Zelenskiy, Putin'in kendisine "5 ya da 6 kez" suikast girişiminde bulunduğunu iddia etti

Zelenskiy'nin en yakın ekibine tüfekler ve çelik yelekler dağıtıldı; korumalar derme çatma barikatlar ve kontrplak parçaları kullanarak ofisine erişimi engelledi

(Reuters)
(Reuters)
TT

Zelenskiy, Putin'in kendisine "5 ya da 6 kez" suikast girişiminde bulunduğunu iddia etti

(Reuters)
(Reuters)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'nın kendisine en az "5 ya da 6" suikast girişiminin güvenlik güçleri tarafından önlendiğini iddia etti.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'den konuşan savaş dönemi lideri, girişimlerin yoğunluğunun kendisini neredeyse tehlikeye karşı uyuşturduğunu söyledi. Daha sonraki girişimleri Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanmaya benzetti.

Yeni bir röportajda "İlk kez olduğunda çok ilginç oluyor ve ondan sonrası tıpkı Kovid gibi" dedi. İlk girişimin panik yarattığını da sözlerine ekledi.

Zelenskiy, The Sun'a, "Her şeyden önce insanlar ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar ve bu çok korkutucu görünüyor" dedi.

Ve ondan sonra, bir grubun daha bunu [denemek] için Ukrayna'ya geldiği istihbaratı sizinle paylaşılıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı, savaşın yaklaşık iki yıldır şiddetle devam etmesine rağmen Vladimir Putin'in kendisini devirmeyi hâlâ "çok istediğini" iddia etti.

Zelenskiy, "Operasyonun adı Maidan 3" dedi.

Bu, devlet başkanını değiştirmek anlamına geliyor. Güle güle demek. Belki öldürerek değil. Yani değiştirerek. Ellerindeki her türlü aracı kullanacaklar. Yani yıl sonuna kadar amaç bu. Operasyona ad bile koydular. Ama görüyorsunuz ki bununla yaşayabiliriz.

Ukrayna Devlet Başkanı, Moskova'nın geçen yıl Ukrayna istilasının ilk gününde Rusya'nın kendisine suikast düzenlemek üzere Kiev'e paraşütle özel kuvvetler indirdiğini iddia etmişti.

Bunun üzerine Zelenskiy'nin ofisini ve sonraki her konumunu bir kaleye dönüştürme operasyonu başladı. Zelenskiy'nin en yakın ekibine tüfekler ve çelik yelekler dağıtıldı; korumaları derme çatma barikatlar ve kontrplak parçaları kullanarak ofise her türlü erişimi kapattı.

Kaç suikast girişiminden kurtulduğunun sorulması üzerine Zelenskiy, bunu gerçekten bilmediğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya'ya karşılık olarak Ukrayna'nın da benzer suikast planları yapıp yapmadığı sorusuna yanıt vermedi.

Zelenskiy, çatışmanın pat durumunda kaldığı iddialarını reddederken, Ukrayna Başkomutanı Valeriy Zalujni bunun Rus ve Ukrayna güçleri arasındaki teknolojik ve taktiksel eşitlikten kaynaklandığını söylemişti.

"Moral olarak pat durumu söz konusu değil" dedi.

Biz evimizdeyiz. Ruslar da bizim topraklarımızda. Dolayısıyla bu konuda pat durumu yok. Hava sahasıyla ilgili de bir pat durumu yok. Rusların bu alanda daha fazla gücü var. Ama gerçekten, hava sahasını kontrol edemezken nasıl ilerleyebilirsiniz ki?

Ukraynalı yetkililer, yaz boyunca uzun süredir beklenen karşı saldırının sahadaki savaş hatlarını kökten değiştirmemesinin ardından gelen Rusya'yla pat durumunda oldukları iddialarını şiddetle geri püskürttü.

Geçen hafta Washington'a bir ziyarette bulunan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andri Yermak ayrıntı vermemişti. Yermak, Ukrayna güçlerinin nihayet, Ukrayna ve Rus güçleri arasında aylardır yerinden oynamayan bir cephe hattı görevi gören Dinyeper Nehri'nin doğu kıyısına doğru ilerlediğini doğrulamıştı.

Ancak kış mevsimi yaklaştıkça, arazi koşulları nedeniyle her iki tarafın da büyük kazanımlar elde etmesi zorlaşacak.

Independent TürkçeMacron, parlamento seçimlerinde aşırı sağa karşı oy kullanılması çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)
TT

Macron, parlamento seçimlerinde aşırı sağa karşı oy kullanılması çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşırı sağın anketlerde önde gittiği erken genel seçimlerin ilk turuna dokuz gün kala Ulusal Meclis’i feshetme kararını bir kez daha savundu.

Görsel kaldırıldı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (Reuters)

Macron, 21 Haziran Dünya Müzik Günü münasebetiyle Elysee Sarayı'nın avlusunda toplanan dinleyicilere yönelik konuşmasında, “9 Haziran'da çok ciddi bir karar verdim. Size, bunun bana pahalıya mal olduğunu söyleyebilirim. Ancak çok korkmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Odoxa Enstitüsü tarafından Le Nouvel Obs dergisi için yapılan ve dün (Cuma) yayınlanan bir kamuoyu yoklamasına göre Cumhuriyetçi Parti Genel Başkanı Eric Cioti'nin müttefiki olan Ulusal Birlik Partisi'nin bir sonraki Ulusal Meclis'te 250 ila 300 arasında sandalye kazanması bekleniyor ki, bu da ona azami 289 sandalyelik mutlak çoğunluğa ulaşabilecek bir çoğunluk sağlayacaktır.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Ulusal Birlik ve Reconquete'nin oyların toplam yüzde 40'ını aldığını hatırlatan Macron, Yeni Halk Cephesi saflarındaki radikal sola işaret etti.

“Geçmesine izin verilemeyecek bir aşırılık var. Şimdi sorumluluk alınması gerekiyor” diyen Macron, idinleyicilerden alkış aldı.

Yasama seçimlerinden sonraki olasılıklar arasında Marine Le Pen'in Ulusal Birlik Partisi'nden hükümetle bir arada yaşamak ya da diğer güçleri cumhurbaşkanlığı bloğunun etrafında toplayan bir koalisyon hükümeti kurulması yer alıyor.

Macron sözlerini şöyle sürdürdü: “Antisemitizmi haklı çıkaracak hiçbir ırkçılık yoktur! Hiçbir şeyle haklı gösterilebilecek bir antisemitizm yoktur.”

Görsel kaldırıldı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Haziran 2024 tarihinde (dün) Dünya Müzik Günü kutlamaları sırasında (AFP)

Geçtiğimiz hafta Paris'in banliyösünde 12 yaşındaki Yahudi bir kıza toplu tecavüz edilmesi, saldırganların kızı öldürmekle tehdit etmesi ve içlerinden birinin kıza ‘pis Yahudi’ demesi Fransa'yı şoke etti.

Le Pen dün yaptığı açıklamada, ‘Macron'un kararının tetiklediği siyasi krizden çıkmak için istifa etmekten başka çaresi kalmadığını’ söyledi ve ‘bunun bir sonuç olduğunu, bir talep olmadığını’ vurguladı.

Macron geçtiğimiz hafta, 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde iki turlu olarak gerçekleştirilecek olan parlamento seçimlerinin sonucu ne olursa olsun istifa etme niyetinde olmadığını yineledi.