​Netanyahu ile Trump, Beyaz Saray’da bir araya gelecek

​Netanyahu ile Trump, Beyaz Saray’da bir araya gelecek

Perşembe, 21 Mart, 2019 - 15:15
Nezir Mecli/Şarku’l Avsat

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 9 Nisan’da yapılması planlanan İsrail seçimleri öncesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere Beyaz Saray’a davet etti.

Pompeo dün akşam İsrail Başbakanı ile gerçekleştirdiği görüşmede, Trump ve Netanyahu’nun İran ve Suriye meselesini, iki ülke arasındaki ilişkileri ve ABD ile diğer ülkelerdeki antisemitizme karşı mücadele konularını görüşeceklerini bildirdi.

Bu, Pompeo’nun Netanyahu ile son dört ay içerisindeki dördüncü toplantısı oldu. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump’ın Netanyahu ile Washington’da iki kez bir araya geleceğini belirterek ilk toplantının 25 Mart’ta gerçekleşeceği bilgisini verdi. Sanders açıklamasında, Trump ve Netanyahu’nun Ortadoğu’da kendi ülkelerinin çıkarlarını ve atılacak adımları tartışacağını belirtti.

Her ne kadar ABD’nin çıkarları göz ardı edilse de Trump ülkesinin İsrail işgal altındaki Golan’daki hâkimiyetini kabul ediyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Netanyahu’ya yakın bir kaynak dün yaptığı açıklamada bu durumun toplantıda da duyurulmasının beklendiğini söyledi.

Pompeo’nun Tel Aviv ziyareti Kuveyt’teki temaslarının ardından gerçekleşti. Tel Aviv’deki Pompeo - Netanyahu görüşmesinde İran ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Pompeo açıklamasında, İsrail’in Suriye’de İran’ı önlemekte özgür olduğunu düşündüklerini belirterek bununla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığına işaret etti. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Netanyahu da İran'ın Suriye’ye silah sağlamasını önlemek için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Caydırıcı güçlerinin sınırı olmadığını vurgulayan Netanyahu İran’ın üzerindeki baskıları sürdüreceklerini kaydetti.

Netanyahu açıklamasında ayrıca İran bölgeyi terk edene kadar ABD ile iş birliği içerisinde operasyonlarını genişleteceğini söyledi.

Netanyahu’nun bugün öğleden sonra Pompeo ile birlikte işgal altındaki Doğu Kudüs’te, Ağlama Duvarı’nı ziyaret etmesi bekleniyor. İki ülke yetkilisi ilk kez böyle bir ziyarette bulunacak. ABD’li yetkililer geçmişte İsrail’in Kudüs’ü işgalini tanıdıklarından kaçınmak için bu tarz eylemlerden kaçınmıştı.

Netanyahu, Amerikan- İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) yıllık konferansına katılmak için önümüzdeki pazar günü ABD’yi ziyaret etmeyi planlıyor. Netanyahu’nun ziyaret sırasında ABD Başkanı ile görüşmesinin seçim kampanyası açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya