Birleşik Krallık Parlamentosu'nda Çin casusu operasyonu

Gözaltına alınan kişilerden birinin üst düzey siyasetçilerle bağlantılı olduğu belirtildi

Londra'daki parlamento binası 1840'ta inşa edildi (Reuters)
Londra'daki parlamento binası 1840'ta inşa edildi (Reuters)
TT

Birleşik Krallık Parlamentosu'nda Çin casusu operasyonu

Londra'daki parlamento binası 1840'ta inşa edildi (Reuters)
Londra'daki parlamento binası 1840'ta inşa edildi (Reuters)

Birleşik Krallık'ta biri parlamento çalışanı iki kişinin terörle mücadele ekipleri tarafından Çin adına casusluk yapmak suçlamasıyla gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Times'ın bugün yayımladığı haberde operasyonun 13 Mart'ta yapıldığı kaydedildi.

Gözaltına alınan kişilerden birinin parlamentoda araştırmacı olarak görev yaptığı ve aralarında Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat ile Dışişleri Komitesi Başkanı Alicia Kearns'in de olduğu bazı üst düzey Muhafazakar vekillerle bağlantısı olduğu belirtildi.

Polisten yapılan açıklamada şüphelilerden birinin 30'lu, diğerininse 20'li yaşlarda olduğu ifade edildi.

Şüphelilerin Oxfordshire ve Edinburgh'daki adreslerinde arama yapıldığı belirtilen açıklamada, Londra'nın doğusundaki bir evin de operasyon kapsamında arandığı bildirildi.

Gözaltına alınan kişilerin ekime kadar kefaletle serbest bırakıldıkları açıklandı.

Bakan Tugendhat, geçen yıl bakanlık görevine başlamasının ardından operasyona konu olan kişiyle hiçbir temas kurmadığını söyledi.

Konuyla ilgili yorum yapmayı reddeden Alicia Kearns ise güvenlik güçleri tarafından yürütülen soruşturmaya zarar vermek istemediğini belirtti.

İki kişinin Çin casusluğu suçlamasıyla gözaltına alındığı haberi, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin Pekin'e düzenlediği ziyaretten bir hafta sonra ortaya çıktı. Cleverly'nin ziyareti Muhafazakar Parti içinde tepkilere neden olmuş, Britanyalı bakan eleştirilere ülkesinin Pekin'le "pragmatik" bir ilişki arayışında olduğunu söyleyerek yanıt vermişti.

Parlamentoda Çin konusunda şahin politikalar izlenmesini isteyen isimlerden biri olan Sör Iain Duncan Smith, konuyla ilgili açıklamasında, "Bu haber hükümetin Çin'i sistematik bir tehdit olarak görmeme girişiminin yanlış olduğunu gösteriyor. Şi yönetimindeki Çin'in derinleşen bir tehdit oluşturduğunu kabul etme vakti geldi. Cleverly'nin Pekin'e yaranmak için yaptığı ziyaretin bedeli neydi?" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl MI5 nadir güvenlik uyarılarından birini yayımlayamış ve tüm milletvekilllerini Christine Lee isimli bir Çin casusunun siyasi etki çalışmaları konusunda uyarmıştı. 

Independent TürkçeDune'dan ilham aldılar: İdrarı suya çeviren astronot kıyafeti tasarlandı

Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
TT

Dune'dan ilham aldılar: İdrarı suya çeviren astronot kıyafeti tasarlandı

Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)
Dune serisinin beyazperde uyarlamalarını Denis Villeneuve yönetmişti (Warner Bros)

Bilim insanları idrarı içme suyuna dönüştürebilen bir astronot kıyafeti tasarladı. 

ABD'nin prestijli eğitim kurumlarından Cornell Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada geliştirilen kıyafetin, 2030'a kadar NASA'nın Artemis görevlerinde kullanılması hedefleniyor. 

NASA, Ay'ın güney kutbuna bir mürettebat göndermeyi amaçlayan Artemis III görevine 2026'da başlamayı planlıyor. Proje kapsamında 2030'lara kadar Mars'a insanlı görevler başlatılması da öngörülüyor. 

NASA'nın mevcut uzay giysisi idrar ve dışkıyı toplamak için emici bir bebek bezi kullanıyor.

Araştırmada çalışan Sofia Etlin, "Astronotların bebek bezi giymek zorunda kalması yerine, tasarladığımız sistem idrarı topluyor ve daha sonra filtreleyerek giysi içinde içilebilir su olarak geri veriyor" dedi.

Giysi idrarı topladıktan sonra bir vakum pompası bunu filtre sistemine aktarıyor, buradaki osmoz işleminin ardından temiz su bir elektrolit çözeltisiyle karıştırılıyor ve astronotun içmesi için giysiye geri pompalanıyor. 

zxscdfvg
Arıtma sisteminin ağırlığı yaklaşık 8 kilogram (Claire Walter ve Karen Morales)

Hakemli dergi Frontiers in Space Technology'de yayımlanan çalışmaya göre 500 mililitre idrarın toplanması ve arıtılması sadece 5 dakika sürüyor. Filtrelenmiş suyun elektrolitlerle zenginleştirilip enerji içeceğine dönüştürülmesi de sistemin artılarından. 

Etlin, astronotların kıyafetlerindeki su bölümünde yalnızca 1 litre su taşınabildiğine dikkat çekerek, "Bu, 10 saat hatta acil bir durumda 24 saate kadar sürebilen daha uzun süreli Ay uzay yürüyüşleri için yetersiz" dedi.

Vücudun kaybettiği tüm nemi ve idrarı içme suyuna dönüştüren "damıtıcı giysi" (stillsuit) teknolojisi, Frank Herbert'ün ünlü bilimkurgu serisi Dune'daki Arrakis gezegeninde yaşayan Fremenler tarafından kullanılıyor. 

Dune serisini 15 yaşındayken okuduğunu söyleyen Etlin, "Kendimi bildim bileli Dune hayranıyım. Bir gün damıtıcı giysiyi tasarlamak hep hayalimdi" dedi. Bilim insanı, bu teknolojiyi ileride standart astronot kıyafeti haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. 

Independent Türkçe, Wall Street Journal, Guardian, Science News