Belçika'da yıllardır yasal belgesi olmadan yaşayan "kağıtsızlar" hükümeti protesto etti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Belçika'da yıllardır yasal belgesi olmadan yaşayan "kağıtsızlar" hükümeti protesto etti

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Belçika'da yıllardır oturum ve çalışma izni olmaksızın yaşayan ve "kağıtsız" diye adlandırılan kişiler ile onlara destek veren Belçikalı avukatlardan oluşan grup, hükümeti protesto etmek için eylem yaptı.

Başkent Brüksel'deki Yabancılar Ofisi'nin önünde bir araya gelen göstericiler, "Tek çözüm: yasal statü vermek" , "Hiçbir insan yasa dışı değildir", "Kağıtsızlarla dayanışma içindeyiz" yazılı pankartlar açtı.

Göstericilerden gönüllü avukat Pierre Robert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede yasal belgesi bulunmayan 110 binin üzerinde kişinin yaşadığını söyledi.

Robert, "Durumlarının yasallaştırılması için net kriterler getirilmesini istiyoruz. Halihazırda Belçika'da bunu yapmak için gerçek bir siyasi irade yok." dedi.

Bu kişilerden bazılarının sığınma başvurularının reddedildiğini, bazılarının turist olarak gelip yıllardır burada kaldığını ifade eden Robert, "Almanya'da, Fransa'da, İspanya'da çözüm varsa Belçika'da da olmalı. Bu insanlar geri dönmeyecek. Yıllardır burada yaşıyor ve çalışıyor. O halde neden statülerini yasallaştırmıyoruz?" diye konuştu.

- Düzenli hayat kuramıyorlar

Kongo'dan gelerek 8 yıldır Brüksel'de yaşayan Ernestine Biby Kabila da "Beni öldürmek isteyen eşimden kaçarak burada yaşayan akrabalarım sayesinde Belçika'ya geldim. Sığınma başvurum reddedildi. Evlere temizliğe gidiyorum. Çocuk bakıyorum. Sigortasız ve çok düşük ücretlerle çalışıyorum." diye konuştu.

Angele Ngandu da 12 yıldır Belçika'da yaşadığını ve hayatını çocuk bakarak idame ettirdiğini, herhangi bir yasal belge olmaksızın yaşamanın hayatın her alanında zorluk çıkardığını söyledi.

Ngandu, kendisiyle aynı durumdaki kişilerle beraber sivil toplum kuruluşlarının (STK) tahsis ettiği toplu bir binada kaldığını, 12 yıldır düzenli hayat kuramadığını kaydetti.

- Yıllardır ülkenin tartışma konularından biri

Belçika'da "kağıtsız" olarak adlandırılan kişiler, ülkeye yıllar önce Cezayir, Tunus, Afganistan, Pakistan ve birçok Afrika ülkesinden çeşitli yollarla gelen ancak yasal statüye alınmayanlardan oluşuyor.

Oturum veya çalışma belgeleri olmadan ülkede yaşan bu kişilerin çoğunun oturum talepleri reddediliyor.

"Kağıtsızlar", adlarını ara ara yaptıkları açlık grevleriyle duyuruyor ancak Belçika, katı tutumundan taviz vermiyor, duruma kalıcı çözüm de getirmiyor.

Brüksel Özgür Üniversitesi (VUB) araştırmacıları Pieter-Paul Verhaeghe ve Sylvie Gadeyne, yakın zamanda yaptıkları araştırmada ülkedeki "kağıtsızlar"ın sayısının 112 bin olduğu sonucuna vardıklarını, bunlardan 52 bininin başkent Brüksel'de yaşadığını açıklamıştı.Sendika başkanı, Birleşik Krallık'taki demiryolu grevinin yıllarca sürebileceğini söyledi

Tren makinistleri sendikası ASLEF üyelerinin grevi, FA Cup finaline denk geldi (Toby Melville/Reuters)
Tren makinistleri sendikası ASLEF üyelerinin grevi, FA Cup finaline denk geldi (Toby Melville/Reuters)
TT

Sendika başkanı, Birleşik Krallık'taki demiryolu grevinin yıllarca sürebileceğini söyledi

Tren makinistleri sendikası ASLEF üyelerinin grevi, FA Cup finaline denk geldi (Toby Melville/Reuters)
Tren makinistleri sendikası ASLEF üyelerinin grevi, FA Cup finaline denk geldi (Toby Melville/Reuters)

Birleşik Krallık'taki (BK) bir demiryolu sendikasının başkanı, ücretlerle ilgili yaşanan anlaşmazlıkta bir uzlaşmaya varılana kadar grevlerin yıllarca devam edebileceği uyarısında bulundu.

Yeni bir grev, tren seferlerinin cumartesi günü yine aksamasına ve yolcuların daha fazla seyahat çilesi yaşamasına yol açtı.

Tren makinistleri sendikası ASLEF üyelerinin grevi, Wembley'de Manchester City'yle Manchester United arasında oynanan FA Cup finali ve Epsom Derby'nin yanı sıra başka spor ve müzik etkinlikleriyle de çakıştı.

Futbol taraftarlarına Wembley'e trenle yolculuk yapmamaları tavsiye edilince binlerce kişi bunun yerine Londra'ya arabayla gitmek zorunda kaldı.

Demiryolu Dağıtım Grubu (Rail Delivery Group/RDG), trenlerin yaklaşık yüzde 40'ının cumartesi günü çalışacağını fakat bazı bölgelerde hiç sefer yapılmayacağından geniş bölgesel farklılıklar olacağını belirtti.

Yeni grevin başlamasının ardından konuşan ASLEF Genel Sekreteri Mick Whelan, sendikanın çözüme ulaşmak için "ne gerekiyorsa yapacağını" söyledi.

Sky News'a konuşan Whelan, "Greve gitmek istemiyoruz. Fakat bu konuda çözüme ulaşmamız 4 yıl da sürse, 5 yıl da sürse, ne kadar sürerse sürsün bu işin içindeyiz ve bu çözüme ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız"  dedi.

Diğer birçok sektör ve işçi gibi maaş zammı almadan 4 yıl geçirdik.

Ancak 4 yılın ardından şimdi durursak ne olacak? Gelecek yıl, ondan sonraki yıl, ondan sonraki yıl da maaş zammı alamayacağız.

Bu son grev, çarşamba günü tren makinistlerinin ve cuma günü de Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (Rail, Maritime and Transport/RMT) üyelerinin ücret, iş ve çalışma koşullarına ilişkin uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar nedeniyle başlattıkları iş bırakma eyleminin ardından geldi.

Whelan sözlerini şöyle sürdürdü:

Hükümetin bir anlaşmaya varılmasını engelleyen müdahalelerden geri adım atmasının zamanı geldi. Diğer işçiler gibi makinistler de 4 yıldır zam yapılmamasının ve son 12 ayda yüzde 10'un üzerine çıkan enflasyonun ardından ücret artışını hak ediyor.

Sendika başkanı, geçen yıl için yüzde 4 ve bu yıl için de yüzde 4'lük bir ücret artışı yapılması teklifini "sönük" diye nitelendirdi.

İngiltere'de 15 şirketin makinistlerinin greve gitmesiyle birlikte cumartesi günü ülke çapındaki tren istasyonlarının dışında grev hatları kuruldu.

RDG, grevlerin onbinlerce kişi için "hayal kırıklığı ve yılgınlığa" yol açtığını ifade etti.

Bu durum, yarıyıl tatillerini dört gözle bekleyen ve planlayan aileleri sıkıntıya sokacak. Ayrıca mali açıdan zor bir dönemde, halihazırda binlerce sterlin kaybeden halkımıza daha fazla yük bindirecek.

BK Ulaştırma Departmanı sözcüsü "Sendika liderlerinin koordine ettiği bu grevler, ilk kez iki Manchester takımının karşı karşıya geldiği FA Cup finali, Epsom Derby ve BK genelindeki bir dizi konser ve festival gibi önemli etkinliklere sahne olacak bir haftada yolcuları mağdur ediyor" dedi.

Sendikalar bütün yıl bu etkinlikleri dört gözle bekleyen yüzbinlerce kişiyi olumsuz etkilemekle yetinmeyip grev yaptıkları her seferde üyelerini maaşlarını almamaya zorlayarak kendi üyelerinin ceplerini de hedef alıyor.

Hükümet adil ve makul bir ücret teklifini mümkün kıldı, şimdi sendika liderleri doğru olanı yapıp bunu üyelerine sunmalı.


Rus ordusu, Ukrayna’daki askeri havaalanlarına saldırdı

Rus savaş uçakları (Rusya Savunma Bakanlığı)
Rus savaş uçakları (Rusya Savunma Bakanlığı)
TT

Rus ordusu, Ukrayna’daki askeri havaalanlarına saldırdı

Rus savaş uçakları (Rusya Savunma Bakanlığı)
Rus savaş uçakları (Rusya Savunma Bakanlığı)

Rus ordusu, Ukrayna’daki askeri havaalanlarına gece hava saldırıları düzenlendiğini ve komuta merkezlerindeki teçhizatın vurulduğunu duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rus silahlı kuvvetleri, askeri hava alanlarındaki düşman tesislerine havadan uzun menzilli ve yüksek hassasiyetli silahlarla ortak bir saldırı başlattı” denildi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy Ignat da, Rus füzelerinin Ukrayna’nın merkezindeki Kropıvnıtski şehri yakınlarındaki bir hava üssünü vurduğunu söyledi.

Ignat televizyonda yaptığı açıklamada, Rusya tarafından altı seyir füzesi fırlatıldığını bildirerek, “Maalesef hepsi yok edilmedi. Altı füzeden dördü hava savunması tarafından imha edildi ve ikisi Kropıvnıtski yakınlarındaki operasyonel hava üssünü vurdu” dedi.

Ignat, Rus kuvvetlerinin ayrıca 5 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırdığını ve bunlardan 3’ünün imha edildiğini de bildirdi.

Öte yandan, Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın dün Dnipro şehrine düzenlediği hava saldırısında 2 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğünü ve 22 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Dnipro Bölgesi Devlet İdaresi Başkanı Sergiy Lisak Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, saldırının iki binaya, 10 eve, bir dükkana ve bir gaz boru hattına zarar verdiğini belirtti.

Lisak, Pedrodninska bölgesindeki bir evin enkazından 2 yaşındaki bir kız çocuğunun cesedinin çıkarıldığını açıkladı ve “5’i çocuk 22 kişi yaralandı” diye ekledi.


Avdiyivka cephesindeki Ukrayna havan topçu birlikleri, piyadeler için destek atışları yapıyor

Fotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım/AA
Fotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım/AA
TT

Avdiyivka cephesindeki Ukrayna havan topçu birlikleri, piyadeler için destek atışları yapıyor

Fotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım/AA
Fotoğraf: Muhammed Enes Yıldırım/AA

Ukrayna'da yoğun çatışmaların sürdüğü Donetsk bölgesindeki Avdiyivka cephesinde görevli Ukrayna havan topçu birlikleri, piyadeler için destek atışları yapıyor.

Rusya ile Ukrayna arasında 15 aydan fazla süredir devam eden savaş nedeniyle Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinde sıcak çatışmalar yaşanıyor. Rusya'nın, 24 Şubat 2022'deki saldırısıyla başlayan savaş sebebiyle iki ordu, Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinde yoğun faaliyetler yürütüyor.

Ukrayna genelinde Harkiv, Zaporijya, Luhansk ve Herson gibi bölgelerdeki çatışmalar devam etse de aktif savaş faaliyetlerinin adresi Donetsk cephesi olarak biliniyor.

Yaklaşık 7 aydır iki ordunun askerleri arasında en şiddetli çatışmaların yoğunlaştığı bu bölgedeki sıcak noktalarda ağır silah sesleri 24 saat boyunca duyuluyor.

- AA ekibi, Avdiyivka yönünde ön cepheye ulaştı

Donetsk bölgesindeki Bahmut, Marinka, Ugledar ve Liman yönü gibi Avdiyivka şehri yakınlarında da savaş faaliyetleri sürüyor.

Ukrayna ordusunun kontrolündeki şehrin Avdiyivka yönünde iki ordu arasında ağır silahların kullanıldığı çatışmalar yaşanıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden izin alarak Avdiyivka tarafındaki ön cephe hattına ulaşan Anadolu Ajansı (AA) ekibi, bölgedeki son durumu görüntüledi. Ordu yetkililerinin eşliğinde yapılan çalışma sırasında cephede konuşlu Ukrayna havan topçu birliklerinin atış faaliyetleri yakından takip edildi.

Güvenlik nedeniyle sivillerin evlerini terk ettiği ve hayatın adeta durduğu yerleşim yerlerinde ağır patlama sesleri duyuluyor. İki ordu arasında sadece birkaç yüz metre mesafenin olduğu bölgede zaman zaman makineli tüfek veya havan topu atışları yapılarak kısa süreli çatışmalar yaşanıyor.

Piyadelerin bulunduğu siperlere yönelik topçu saldırılarının da gerçekleştirildiği ön cephe hattında zaman zaman duman yükseliyor. Ukraynalı piyadelere destek amacıyla düşman mevzilerine atış yapan havan topçu birlikleri, oldukça dikkatli davranıyor.

Cephede aktif şekilde kullanılan insansız hava araçlarına (İHA) görünmemek için görevlerini çok hızlı ve gizli şekilde yerine getirmeye çalışan askerler, kendilerini etkili şekilde kamufle ediyor.

- "Hedefimiz, sadece düşman piyadeleri"

Kod adı "Biorn" olan Ukrayna havan topçu birliği askeri, AA muhabirine cephedeki durumu anlattı.

Rus mevzilerine çok yakın oldukları için "sıfır noktası" diye adlandırılan bölgede bulunduklarını belirten Biorn, "Biz Avdiyivka yönünde ön cephede bulunuyoruz. Gece veya gündüz fark etmez, sık sık yoğun çatışmalar yaşanıyor." dedi.

Rus birliklerinin saldırılarını geri püskürtmek için sahadaki Ukraynalı piyadelere havan toplarıyla destek atışları yaptıklarını anlatan Biorn, "Amacımız, atış yaparak piyadelerimize destek vermektir. Hedefimiz sadece düşman piyadeleridir." ifadelerini kullandı.

Biorn, savaşın başından beri Ukrayna'nın çeşitli bölgelerinde Rus ordusuna karşı savaştığını söyledi.

Son aylarda Avdiyivka cephesinde bulunduğunu dile getiren Biorn, savaşın sonuna kadar görev yapmak konusunda kararlı olduğunu sözlerine ekledi.


Fransa'da emeklilik yaşını 64'e çıkaran kararnameler, Resmi Gazete'de yayımlandı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Fransa'da emeklilik yaşını 64'e çıkaran kararnameler, Resmi Gazete'de yayımlandı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Fransa'da emeklilik yaşını 2 yıl uzatan ve nisanda yasalaşan tartışmalı reformun uygulanmasına ilişkin kararnameler, Resmi Gazete'de yayımlanmaya başladı.

Yasanın emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkaran uygulama kararnamesi, sendikaların kararlaştırdığı, 6 Haziran'da 14'üncüsü düzenlenecek kitlesel protestolardan iki gün önce yayımlandı.

Eylülde uygulanması beklenen yasanın Resmi Gazete'de yayımlanan ilk kararnameleri, emeklilik yaşını kademeli uzatmayı içeren tartışmalı iki madde oldu.

Toplam 31 maddeden oluşan yasaya göre itfaiyeciler, polisler ve hava trafik kontrolörleri gibi kamu sektöründekiler, bazı durumlarda hala 64 yaşından önce emekliye ayrılabilecek, ayrıca erken çalışmaya başlayıp gerekli 43 yılı tamamlayanlar da erken emekli olabilecek.

Öte yandan ülke genelinde kitlesel protestolar ve yoğun muhalefete rağmen Parlamentoda oylamadan kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören bir tasarı da 8 Haziran'da Ulusal Mecliste görüşülecek.

- Emeklilik reformu

Fransa'da hükümetin, emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart'ta kitlesel gösteriler başlamıştı.

Polis, protestoculara sert müdahale etmiş, ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanmıştı.

Ülke genelinde 16 Mart'tan itibaren düzenlenen protestolarda 1000'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Muhalefet ve hükümetin, reformun anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için başvurduğu Anayasa Konseyi, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64'e çıkaran maddesini onaylamış, 6 maddeyi ise tamamen veya kısmen reddetmişti.


Mahinur Özdemir Göktaş'ın bakan olması Belçika basınında

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Mahinur Özdemir Göktaş'ın bakan olması Belçika basınında

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Ülke basınının neredeyse tamamı, daha önce Brüksel Parlamentosunda milletvekilliği yapan Göktaş'ın bakanlık görevine getirilmesine haberlerinde yer verdi. Bazı medya kuruluşları, Göktaş'ın bakanlığını ilk haber olarak duyurdu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Mahinur Özdemir Göktaş'ın getirilmesi, Belçika basınında geniş yer buldu.

Belçika'nın Fransızca ve Flamanca yayın yapan belli başlı tüm haber kuruluşları, Belçika'nın başkenti Brüksel'de dünyaya gelen ve Brüksel Parlamentosunda daha önce milletvekilliği yapan Göktaş'ın bakan olmasına sayfalarında ve bültenlerinde yer verdi.

Belçika haber ajansı Belga'nın haberini de kullanan Belçika basını, "Eski Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, Erdoğan hükümetinde bakan oldu" başlığıyla haberi duyurdu. Bazı medya kuruluşlarında, Göktaş'ın bakanlık görevine getirilmesi ilk haber olarak verildi.

Mahinur Özdemir Göktaş'ın kabinedeki tek kadın bakan olduğu belirtilen haberlerde, Göktaş'ın özgeçmiş bilgilerine de yer verildi.

Haberlerde, Göktaş'ın 2009'da Brüksel Parlamentosuna milletvekili seçildiği, ilk başörtülü milletvekili olduğu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımadığı gerekçesiyle 2015'te partisinden ihraç edildiği, daha sonra Belçika'da siyaseti bırakan Göktaş'ın 2020'de Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandığı hatırlatıldı.


Rusya, Kırım’da 5 SİHA düşürdü

Ukrayna kuvvetlerinin Belgorod’u hedef almasının ardından itfaiyeciler bir evde çıkan yangını söndürmeye çalışıyor (Reuters)
Ukrayna kuvvetlerinin Belgorod’u hedef almasının ardından itfaiyeciler bir evde çıkan yangını söndürmeye çalışıyor (Reuters)
TT

Rusya, Kırım’da 5 SİHA düşürdü

Ukrayna kuvvetlerinin Belgorod’u hedef almasının ardından itfaiyeciler bir evde çıkan yangını söndürmeye çalışıyor (Reuters)
Ukrayna kuvvetlerinin Belgorod’u hedef almasının ardından itfaiyeciler bir evde çıkan yangını söndürmeye çalışıyor (Reuters)

Rusya’nın Kırım’da kurduğu yönetimin başkan danışmanı Oleg Kryuchkov, bugün Kırım’ın Dzhankoi (Canköy) şehrinde 5 silahlı insansız hava aracının (SİHA) düşürüldüğünü bildirdi.

Kryuchkov, bugün Telegram üzerinden yaptığı açıklamada 5 SİHA’nın düşürüldüğü bilgisini vererek, “Bir yerleşim bölgesindeki birkaç evin pencerelerinde hasar var” diye ekledi.

Rusya’nın Dzankoi yakınlarında bir askeri hava üssü var. Şehir, Moskova’nın bölgedeki en büyük askeri üssüne ev sahipliği yapıyor.

Diğer yandan, Rusya’nın Belgorod Bölgesi Valisi Vyacheslav Gladkov, Ukrayna güçlerinin dün bölgeye düzenlediği saldırılar sonucu 2 kişinin öldüğünü, 2 kişinin de yaralandığını belirtti.

Gladkov açıklamasında, yüzlerce çocuğun sınırdan tahliye edilmesinin ardından Ukrayna güçlerinin Rusya’nın Belgorod bölgesine yönelik saldırısının bugün de devam ettiğini söyledi.

Chebykino, dün bölgenin Shebekino ve Graivoron ilçelerinden yaklaşık 600 çocuğa Yaroslavl ve Kaluga’ya kadar eşlik etti.

Gladkov, “Shebekino’nun çocukları ülkeleri için çok endişeli. Beni durdurup sorular sormaya başladılar ve rahatsız ve endişeli görünüyorlardı” dedi.

Sınırda bulunan yaklaşık 40 bin nüfuslu bir kasaba olan Shebekino ve Belgorod’un diğer yerleri son zamanlarda defalarca saldırıya uğradı.


Rusya: Fransa, Ukrayna’da ‘arabulucu’ rolü oynayamaz

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov (AP)
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov (AP)
TT

Rusya: Fransa, Ukrayna’da ‘arabulucu’ rolü oynayamaz

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov (AP)
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov (AP)

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Fransa’nın Ukrayna krizine aktif katılımı nedeniyle ‘arabulucu’ rolünü oynayamayacağını söyledi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre Peskov, Rus devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aynı zamanda Rusya’nın hedeflerine ulaşmak için her türlü temasa açık olduğunu dile getirdi.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, dün Ukrayna’daki savaş için bir barış planı önerdi.

Subianto, Güney Kore ve Kuzey Kore arasında oluşturulana benzer bir ‘askerden arındırılmış bölge’ oluşturulması ve tartışmalı topraklar olarak nitelendirdiği bölgelerde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından referandum yapılması çağrısında bulundu.

Endonezya Savunma Bakanı ayrıca, askerlerin ileri mevzilerden her yöne 15 kilometre geri çekilmesi çağrısında da bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko ise, Kiev’in Rusya’nın Ukrayna’daki tüm güçlerini çekmesi gerektiği yönündeki tutumunu yineleyerek, Endonezya’nın barış planını reddetti.

Nikolenko, “Rusya, Ukrayna topraklarını işgal ederek saldırgan eylemlerde bulundu ve herhangi bir ateşkes önerisi, saflarını yeniden toplamasına ve güçlendirmesine izin verecektir. Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasında referandum yapabileceğimiz ihtilaflı bölge yok” dedi.


Türk askeri NATO'nun talebi üzerine "ihtiyat birliği" olarak Kosova'ya gidiyor

NATO liderliğindeki barış gücünün (KFOR) Kosova'daki araçları (Reuters)
NATO liderliğindeki barış gücünün (KFOR) Kosova'daki araçları (Reuters)
TT

Türk askeri NATO'nun talebi üzerine "ihtiyat birliği" olarak Kosova'ya gidiyor

NATO liderliğindeki barış gücünün (KFOR) Kosova'daki araçları (Reuters)
NATO liderliğindeki barış gücünün (KFOR) Kosova'daki araçları (Reuters)

Milli Savunma Bakanlığından, Kosova'da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığının talebi üzerine bir komando taburunun görevlendirildiği, Mehmetçiğin 5 Haziran'a kadar Kosova'daki Sultan Murat Kışlası'na intikal etmesi için hazırlıklara başlandığı bildirildi.

Bakanlıktan, Kosova'da meydana gelen gelişmelere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürdüğü belirtildi.

Bu bağlamda Türkiye ile ortak tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğu Balkanlar'daki gelişmelerin de yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye, son günlerde dost ve kardeş Kosova'nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır. Kosova'da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden daha önce NATO Kosova Gücüne tahsisli olan 65'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023'e kadar Kosova'da bulunan Sultan Murat Kışlası'na intikali için gerekli hazırlıklara başlanmıştır."


Avrupa Parlamentosu Ukrayna’ya silah yardımını arttırıyor

Ukrayna ordusu, 5 Şubat 2023’te Bahmut yakınlarında bir Alman ‘Howitzer 2000’den atış yaparken (Reuters)
Ukrayna ordusu, 5 Şubat 2023’te Bahmut yakınlarında bir Alman ‘Howitzer 2000’den atış yaparken (Reuters)
TT

Avrupa Parlamentosu Ukrayna’ya silah yardımını arttırıyor

Ukrayna ordusu, 5 Şubat 2023’te Bahmut yakınlarında bir Alman ‘Howitzer 2000’den atış yaparken (Reuters)
Ukrayna ordusu, 5 Şubat 2023’te Bahmut yakınlarında bir Alman ‘Howitzer 2000’den atış yaparken (Reuters)

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri dün (Perşembe), rezervleri yenilemek ve Ukrayna’ya teslimatı hızlandırmak amacıyla Avrupa Birliği’nde (AB) mühimmat üretimini artırmayı amaçlayan bir yasa tasarısını onayladı.

Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP’den aktardığı habere göre, söz konusu ‘mühimmat üretimini artırma yasası’ Brüksel’deki küçük genel kurul toplantısında büyük bir çoğunlukla (446’ya karşı 67 red ve 112 çekimser oyla) kabul edildi.

Avrupa Komisyonu, Mayıs ayı başlarında AB’de mühimmat üretim kapasitesini artırmak ve bunu yılda bir milyon füzeye yükseltmek için 500 milyon avro değerindeki bu planı sunmuştu. Bu bağlamda, sanayi yatırımlarının ortak finansmanının AB’deki fabrikalarının üretimini artırmalarına olanak sağlayacağı varsayılıyordu.  

AB Komisyonu İç Pazar ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, üye devletlerden sağlanan fonlarla, yatırım kapasitesinin bir milyar euroya çıkacağını söyledi.

Bu yasayı onaylamak için acil durum prosedürünü kullanmaya karar veren Avrupalı ​​milletvekillerinin şimdi üye devletler ile Temmuz ayındaki genel kurulda nihai oylama yapmak üzere bir anlaşmaya varmak üzere müzakerelere başlamaları bekleniyor.

Rumen Milletvekili Cristi Puiu “Bugünkü karar, birliğimizin güvenliği ve savunmasının yanı sıra Rusya’nın devam eden saldırganlığı karşısında, Ukrayna’ya verdiğimiz sarsılmaz destek kapsamında ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor. Bu adım güvenlik sorunlarına yanıt verme yeteneğimizi geliştirecek” ifadelerini kullandı.


Macron ve Scholz, Kosova'daki seçimlerin tekrarlanmasını istedi

NATO öncülüğündeki uluslararası barış gücü KFOR (Kosova Force) 1999'dan bu yana ülkede görev yapıyor (Reuters)
NATO öncülüğündeki uluslararası barış gücü KFOR (Kosova Force) 1999'dan bu yana ülkede görev yapıyor (Reuters)
TT

Macron ve Scholz, Kosova'daki seçimlerin tekrarlanmasını istedi

NATO öncülüğündeki uluslararası barış gücü KFOR (Kosova Force) 1999'dan bu yana ülkede görev yapıyor (Reuters)
NATO öncülüğündeki uluslararası barış gücü KFOR (Kosova Force) 1999'dan bu yana ülkede görev yapıyor (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kosova'nın kuzeyinde tansiyonun artmasına neden olan yerel seçimlerin tekrarlanmasını istedi.

Avrupalı liderler dün Moldova'da yapılan Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) zirvesinde, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'le bir araya geldi.

Zirve sonrası bir açıklama yapan Macron, "Taraflardan olabilecek en kısa süre içinde tartışmalı dört bölgede yeni seçim yapılmasını istedik" diye konuştu.

Macron, her iki liderin de gelecek hafta konuyla ilgili net bir yanıt vereceğini söyledi.

Nüfusunun büyük çoğunluğu etnik Arnavut olan Kosova'nın kuzey bölgelerinde yaşayan Sırplar büyük oranda Belgrad yönetiminin politikalarına sadakat gösteriyor.

Bu bağlamda, etnik Sırplar ülkenin kuzeyinde nisanda yapılan yerel seçimleri boykot etmiş ve bu bölgelerde seçime katılım oranı yüzde 3,5'a kadar düşmüştü. Ancak buna rağmen seçimi kazanan Arnavut adayların belediyelerdeki görevlerine başlama çabası, bölgede tansiyonun artmasına neden olmuş ve Sırp göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkmıştı.

Bölgede yaşayan Sırpların önemli bölümü hem belediye başkanlarının hem de Kosova polisinin bölgeden çıkmasını istiyor.

Kosova yasaları yeniden seçime olanak tanıyor

Yaşanan gelişmelerin ardından ABD ve AB taraflara tansiyonu düşürme çağrısı yaparken, Fransa ve Almanya liderleriyse AST zirvesinde Osmani ve Vucic'i aynı masaya oturtmayı başardı.

Zirvenin ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Kosova lideri Osmani, bölgedeki seçmenlerin yüzde 20'sinin yasal süreç başlatması halinde seçimlerin tekrarlanabileceğini söyledi.

Osmani, "Bu çok demokratik bir süreç. Yurttaşlarımıza yeni seçim isteyip istemediklerine karar vermeleri için izin veriyoruz. Bu şekilde problemsiz ilerleyebileceğimize inanıyorum ancak onların tarafından da katılım olmalı" ifadelerini kullandı.

Kosova lideri, "Vucic'ten müdahale etmemesini ve yurttaşlarını üzerinde seçime katılmamaları için baskı kurmamasını istedik ancak bir yanıt alamadık. Yurttaşların Kosova'da anayasayla garanti altına alınan haklarını kullanacaklarını umuyorum" diye konuştu.

Independent Türkçe, AFP, Reuters