvende hissedebileceğimiz.”