Türkiye ‘Seçimlerin Efendisi’ ile ‘devam’ dedi

Erdoğan sonuçlar açıkladıktan sonra İstanbul’daki destekçilerine seslendi (AFP)
Erdoğan sonuçlar açıkladıktan sonra İstanbul’daki destekçilerine seslendi (AFP)
TT

Türkiye ‘Seçimlerin Efendisi’ ile ‘devam’ dedi

Erdoğan sonuçlar açıkladıktan sonra İstanbul’daki destekçilerine seslendi (AFP)
Erdoğan sonuçlar açıkladıktan sonra İstanbul’daki destekçilerine seslendi (AFP)

Türk seçmenler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev süresini uzatmaya ve 2028’e kadar üçüncü bir dönem için onun yönetiminde kalmaya karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oyların neredeyse tamamını saydıktan sonra, Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyların yüzde 52,14’ünü alarak seçimi kazandığını, Millet İttifakı’nın adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise 47,86 oy aldığını açıkladı.

İlk tura katılım oranı yüzde 89 iken, ikinci turda bu oran yüzde 84 oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin ardından dün Kısıklı’da vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu milletimizin teveccühüyle tamamlamış bulunuyoruz. İki bayram arasında bize bir demokrasi bayramı yaşatan milletime şükranlarımı sunuyorum. ‘Biz öyle bir kazanacağız ki kimse kaybetmeyecek' demiştik. Öyleyse bugün kazanan sadece Türkiye’dir.”

Kılıçdaroğlu seçimlerin gidişatını eleştirdi

YSK Başkanı, seçim sürecini etkileyecek herhangi bir olumsuz gelişme kaydedilmediğini bildirirken, Kılıçdaroğlu son yılların ‘en adil olmayan’ seçim sürecini yaşadıklarını öne sürdü.

Seçim sonucuna ilişkin herhangi bir sorgulaması olmayan Kılıçdaroğlu, “Bu seçimde, halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen net olarak ortaya çıkmıştır. CHP ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla, her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz” diye ekledi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise seçim sonucunun açıklanmasının ardından şunları söyledi;

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu bugün tamamlamış bulunuyoruz. Millet iradesi başımızın tacıdır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik diyorum. Milletimizin bize verdiği muhalefet görevini yürüteceğiz. Seçmen bizim için en halis ölçüttür.”

Devam ve değişim arasında bir seçim

Bu kritik turda seçmenler, muhafazakar Cumhurbaşkanı Erdoğan (69) ile ‘devam’ ya da laik rakibi Kılıçdaroğlu (74) ile ‘değişim’ gibi, iki adayın temsil ettiği iki farklı vizyon arasında seçim yapmak zorunda kaldı.

Adaylardan hiçbiri ilk turda istenilen orana (50+1) ulaşamazken, Erdoğan zorlu ekonomik duruma, yüksek enflasyona, yüksek fiyatlara ve 6 Şubat’ta yaşanan 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği büyük depreme rağmen Kılıçdaroğlu’nun 4,7 puan önüne geçti.

Kampanyasında hükümetin depreme zayıf tepkisinin altını çizen Kılıçdaroğlu, ilk turda da Erdoğan’ı geçemedi.

Bu sonuç, Kılıçdaroğlu’nu büyük bir farkla önde gösteren anketler nedeniyle, onu aday gösteren Millet İttifakı için büyük bir şok oldu.

Erdoğan zaferiyle, 85 milyonluk NATO üyesi ülkede iç siyaset, ekonomi, güvenlik ve dış politikayı şimdiden yeniden çizdi ve bölgedeki bir güç olarak statüsünü sağlamlaştırarak yenilmez bir lider imajını pekiştirdi.

Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti

Devlet liderlerinden cumhurbaşkanına seçimlerdeki zaferinden dolayı tebrik mesajları yağdı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti.

Kral Selman, Erdoğan’a hitaben mesajında, “Yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmeniz dolayısıyla en içten tebriklerimi ve başarı dileklerimi iletiyorum. Kardeş Türkiye halkına daha fazla ilerleme ve refah diliyorum” ifadesini kullandı.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani de Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, zaferinizi tebrik eder, yeni döneminizde başarılar dilerim. Kardeş Türk halkının ilerleme, refah ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkileri daha geliştirmek açısından arzularınızı gerçekleştirmenizi dilerim” diye yazdı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan da Erdoğan’ı zaferinden dolayı tebrik etti.

Al Nahyan Twitter üzerinden paylaştığı tebrik mesajında, “Recep Tayyip Erdoğan’a, dost Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı en içten tebriklerimi iletiyorum, ülkesini daha fazla ileriye ve refaha taşımayı sürdürmesi için başarılar diliyorum. Kendisiyle stratejik ortaklığımızı pekiştirmek ve bölgede barış ve istikrar için çalışmayı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da Erdoğan’a tebrik mesajı gönderdi.

Anadolu Ajansı (AA), İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Erdoğan’ı telefonla tebrik ettiğini bildirdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid Dibeybe, Sudan Ordusu Komutanı Abdulfettah Burhan ve Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Daklu da Erdoğan’ı tebrik etti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da, Erdoğan’ı başarısı nedeniyle tebrik etti.

Herzog, Twitter hesabından yaptığı Türkçe paylaşımda “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimlerdeki zaferi için tebrik ediyorum. Birlikte çalışmaya devam ederek, Türkiye ve İsrail arasındaki iyi ilişkileri daha da ileri götüreceğimize inanıyorum” İfadesine yer verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, cumhurbaşkanını yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Biden sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. NATO müttefikleri olarak ikili meselelerde ve paylaşılan küresel zorluklarda birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” diye yazdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Erdoğan’a bir tebrik mesajı gönderdi.

Kremlin’in açıklamasına göre Putin mesajında, “Sayın Erdoğan, değerli dostum, yeniden Cumhurbaşkanı seçilmenizden dolayı lütfen en içten tebriklerimi kabul edin. Bu seçimlerdeki zafer, Türkiye Cumhuriyeti'nin lideri olarak özverili çalışmalarınızın doğal sonucu, devlet egemenliğini güçlendirme ve bağımsız bir dış politika izleme çabalarınıza Türk halkının verdiği desteğin açık bir kanıtıydı” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, tebrik mesajında önümüzdeki yıllarda Avrupa-Türkiye ilişkilerini güçlendirmek için Erdoğan ile tekrar çalışmayı dört gözle beklediğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da güçlendirme arzusunu dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Erdoğan’ı Türkçe tebrik ederek, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Avrakdeniz İttifakımızın geleceği, Akdeniz denizi. Yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerimi ilettiğim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz” diye yazdı.Suudi Arabistan ve Türkiye koordinasyon konseyini etkinleştirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan'ı kabul etti. (Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan'ı kabul etti. (Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı)
TT

Suudi Arabistan ve Türkiye koordinasyon konseyini etkinleştirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan'ı kabul etti. (Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan'ı kabul etti. (Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı)

Suudi Arabistan ve Türkiye, iki ülke arasında ortak bir koordinasyon konseyinin faaliyete geçirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerini güçlendirmeye devam etme kararlılıklarını yineledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, resmi ziyareti kapsamında dün (Pazar) İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi.

Türk mevkidaşı ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Suudi Bakan şunları söyledi: “Görüşmeler sırasında iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve iş birliği alanlarını güçlendirmek amacıyla Türk ve Suudi hükümetleri arasında, iki ülkedeki tüm bakanlıkları ve ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası konulardaki koordinasyonu da kapsayacak koordinasyon konseyi kurulmasına ilişkin mutabakat zaptını yenilemek üzere bir protokol imzaladık.”

Faysal bin Ferhan, “Konseyin ilk toplantısını bu yıl bitmeden önümüzdeki aylarda Riyad'da gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.