Financial Times: AUKUS üyeleri Çin'i caydırmak için güvenlik anlaşmasını genişletmeyi düşünüyor

AUKUS ülkelerinin liderleri (AP)
AUKUS ülkelerinin liderleri (AP)
TT

Financial Times: AUKUS üyeleri Çin'i caydırmak için güvenlik anlaşmasını genişletmeyi düşünüyor

AUKUS ülkelerinin liderleri (AP)
AUKUS ülkelerinin liderleri (AP)

Financial Times'ın haberine göre ABD, İngiltere ve Avustralya yarın (pazartesi) AUKUS güvenlik anlaşmasına yeni üyelerin dahil edilmesi konusunda görüşmeler yapacaklarını açıklayacak. Bu gelişme, Washington'un Çin'i caydırmak için Japonya'nın da anlaşmaya katılmasını ısrarla istediği bir döneme denk geldi.

Financial Times'ın bilgi sahibi kaynaklardan aktardığına göre AUKUS üyesi ülkelerin savunma bakanları tarafından yapılacak duyuru, anlaşmanın kuantum bilişim ve denizaltı yetenekleri, hipersonik silahlar, yapay zekâ ve siber teknoloji gibi teknolojilerin ortak geliştirilmesini taahhüt eden ‘İkinci Sütun’ (Pillar Two) üzerine olacak.

Reuters'e göre Financial Times, üyelerin Avustralya'ya nükleer güçle çalışan saldırı denizaltıları sağlamayı amaçlayan anlaşmanın ilk ayağını genişletmeyi düşünmediklerini söyledi.

Üç ülke, Çin'in Hint-Pasifik bölgesinde artan gücüne karşı koyma çabalarının bir parçası olarak 2023 yılında AUKUS anlaşmasını açıklamıştı.

Çin, AUKUS anlaşmasını tehlikeli olarak nitelendirdi ve bölgesel bir silahlanma yarışına yol açabileceği uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin'in tarihi bir askeri yığınak yaptığı ve bölgedeki varlığını daha da sağlamlaştırdığı bir dönemde, Japonya ve Filipinler de dahil olmak üzere Asya'daki ABD müttefikleriyle ortaklıklarını güçlendirmeye çalışıyor.

ABD'nin Tokyo Büyükelçisi Rahm Emanuel, geçtiğimiz çarşamba günü Wall Street Journal'da yayınlanan bir makalesinde Japonya'nın ‘İkinci Sütun ortağı olmanın eşiğinde’ olduğunu yazdı.

Üst düzey bir ABD yönetim yetkilisi geçtiğimiz çarşamba günü Reuters'e yaptığı açıklamada, Japonya'nın katılımıyla ilgili olarak önümüzdeki hafta bir tür duyuru yapılmasının beklenebileceğini söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi bir kaynak, Biden'ın çarşamba günü Washington'da ağırlayacağı Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile AUKUS'un Japonya'yı da kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunu görüşeceğini söyledi.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kaynak, Avustralya'nın Kanberra'ya nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar sağlama konusunda daha fazla ilerleme kaydedilmeden yeni projelere başlamaktan endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Financial Times'ın haberiyle ilgili yorum talebini yanıtlayan bir sözcü, Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles'in ‘kamuoyuna ve Japonya'ya, hayati önem taşıyan savunma ve güvenlik yetenekleri çalışmaları ilerledikçe AUKUS'un İkinci Sütunu’na girecek yakın ortaklar için fırsatlar arayacağını söylediğini’ belirtti.

Sözcü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Japonya, Avustralya için vazgeçilmez bir savunma ortağı… AUKUS’un İkinci Sütunu’nda yer alan projelere ilave ülkelerin katılımı üçlü karara tabi olacak ve duyurulacak.”

ABD, Japonya'nın İkinci Sütun’a katılımı konusunda istekli olsa da yetkililer ve uzmanlar, Japonya'nın daha iyi siber savunmaları korumak için daha katı kurallar benimsemesi gerektiğinden engellerin devam ettiğini söylüyor. Biden, Kishida ve Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr'ın perşembe günü üçlü bir zirve gerçekleştirmesi planlanıyor.İsrailli yetkili: Hizbullah'la olan anlaşmazlığı birkaç hafta içinde çözmek için çalışacağız... Diplomasiyi tercih ediyoruz

Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)
Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)
TT

İsrailli yetkili: Hizbullah'la olan anlaşmazlığı birkaç hafta içinde çözmek için çalışacağız... Diplomasiyi tercih ediyoruz

Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)
Güney Lübnan'ın Cezzine bölgesindeki Aramta köyünde eğitim gören Hizbullah mensupları (AP)

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi bugün yaptığı açıklamada, İsrail'in önümüzdeki haftaları Hizbullah ile olan anlaşmazlığı çözmeye çalışarak geçireceğini ve diplomatik bir çözümden yana olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'tan aktardığı habere göre Hanegbi, İsrail'in ABD'li yetkililerle, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki yoğun askeri operasyonlarının sona ermesinin Hizbullah ile bir ‘anlaşma’ yapılmasına olanak sağlayabilme olasılığını görüştüğünü açıkladı.

İran'ın müttefiki Hizbullah, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlediği saldırıdan kısa bir süre sonra İsrail'e kuzeyden saldırmaya başladı ve bunu Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların patlak vermesi izledi.

İsrail'in kuzey sınırındaki bombardıman on binlerce kişinin sınırın her iki tarafındaki bölgelerden tahliye edilmesine yol açtı. İsrail bombardımanları son haftalarda yoğunlaşarak geniş çaplı bir çatışma korkusunu arttırdı.

Hanegbi, Herzliya Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Biz ve Amerikalılar haftalarımızı bir çözüme varmaya adayacağız. Eğer diplomatik yollarla bir anlaşma olmazsa, herkes başka yollarla bir çözüm olması gerektiğinin farkına varır. Şimdilik diplomatik yollara odaklanmayı tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hanegbi ayrıca, İsrail'in Washington ile Gazze Şeridi'nde Hamas yönetimine bir alternatif bulmak için ABD, Avrupa ve bazı Arap ülkelerinin olası ortak çabalarını görüştüğünü de kaydetti.