Rusya’nın sınır bölgelerine Ukrayna’dan saldırılar arttı

Rusya’nın Ukrayna sınır bölgelerine düzenlenen saldırılar yoğunlaştı

Ukrayna sınırındaki Belgorod’a geçtiğimiz 24 Mayıs gecesi SİHA’larla yapılan saldırı (AFP)
Ukrayna sınırındaki Belgorod’a geçtiğimiz 24 Mayıs gecesi SİHA’larla yapılan saldırı (AFP)
TT

Rusya’nın sınır bölgelerine Ukrayna’dan saldırılar arttı

Ukrayna sınırındaki Belgorod’a geçtiğimiz 24 Mayıs gecesi SİHA’larla yapılan saldırı (AFP)
Ukrayna sınırındaki Belgorod’a geçtiğimiz 24 Mayıs gecesi SİHA’larla yapılan saldırı (AFP)

Bölgesel makamlar, Rusya topraklarının benzeri görülmemiş bir dizi saldırıya maruz kaldığı bir dönemde, Ukrayna ile Rusya sınır bölgelerine yapılan saldırıda iki kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Belgorod bölgesi valisi Vyacheslav Gladkov Telegram’dan yaptığı açılamada, “Şehirdeki bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışan bir kişi öldürüldü” dedi.

Gladkov Ukrayna sınırına yakın Chebykino köyünde 15 yaşında bir kız çocuğu ve 17 yaşındaki bir erkek çocuğun yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Ayrıca başka bir kişinin daha yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Gladkov, bölgedeki saldırıların yangına neden olduğunu ve iki büyük şirketteki elektrik hatlarına zarar verdiğini açıkladı.

Ukrayna sınırındaki Belgorod bölgesi, hafta sonu Ukrayna topraklarından silahlı bir saldırının hedefi oldu ve o zamandan beri düzenli olarak saldırıların hedefi haline geldi.

Ukrayna sınırının başka bir yerindeki Kursk Bölgesi valisi Roman Starovoit Plekhovo köyü yakınlarında havan mermilerinin ateşlenmesinin ardından bir işçinin öldüğünü duyurdu. Gladkov öldürülen işçinin Ukrayna yakınlarındaki savunma tahkimatı üzerinde çalıştığını söyledi.

Bölge Valisi Mihail Vedernikov yaptığı açıklamada, iki uçağın Rusya’nın batısındaki Pskov bölgesinde boru hattı işleten bir binaya da zarar verdiğini söyledi. Herhangi bir yaralanma bildirilmedi ve soruşturma devam ettiğini açıkladı.

Rus medya ajansı BAZ tarafından istihbarat kaynaklarına atıfta bulunarak Telegram’da yayınlanan doğrulanmamış bilgilere göre, iki silahlı insansız hava aracı (SİHA) Pskov’daki Transneft petrol pompa istasyonunu hedef aldı.

BAZ ayrıca Moskova’nın kuzeybatısındaki Tver bölgesindeki başka bir petrol istasyonunu hedef alan bir saldırıyı da bildirdi.

Bölgesel hükümet olayın koşulları hakkında daha fazla ayrıntı vermeden, yaralanmalara neden olmadan Erokhino köyü yakınlarındaki İHA saldırısı hakkında yaptığı açıklamada konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda, özellikle Ukrayna sınırındaki bölgelerde İHA saldırılarının meydana gelmesi hakkında bilgiler yoğunlaştı.

Geçtiğimiz Cuma günü, iki SİHA Rusya’nın güneyindeki merkezi Krasnodar kentindeki binalara zarar verdi.

Moskova, artan sayıda saldırı ve sabotaj operasyonundan Kiev ve Batılı destekçilerini sorumlu tuttu. Ukrayna genellikle bu suçlamaları reddediyor.Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
TT

Polonya Başbakanı: Avrupa “savaş öncesi döneme” girdi

Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)
Polonya Başbakanı Donald Tusk (DPA)

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Ukrayna'daki çatışmanın Avrupa için oluşturduğu tehdit konusunda uyarıda bulunarak, kıtanın İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bu yana ilk kez "savaş öncesi döneme" girdiğini söyledi.

Tusk, Avrupa gazetelerinin en büyük ittifakını içeren “LENA” medya ağına verdiği röportajda şunları söyledi:

 “Savaş artık geçmişte kalan bir kavram değil. Bu gerçek ve iki yıldan fazla bir süre önce başladı. Şu anda en endişe verici olan şey, herhangi bir senaryonun mümkün olmasıdır. 1945'ten beri böyle bir durum görmedik."

Tusk sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun özellikle genç nesil için kulağa yıkıcı geldiğini biliyorum, ancak yeni bir dönemin başladığı gerçeğine alışmamız gerekiyor: savaş öncesi dönem. Abartmıyorum, bu, her geçen gün daha da netleşiyor."

Rusya'nın iki yıldan fazla bir süre önce Ukrayna'yı işgal etmesi Avrupalı ​​liderlerin savaş sonrasındaki istikrarlı barış duygusunu sarstı ve birçok Avrupa ülkesini Kiev'e ve güçleri için ihtiyaç duyduğu silahları sağlamak için üretimlerini hızlandırmaya yöneltti.

Ülkesi komşu Ukrayna'nın en önde gelen destekçilerinden biri olan eski Avrupa Konseyi başkanı Cuma günü, Kiev'in savaşı kaybetmesi halinde Avrupa'da kimsenin kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti.

Kıtanın endişelerinin başında, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, özellikle NATO'ya yönelik bilinen şüpheci duruşunun ardından Beyaz Saray'a dönme olasılığı da etkili oluyor.

Tusk verdiği röportajda, "Misyonumuz, Amerikan başkanının kim olduğuna bakılmaksızın transatlantik ilişkilerini güçlendirmektir" ifadelerini kullandı.