​Avustralya mültecilere kapıları kapatıyor

​Avustralya mültecilere kapıları kapatıyor

Pazartesi, 11 Şubat, 2019 - 08:15
Avustralya Başbakanı Scott Morrison (AFP)
Sidney/Şarku’l Avsat

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve üst düzey iki bakan, ülke dışındaki kamplarda göçmenlerin tedavi olma amacıyla ülkeye girişlerinin engellenmesi ve sıkı göç kurallarının korunması gerektiğini düşünüyor.

Mültecilerin ülkeye girişini yasaklayan Avustralya, katı göç politikası ile denizde yakalanan sığınmacıları Papua Yeni Gine ve Naura’daki kamplara gönderiyor.

Katı göç politikasına karşı çıkanlar, göç yasasını değiştirmek adına yeni bir yasa tasarısı sundu. Tasarı ile Papua Yeni Gine ve Nauru’dan gelen sığınmacıların sağlık durumunun değerlendirilmesinin yapılabilmesi için ülkeye giriş sağlanabilir. Avustralya Doktorlar Birliği kanun tasarısına destek verirken, hükümet bu durumun sığınmacılar tarafından istismar edileceğinden endişe duyuyor.
Başbakan ve bakanlardan tepki

Başbakan Morrison geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Avustralya sınırını tıp komitelerinin eline bırakamayız” açıklaması yaptı. Avustralya Göç Bakanı David Coleman ve Savunma Bakanı Christopher Pyne kanun tasarısına karşı olduklarını ifade etti.

Pyne konu ile ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin Christmas Adası'ndaki gözaltı merkezini yeniden açmak zorunda kalacağını, bunun maliyetinin ise 1.4 Avustralya dolarına (992.32 milyon dolar) mal olacağını söyledi. Bakan tasarının geçmesi durumunda Papua Yeni Gine ve Nauru’dan yaklaşık bin sığınmacının hemen hepsinin, tıbbi değerlendirme için Avustralya’ya gelmesinin isteneceğini belirtti.

ABC televizyon kanalına dün röportaj veren Savunma Bakanı, sağlık sebebi veya başka yollarla sığınmacıların Avustralya’ya girebileceğini iddia etti.

Göçmen Bakanı ise konu ile ilgili olarak, tasarının Endonezya’ya giden binlerce sığınmacının insan kaçakçılarına Avustralya’ya geri dönmek adına para ödemelerine yol açacağını ifade ederek, problem yaşanan teknelerde birçok sığınmacının hayatını kaybettiğine vurgu yaptı.
Binlerce kişi denizde boğuldu

Sky News’e röportaj veren Coleman, bin 200 kişinin denizde boğulduğuna dikkati çekerek, gelen 50 bin kişiden 8 bininin gözaltı merkezine yerleştirildiğini ifade etti.

Avustralya Doktorlar Birliği Başkanı Tony Barton açıklamasında, hükümetin acil bakıma muhtaç olanlar için Avustralya’ya geçici transfer edilmelerine izin verilmesi gerektiğini belirterek, bunun için uygun mekanizmalar getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Parlamentoda yarın tasarının oylanabileceği ifade edilirken, iktidardaki koalisyon ve yedi bağımsız milletvekili ile tasarının kabul edilebilme ihtimalinin yüksek olduğu dile getirildi.

Hükümet, Mayıs ayında gerçekleşecek genel seçimler sebebiyle popülaritesini arttırabilmek adına bu tarz radikal kararlarla vatandaşlardan oy almayı planlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya