İtalya'nın Lampedusa Adası'na dün 5 binden fazla düzensiz göçmen geldi

Akdeniz'i aşarak İtalya'nın güneyindeki Lampedusa Adası'na ulaşan düzensiz göçmen sayısı dün 5 bin 112 olarak kaydedildi

Ada'ya varan göçmenlerin sayısı dün 5 bin 112'yi buldu (AA)
Ada'ya varan göçmenlerin sayısı dün 5 bin 112'yi buldu (AA)
TT

İtalya'nın Lampedusa Adası'na dün 5 binden fazla düzensiz göçmen geldi

Ada'ya varan göçmenlerin sayısı dün 5 bin 112'yi buldu (AA)
Ada'ya varan göçmenlerin sayısı dün 5 bin 112'yi buldu (AA)

Afrika'dan Avrupa'ya geçişte Orta Akdeniz'deki düzensiz göç rotası üzerinde yer alan İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası, düzensiz göçmen akınına uğramaya devam ediyor.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Ada'ya varan göçmenlerin sayısı dün 5 bin 112'yi buldu.

Gece yarısından sonra da gelişlerin sürdüğü ve yaklaşık 1000 kişinin daha Lampedusa'ya geldiği belirtildi.

Ada'da halihazırda 6 bin 792 düzensiz göçmen bulunduğu, göçmen gelişlerinin de devam ettiği bildirildi. Ada'daki göçmen yoğunluğunu idare edebilmek için yerel yetkililerin, göçmenleri Ada'dan ana karaya tahliye etmeye çalıştığı belirtildi.

Lampedusa Belediye Başkanı Filippo Mannino, Ada'nın 24 saattir bir çıkarma dalgasına maruz kaldığını ve bu "şok dalgası"na dayanamayacağını ifade etti.

Bu arada göçmen gelişleri sırasında, Gineli olduğu belirtilen henüz reşit olmayan bir annenin 5 aylık bebeğinin Ada yakınlarında denize düşerek can verdiği basına yansıdı.

İtalya İçişleri Bakanlığının son varışlar dahil edilmeden önce paylaştığı verilere göre, 1 Ocak-11 Eylül döneminde İtalya'ya denizi aşarak gelen düzensiz göçmen sayısı 116 bin 28 oldu. Geçen yıl aynı dönemde ise bu sayı 63 bin 498 idi.

Diğer yandan, İtalyan basınında çıkan haberlerde, son günlerde artış gösteren düzensiz göçmen gelişlerinin ardından, Fransa'nın İtalya ile sınırında yasa dışı göçle mücadeleye yönelik kontrollerini artırdığı bildirildi.

Almanya'nın da İtalya'dan "gönüllü dayanışma mekanizması" çerçevesinde aldığı düzensiz göçmenlerin kabulünü ikinci bir emre kadar askıya aldığı basına yansıdı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola da Strazburg'da düzenlediği basın toplantısı sırasında, Fransa ve Almanya'nın İtalya'dan girişleri durduğuna dair bir soruya "Çözümler ulusal düzeyde olamaz, Avrupa düzeyinde olabilir. Göç Paktını sonuçlandırmaktan başka seçeneğin olmadığını düşünüyorum. AB ülkelerinin vatandaşları bizden buna çözüm bulmamızı istediler" yanıtını verdi.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de Metsola’nın açıklamasının ardından "X" platformundaki paylaşımında, "Göç, Avrupa'nın bir sorunudur. Sorunun, tüm AB ülkelerinin katılımıyla çözülmesi ve AB kurumlarının da çözümün bir parçası olması gerekiyor. Menşe ve transit ülkelerle yapılan anlaşmaların uygulama süreleri hızlandırılmalıdır. AP Başkanı'nın açıklaması iyi" ifadelerini kullandı.

Orta Akdeniz'deki düzensiz göç sorunu

Avrupa'ya yönelik düzensiz göç akınında, Orta Akdeniz güzergahı son yıllarda yoğun hareketlilik gözlenen rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu güzergahta denizde yardım çağrısı yapan düzensiz göçmenleri, Avrupalı devlet görevlileri yerine genellikle Avrupa menşeli sivil toplum kuruluşları kurtarıyor. Söz konusu STK'ler, AB üyesi devletlerin "güvenli liman" vermemesinden ötürü zaman zaman kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte güçlük çekiyor.

Kendi imkanlarıyla Akdeniz'i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa'da ilk ayak bastıkları yer ise genellikle İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor.

Her yıl çok sayıda düzensiz göçmen, teknelerin alabora olması ya da teknelerdeki aşırı kalabalık nedeniyle susuz ve havasız kalınması yüzünden Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybediyor.“Devrim Muhafızları”: Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yanında yer almayacağız

Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
TT

“Devrim Muhafızları”: Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir adayın yanında yer almayacağız

Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)
Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif basın toplantısı sırasında (Arşiv - Tesnim)

Devrim Muhafızları sözcüsü General Ramazan Şerif, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin geçen ay helikopter kazasında öldürülmesinin ardından iki hafta sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlerinin "hiçbir adayın yanında yer almayacağını" duyurdu.

Şerif, Koruma Konseyi tarafından cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılması onaylanan tüm adaylara saygı duyduklarını belirterek, hiçbir adayı desteklemeyeceklerini veya karşı çıkmayacaklarını vurguladı. Şerif, "Geniş katılımın ve seçim sürecinin güvenliğinin sağlanmasının" önemine dikkat çekti.

Yönetime yakın Mehr haber ajansı, bu açıklamanın Devrim Muhafızları ile bağlantılı adaylara atıfta bulunduğunu belirtti.

Seçime girecek altı aday arasında, siyasete girmeden önce Devrim Muhafızları'nın lideri olan Meclis Başkanı Muhammed Bakir Kalibaf'ın ismi öne çıkıyor.

Şerif, güçlerinin "seçimlere etkin katılım ile seçimin güvenliği ve emniyeti" üzerinde çalıştığını belirterek, "Devrim Muhafızları" ve onun kolu Besic güçlerinin, daha önce de yaptıkları gibi, gelecekteki hükümetin hedeflerini desteklemeye çalıştığını belirtti. Adaylara karşı ön yargılı olmayacağız, halkın seçtiği başkana destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları, seçim sonuçlarını kendi çıkar ve hedeflerine hizmet edecek şekilde yönlendirmeye çalışmakla suçlanıyor. DMO'nun seçim dönemindeki siyasi ve askeri pozisyonları bu suçlamaların yapılmasına katkıda bulunuyor.

İran eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Devrim Muhafızlarını, 2017 başkanlık seçimlerinde rakibi olan İbrahim Reisi'ye destek olmakla suçlamıştı.