Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Şarku’l Avsat’a konuştu: Suudi Arabistan', Japonya için önemli bir ortak

Riyad ve Tokyo derin stratejik diyaloguna doğru ilerliyor

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.
Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.
TT

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Şarku’l Avsat’a konuştu: Suudi Arabistan', Japonya için önemli bir ortak

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.
Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Riyad ile Tokyo arasındaki stratejik diyalogu ve Japonya-Körfez ilişkilerini derinleştirme adımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hayashi, Japonya ve Körfez yönetimleri arasındaki bakanlar toplantısının öncesinde Riyad'a yaptığı ziyaretin, en üst düzeyde güvenlik ve siyasi koordinasyonun sağlanması ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik etkili unsurlara dayandığını aktardı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Yoshimasa, Japonya ve Körfez ülkeleri bakanlar toplantısının, stratejik görüş alışverişin yanı sıra bölgesel ve küresel meselelere ilişkin ortak bir vizyonun netleştirilmesi çalışma çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi. İki taraf arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin 2024 yılında yeniden başlamasını kısa sürede tamamlamayı sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Japon Bakan, Tokyo ile Körfez arasındaki ticaretin geçtiğimiz yıl 100 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

Hayashi, her iki tarafta da büyük potansiyellerin mevcut olması ışığında Riyad ile Tokyo arasındaki stratejik ilişkilere atıfta bulunarak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ile yaptığı görüşmelerde stratejik diyalog, iki ülke arasındaki tarihi dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel ve küresel güvenlik sorunlarına ilişkin koordinasyonun artırılmasını ele aldıklarını kaydetti. Ayrıca, Ukrayna krizini kontrol altına almaya yönelik Cidde toplantısının Kiev'de adil ve kalıcı bir barışın tartışılması için önemli bir fırsat sağladığını vurguladı.

Suudi Arabistan'ın enerji sektöründe Japonya için önemli bir ortak olduğunu ancak ikili iş birliklerinin sektör dışında da hızla genişlediğine dikkati çeken Hayashi, yeşil ekonomiye geçişi teşvik etmenin ve karbon emisyonlarını ortadan kaldırmanın yanı sıra Ortadoğu bölgesini temiz enerji ve hayati minerallerin tedariki için küresel bir merkeze dönüştürmeyi amaçlayan yeni bir ikili işbirliği girişimi olduğunun altını çizdi.

Japonya Dışişleri Bakanı ülkesinin Tayvan konusundaki kararlı tutumuna bağlılığını yineleyerek "Diyalog seçeneği yok, ortak tutumu Çin'e iletmek için ortaklarla birlikte çalışacağım” dedi. Ayrıca Japonya’nın özgür ve açık bir Hint-Pasifik vizyonunu desteklemek için çok çalıştığına işaret ederek, sürekli olarak Güneydoğu Çin Denizi'ndeki durumu kontrol altına almaya çalıştıklarını aktardı. Hayashi bunun yanı sıra Tayvan'la ilgili sorunların diyalog yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmesini gerektiğini vurguladı.Japonya Başbakanı Kişida, "zorla kısırlaştırma" mağdurlarından özür diledi

Kişida, yasa kapsamında yaşananlardan çok üzgün olduğunu belirtti (AFP)
Kişida, yasa kapsamında yaşananlardan çok üzgün olduğunu belirtti (AFP)
TT

Japonya Başbakanı Kişida, "zorla kısırlaştırma" mağdurlarından özür diledi

Kişida, yasa kapsamında yaşananlardan çok üzgün olduğunu belirtti (AFP)
Kişida, yasa kapsamında yaşananlardan çok üzgün olduğunu belirtti (AFP)

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, "zorla kısırlaştırma" yasasının mağdurlarından özür diledi. 

Kişida, Başbakanlık Konutu'nda dün düzenlediği toplantıda, Öjenik Koruma Yasası kapsamında zorla kısırlaştırılan kişileri ağırladı. 

Buradaki toplantıda yaptığı açıklamada Kişida şunları söyledi: 

Eski Öjenik Koruma Yasası nedeniyle birçok insanın maruz kaldığı muazzam fiziksel ve ruhsal acılardan dolayı duyduğum pişmanlığı ve özrü şahsen ifade etmek için bugün sizinle görüşmeye karar verdim.

Kişida, uygulamanın Anayasa'ya aykırı olduğunu ve Japon yurttaşların haklarını ihlal ettiğini belirterek, mağdurlara tazminat ödenmesi için yeni bir planın hazırlandığını da açıkladı. Yaklaşık 130 kişinin katıldığı görüşmede başbakan, planın detaylarını paylaşmadı. 

II. Dünya Savaşı sonrasında 1948'de yürürlüğe konan yasa kapsamında yaklaşık 25 bin kişi zorla kısırlaştırılmıştı. Yasa, savaş sonrası dönemde ciddi gıda sıkıntısı çeken ve ekonomik krizle boğuşan ülkedeki nüfus kontrol planlaması politikalarından biriydi.

1996'da yürürlükten kaldırılan yasanın metninde, uygulamanın "öjenik bakış açısından düşük seviye soyların artmasını önlemek ve annenin hayatıyla sağlığını korumak" amacı taşıdığı savunulmuştu. 

2019'da Tokyo yönetimi, zorla kısırlaştırılan kişilere 3,2 milyon Japon Yeni (yaklaşık 680 bin TL) tazminat ödenmesine karar vermiş ancak davacılar miktarın az olduğunu söyleyerek kararı mahkemeye götürmüştü.

Japonya Yüksek Mahkemesi, temmuz başında görülen davada, yasa kapsamında kısırlaştırılan 39 mağdura kişi başı 16,5 milyon Japon Yeni (yaklaşık 3,5 milyon TL) ödenmesine karar vermişti. Mağdurların eşlerine de kişi başına 2,2 milyon Japon Yeni (yaklaşık 465 bin TL) tazminat verilmesi kararlaştırılmıştı. 

Bazı kişilerin kısırlaştırma operasyonlarından sonra yıllarca yatalak kaldığı ve psikolojik problemler yaşadığı bildirilmişti. 

Japonya'nın kamu yayıncısı NHK, Kişida'nın toplantısına katılanların, tazminatların daha kapsayıcı hale getirilmesini istediğini aktardı. Yaşları ilerlemiş ve hükümete karşı dava açmamış kişilerin de tazminat hakkı alması talep ediliyor. 

Kimliği açıklanmayan bir davacı, resmi özrün ve Yüksek Mahkeme kararının yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi: 

Uzun zamandır gerçekten zor dönemler geçiriyorum. Kararı duyduktan sonra bile içim rahatlamadı.

Independent Türkçe, CNN, Kyodo News