Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Şarku’l Avsat’a konuştu: Suudi Arabistan', Japonya için önemli bir ortak

Riyad ve Tokyo derin stratejik diyaloguna doğru ilerliyor

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.
Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.
TT

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Şarku’l Avsat’a konuştu: Suudi Arabistan', Japonya için önemli bir ortak

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.
Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Riyad ile Tokyo arasındaki stratejik diyalogu ve Japonya-Körfez ilişkilerini derinleştirme adımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hayashi, Japonya ve Körfez yönetimleri arasındaki bakanlar toplantısının öncesinde Riyad'a yaptığı ziyaretin, en üst düzeyde güvenlik ve siyasi koordinasyonun sağlanması ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik etkili unsurlara dayandığını aktardı.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Yoshimasa, Japonya ve Körfez ülkeleri bakanlar toplantısının, stratejik görüş alışverişin yanı sıra bölgesel ve küresel meselelere ilişkin ortak bir vizyonun netleştirilmesi çalışma çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi. İki taraf arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin 2024 yılında yeniden başlamasını kısa sürede tamamlamayı sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Japon Bakan, Tokyo ile Körfez arasındaki ticaretin geçtiğimiz yıl 100 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

Hayashi, her iki tarafta da büyük potansiyellerin mevcut olması ışığında Riyad ile Tokyo arasındaki stratejik ilişkilere atıfta bulunarak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ile yaptığı görüşmelerde stratejik diyalog, iki ülke arasındaki tarihi dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel ve küresel güvenlik sorunlarına ilişkin koordinasyonun artırılmasını ele aldıklarını kaydetti. Ayrıca, Ukrayna krizini kontrol altına almaya yönelik Cidde toplantısının Kiev'de adil ve kalıcı bir barışın tartışılması için önemli bir fırsat sağladığını vurguladı.

Suudi Arabistan'ın enerji sektöründe Japonya için önemli bir ortak olduğunu ancak ikili iş birliklerinin sektör dışında da hızla genişlediğine dikkati çeken Hayashi, yeşil ekonomiye geçişi teşvik etmenin ve karbon emisyonlarını ortadan kaldırmanın yanı sıra Ortadoğu bölgesini temiz enerji ve hayati minerallerin tedariki için küresel bir merkeze dönüştürmeyi amaçlayan yeni bir ikili işbirliği girişimi olduğunun altını çizdi.

Japonya Dışişleri Bakanı ülkesinin Tayvan konusundaki kararlı tutumuna bağlılığını yineleyerek "Diyalog seçeneği yok, ortak tutumu Çin'e iletmek için ortaklarla birlikte çalışacağım” dedi. Ayrıca Japonya’nın özgür ve açık bir Hint-Pasifik vizyonunu desteklemek için çok çalıştığına işaret ederek, sürekli olarak Güneydoğu Çin Denizi'ndeki durumu kontrol altına almaya çalıştıklarını aktardı. Hayashi bunun yanı sıra Tayvan'la ilgili sorunların diyalog yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmesini gerektiğini vurguladı.BAE, yapay zeka alanında Çin'den uzaklaşıyor mu?

Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)
Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)
TT

BAE, yapay zeka alanında Çin'den uzaklaşıyor mu?

Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)
Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Uygulamaları Bakanı Omar Al Olama, ABD'yle "tam uyum içinde" çalıştıklarını söyledi. 

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Olama, Çinli yapay zeka firmalarıyla ilişkilerine dair "Açıkçası yapay zeka alanında kiminle çalıştığımızla ilgili seçici olmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

34 yaşındaki bakan, yatırımlarında ABD'yle daha yakın çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti: 

ABD'yle BAE arasında, bizim dünyadaki diğer oyuncularla ne yapmamızdan memnun kalacaklarına ve nelerden hoşnutsuz olacaklarına dair pek çok görüşme düzenlenecek. Ancak yapay zeka alanın BAE ve ABD arasında tam bir uyum olacağını düşünüyorum.

2017'de göreve atanarak dünyanın ilk "yapay zeka bakanı" olan Olama, bu teknolojinin ülkesi için en öncelikli alan olduğunu söyledi.

Yapay zeka alanında gelişmelerde öncü olmak istediklerini belirten Olama, Avrupa Birliği'ndeki firmalarla da iş yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan, "Avrupalı firmaların BAE'de iş yapmalarını sağlayacak bir diyalog kanalı oluşturmak istiyoruz" dedi.

Dubai'deki Gelecek Müzesi'nde salı günü düzenlenen AI Retreat toplantısında konuşan Olama, yapay zeka alanında yetenekli işgücü açığını kısa sürede kapatacaklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: 

Son 5 yılda kaydedilen ilerlemeye ve BAE'ye gelen yeteneklerin çığ gibi büyümesine bakarsanız, bu açığı çok hızlı bir şekilde kapatabileceğimizden endişem yok.

Çin'le rekabet eden ABD'deki firmalar son dönemde Ortadoğu'daki yatırımlarını artırıyor.

Amerikan teknoloji devi Microsoft'la BAE merkezli yapay zeka şirketi G42 arasında nisanda 1,5 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalanmıştı. 

Microsoft'un yatırım yapacağı bu şirketin başında BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan yer alıyor.

Amerikan gazetesi New York Times, anlaşmanın G42'nin Çin'le ortaklığını bırakmayı kabul etmesinin ardından gerçekleştirildiğini öne sürmüştü. 

G42'nin alt firması olan Inception ve Abu Dabi'deki Muhammed bin Zayid Üniversitesi'nden araştırmacılar, Arapça dil modeli Jais'i de geçen yıl eylülde tanıtmıştı.

Independent Türkçe, AFP, New York Times, Reuters