İran: Belucistan sınırında militanlar püskürtüldü ve çok sayıda silah ele geçirildi

İran, bu kişilerin ‘yıkıcı’ eylemler gerçekleştirmek üzere ülkeye girmeye çalıştıklarını bildirdi.

İran Sınır Muhafızları, Belucistan eyaletinin Pakistan sınırında devriye geziyor. (Fars Haber Ajansı)
İran Sınır Muhafızları, Belucistan eyaletinin Pakistan sınırında devriye geziyor. (Fars Haber Ajansı)
TT

İran: Belucistan sınırında militanlar püskürtüldü ve çok sayıda silah ele geçirildi

İran Sınır Muhafızları, Belucistan eyaletinin Pakistan sınırında devriye geziyor. (Fars Haber Ajansı)
İran Sınır Muhafızları, Belucistan eyaletinin Pakistan sınırında devriye geziyor. (Fars Haber Ajansı)

İran, güneydoğu sınırından ülkeye girmeye çalışan bir grup militanla çatıştığını ve ellerindeki silah ve teçhizata el konulduğunu duyurdu.

İran Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Ahmed Ali Guderzi bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, ‘güçlerinin Pakistan sınırında bulunan Belucistan eyaletindeki Seravan şehri sınırlarından ülkeye girmeye çalışan bir terörist grupla bugün şafak vakti karşı karşıya geldiğini’ bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Mehr haber ajansından aktardığı habere göre, terörist bir grubun üyeleri sabotaj eylemleri gerçekleştirmek üzere ülkeye girmeye çalıştı, ancak amaçlarına ulaşamadılar.

Sınır Muhafızları Komutanı, çatışmada grubun bazı üyelerinin yaralandığını ve yoğun ateş nedeniyle kaçtıklarını belirtti.

Mehr haber ajansına göre büyük miktarda patlayıcı, silah, mermi şarjörü, el bombası ve telsiz ele geçirildi.

Şarku’l Avsat’ın İran resmi haber ajansı IRNA'dan aktardığına göre 18 Mart'ta İranlı bir sınır muhafızı, ülkenin güneydoğu sınırını geçen kimliği belirsiz saldırganlar tarafından vurularak öldürüldü.

İran-Pakistan sınırında bulunan Belucistan, güvenlik güçleri ile her iki ülkenin de ‘terörist ve militan’ olarak tanımladığı muhalif gruplar arasında yıllardır çatışmalara sahne olan, ancak şu anda iki komşu arasındaki gerilimin artmasına neden olabilecek istikrarsız bir bölge.

İran'ın güneydoğusundaki Belucistan eyaleti ve Pakistan'ın batısındaki Belucistan eyaleti, iki ülkenin en yoksul bölgelerinden olup, sürekli olarak kuraklık ve yüksek işsizlik oranlarıyla mücadele eden geniş alanlardır.

Belucistan'da tahminen 10 milyon Beluci yaşıyor. Bunların çoğunluğu Sind de dahil olmak üzere Pakistan'da, 1,5 milyon ila 3 milyonu İran'da ve çok daha küçük bir azınlık da Afganistan'da yaşıyor.

İranlı bir sınır muhafızı, ülkenin doğusundaki Pakistan sınırına doğru bakıyor. (Fars Haber Ajansı) İranlı bir sınır muhafızı, ülkenin doğusundaki Pakistan sınırına doğru bakıyor. (Fars Haber Ajansı)

Kaçakçılık için kullanılan sınır

İran ve Pakistan yaklaşık bin kilometre (620 mil) uzunluğunda bir sınırı paylaşıyor ve bu sınır, başta akaryakıt olmak üzere birçok kaçakçılık operasyonuna sahne oluyor.

Sınırın her iki tarafında da gerilim her zaman yüksek. Ancak hem İran hem de Pakistan bölgedeki ‘terörist’ hedefleri vurdukça söz konusu gerilim nadiren şimdiki gibi alevleniyor.

Beluci muhalif gruplar İran'ın güneydoğusunda aktifler. Söz konusu gruplar, yetkililer tarafından ‘terörist’ ya da ‘karşı devrimci’ olarak nitelendiriliyor. İran devlet medyası da Beluci muhalif aktivizmini ideolojik olarak etiketlemekte ısrar ediyor. Bölgedeki tarafların çoğunluğu Beluci ulusunun haklarını savunduklarını söylüyor ve yetkilileri ‘demografik değişim’ ve ‘kimliği bozma’ politikaları uygulamakla suçluyor.

Oslo merkezli İran İnsan Hakları Örgütü’ne göre Belucistan eyaleti, gerçekleşen idamlar açısından 31’inci sırada yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü, 2021 yılında İran'da gerçekleştirilen idamların 19'unun Beluci bireylere ait olduğunu kaydetti.Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
TT

Kaynaklar: Biden kampanyası için bağış toplama askıya alındı

 ABD Başkanı Joe Biden (AP)
 ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Bağış toplama kampanyalarında yer alan çok sayıda Demokrat kaynak, dün ( Cuma) Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Demokrat Parti adaylık açıklamasını ve 2024 yarışına devam etme vaadini hızlandırmayı planlarken, ABD Başkanı Joe Biden'ın yeniden seçilmesi için birçok bağış toplama kampanyasının beklemede olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Biden'ın bu hafta Austin, Denver ve California'da bağış toplamayı planladığını, ancak bu planların en azından şimdilik ertelendiğini söyledi. Başkanın çarşamba günü yapılan COVID-19 testi pozitif çıktı, ancak (Cuma günü) bu hafta kampanya çalışmalarına geri döneceğini söyledi.

Biden'ın kampanya ekibi bağış toplama çalışmalarının planlandığı gibi devam edeceğini belirtti. Kampanya sözcüsü Kevin Munoz dün (Cuma) yaptığı açıklamada, “Reuters'in kaynakları yanlıştır ve başarılı bir bağış toplama programı için sabırsızlanıyoruz” ifadesini kullandı.

Bilgili bir kaynak, eski komedyen David Letterman'ın yaklaşık on gün içinde, Hawaii Valisi Josh Greene'in evinde Biden için düzenlenecek bir bağış toplama etkinliğine liderlik edeceğini ve bunun Biden'ın ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kaynaklar, birçok büyük bağışçının, Biden'ın Demokrat Parti listesinin başında kalıp kalmaması gerektiğine dair sorular nedeniyle çek defterlerini kapattığını ve mali güçlerini kullanarak Biden'dan 5 Kasım'daki yarıştan çekilmesini, belki de aday arkadaşı Kamala Harris lehine çekilmesini istediklerini söyledi.

Kampanya, temmuz ayında büyük bağışlardan yaklaşık 50 milyon dolar toplamayı umuyordu, ancak bağış toplama çabalarına yakın iki kaynağa göre dün itibariyle bu rakamın yarısından daha azını toplama yolunda ilerliyordu.

Doğu Yakası'nın önde gelen kampanya finansörlerinden biri, “Bu yarışa bir kuruş daha koymayacaklarını söyleyen çok sayıda bağışçı var,” dedi. “Asıl soru şu: Biden yarışta kalırsa geri dönecekler mi?

Biden, haziran ayında Hollywood aktörü George Clooney'nin ev sahipliğinde düzenlenen bağış gecesinde, bir gecede 28 milyon dolar topladı. Clooney, daha sonra Biden'ı seçim kampanyasını sonlandırmaya çağırdı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters'ten aktardığına göre Biden kampanyasının bir yetkilisi yaptığı açıklamada, kampanyanın bu ay için programında 10 bağış toplama etkinliği olduğunu söyledi.

Kongre'deki her on Demokrattan birinden fazlası, haziran ayında Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında felaketle sonuçlanan ve Biden'ın bir dört yıl daha kazanma ya da görevlerini yerine getirme kabiliyeti konusunda soru işaretleri yaratan münazaranın ardından, Biden'a açıkça çekilme çağrısında bulunuyor.