Afganistan'da ilkokula giden 77 kız çocuğu zehirlendi

Kabil'de okuldan eve dönen Afgan çocuklar  (AP)
Kabil'de okuldan eve dönen Afgan çocuklar (AP)
TT

Afganistan'da ilkokula giden 77 kız çocuğu zehirlendi

Kabil'de okuldan eve dönen Afgan çocuklar  (AP)
Kabil'de okuldan eve dönen Afgan çocuklar (AP)

Afganistan'da ilkokula giden yaklaşık 80 kız öğrencinin zehirlendiği bildirildi. 

Ülkenin kuzeyindeki Sar-i Pol Vilayeti'nde cumartesi ve pazar günü yaşanan olaylarda Nasvan Kabod adlı ilkokulda 60 öğrencinin, Nasvan Fayzebad ilkokulunda da 17 öğrencinin zehirlendiği belirtildi. 

Vilayetin eğitimden sorumlu yetkilisi Muhammed Rahmani, "Her iki ilkokul da birbirine yakın ve art arda hedef alındı. Zehirlenen öğrenciler hastaneye kaldırıldı. Şu anda durumları iyi" ifadelerini kullandı. 

Rahmani, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtirken, ilk tespitlere göre saldırganın "şahsi bir düşmanlık" meselesi nedeniyle öğrencileri zehirlemesi için birini tuttuğunu söyledi. 

Polisten yapılan açıklamada, saldırganın kimliği ve olaya dair detaylar paylaşılmazken, henüz kimsenin gözaltına alınmadığı bildirildi.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, ABD askerlerinin Ağustos 2021'de ülkeden çekilmesinin ardından Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana ilk kez böyle bir saldırı yaşandığını yazdı.

Taliban, Afganistan'da geçen yıl kadınların üniversite eğitimi görmesini yasaklamıştı. Bunun ardından kız çocuklarının lise eğitimleri de durdurulmuştu. 

Birleşik Krallık'ın kamu yayımcısı BBC ise Afganistan'da kadınların her geçen gün daha fazla baskıya karşılaştığını ve intihar düşüncelerinin yaygınlaştığını yazdı. 

BBC'nin görüştüğü ve kimliğini paylaşmayan bir üniversite öğrencisi, "Sınıfımdaki kadınların çoğunun intihar düşünceleri var. Hepimiz depresyon ve anksiyeteden mustaribiz. Hiç umudumuz yok" dedi.

Soyadını paylaşmayan psikolog Emel ise "Afganistan'da bir intihar düşüncesi salgını var" ifadelerini kullandı. 

Uluslararası medyada ülkedeki açlığın ve ekonomik krizin gündemde tutulduğuna fakat akıl sağlığı sorunlarının tartışılmadığına dikkat çeken Emel, "Sanki insanlar yavaş yavaş zehirleniyor. Gün geçtikçe umutlarını kaybediyorlar" dedi.

Psikolog, Taliban aralıkta üniversite eğitimini yasaklama kararını açıkladığında, iki gün içinde 170 kişiden acil destek talebi aldığını söyledi. Günde en az 10 kişinin destek için kendisini aradığını belirten Emel, taleplerin çoğunun kadınlardan ve kız çocuklarından geldiğini belirtti.“Devrim Muhafızları”: Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yanında yer almayacağız

Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
TT

“Devrim Muhafızları”: Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yanında yer almayacağız

Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)

Devrim Muhafızları sözcüsü General Ramazan Şerif, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin geçen ay helikopter kazasında öldürülmesinin ardından iki hafta sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlerinin "hiçbir adayın yanında yer almayacağını" duyurdu.

Şerif, Koruma Konseyi tarafından cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılması onaylanan tüm adaylara saygı duyduklarını belirterek, hiçbir adayı desteklemeyeceklerini veya karşı çıkmayacaklarını vurguladı. Şerif, "Geniş katılımın ve seçim sürecinin güvenliğinin sağlanmasının" önemine dikkat çekti.

Yönetime yakın Mehr haber ajansı, bu açıklamanın Devrim Muhafızları ile bağlantılı adaylara atıfta bulunduğunu belirtti.

Seçime girecek altı aday arasında, siyasete girmeden önce Devrim Muhafızları'nın lideri olan Meclis Başkanı Muhammed Bakir Kalibaf'ın ismi öne çıkıyor.

Şerif, güçlerinin "seçimlere etkin katılım ile seçimin güvenliği ve emniyeti" üzerinde çalıştığını belirterek, "Devrim Muhafızları" ve onun kolu Besic güçlerinin, daha önce de yaptıkları gibi, gelecekteki hükümetin hedeflerini desteklemeye çalıştığını belirtti. Adaylara karşı ön yargılı olmayacağız, halkın seçtiği başkana destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları, seçim sonuçlarını kendi çıkar ve hedeflerine hizmet edecek şekilde yönlendirmeye çalışmakla suçlanıyor. DMO'nun seçim dönemindeki siyasi ve askeri pozisyonları bu suçlamaların yapılmasına katkıda bulunuyor.

İran eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Devrim Muhafızlarını, 2017 başkanlık seçimlerinde rakibi olan İbrahim Reisi'ye destek olmakla suçlamıştı.