Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Menbiç saldırısı ile ilgili DEAŞ'a yoğunlaştı

ABD, Menbiç saldırısı ile ilgili DEAŞ'a yoğunlaştı

Cuma, 18 Ocak, 2019 - 12:00
DEAŞ’a karşı savaşan koalisyon kuvvetlerini hedef alan Menbiç’teki intihar saldırısının yapıldığı yer (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD hükümetinden kaynaklar, Washington, Çarşamba günü Suriye’nin Menbiç şehrinde meydana gelen ve 4 ABD’linin ölümüne neden olan intihar saldırısından DEAŞ’ın sorumlu olduğuna ihtimal veriyor ancak bu konuda kesin hükme varmadı.

Reuters’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen hükümet kaynakları, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve diğer güvenlik kurumlarının Menbiç saldırısını araştırdığını söyledi.

Kaynaklardan biri, olayı inceleyen yetkililerin, DEAŞ’ın, 2 ABD askeri ve ordu için çalışan 2 ABD’li sivilin ölümüne yol açan patlamadaki sorumluluğunu reddetmediğini ancak diğer ihtimalleri de yok saymıyor.

Washington tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından kontrol edilen Menbiç’teki saldırı, ABD kuvvetlerinin 2015 yılında bölgeye konuşlanmasından bu yana ölü sayısı bakımından Suriye’de maruz kaldığı en büyük saldırı gibi görünüyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, saldırıdan saatler sonra yaptığı açıklamada, ''Suriye'de DEAŞ'le mücadeleyi koalisyon ortaklarımıza devredebiliriz. DEAŞ yenilgiye uğratıldı, askerlerimizi eve getirebiliriz'' diye konuştu.

Uzmanlar, DEAŞ’ın, 2014-2015 yıllarında, Suriye ve Irak’ın bazı bölgelerini kontrol etmesiyle sözde hilafet ilan etmesinin ardından, kontrol ettiği toprakların büyük çoğunluğunu kaybetmesine rağmen mağlup olmadığına inanıyor. DEAŞ’ın elindeki topraklardaki kontrolü azalsa da, gücünü kaybetmediğine ve gerilla tarzı saldırılar yapabileceğini düşünüyor.

YPG, geçtiğimiz ay, Suriye rejimine, olası bir Türk operasyonunu engellemek amacıyla şehri çevreleyen bölgeye girmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Kısa bir süre sonra rejim bölgeye girmişti. Ayrıca, YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG, DEAŞ kalıntılarına karşı saldırıları arttırma sözü vermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya