​​Irak: Görevden alınan Ninova Valisi hakkında tutuklama emri verildi

​​Irak: Görevden alınan Ninova Valisi hakkında tutuklama emri verildi

Perşembe, 28 Mart, 2019 - 14:30
Ninova Valisi hakkında çıkarılan ve Twitter’da yayınlanan tutuklama emri
Musul/Şarku’l Avsat

Irak’ta geçtiğimiz hafta 100’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan feribot kazasının yaşandığı Musul'da mahkeme, aralarında eski Ninova Valisi Nufeyl Hammadi es-Sultan’ın da bulunduğu 5 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Musul Mahkemesi, sonuçlanan adli soruşturmanın ardından görevini kötüye kullanmak ve yolsuzluk suçlamasıyla 4 yerel yetkili ve eski Ninova Valisi hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Irak Meclisi, geçtiğimiz Pazar günü Başbakan Adil Abdulmehdi’nin teklifi üzerine, 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği feribot faciasında ihmali olduğu gerekçesiyle vali ile 2 yardımcısını oy çokluğuyla görevden almıştı. Abdulmehdi, meclise gönderdiği bildiride Hammadi’nin yolsuzluk, kamu malına zarar verme, görevini yerine getirme konusunda ihmal ve görevini kötüye kullanma noktasında güçlü kanıtların olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre mahkeme hâkimi, Ninova’daki mahkemenin, yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e kaçan es-Sultan’ı teslim etmesi için resmi bir talepte bulunduğunu bildirdi.

Feribot faciasından yerel yönetimin sorumlu olduğu açıklamalarının ardından öfkeli göstericiler sokaklara dökülmüştü. Bir yetkili, feribotun kapasitesinin 5 katı fazla yolcu taşıdığını belirterek, feribotun Dicle Nehri’ndeki bir adaya pikniğe giden yolcuları taşıdığı sırada battığını ifade etti. Yetkili, feribotta yüzme bilmeyen kadın ve çocukların kurtulamadığını söyledi.

Öte yandan Musul’daki bir kilisede feribot faciasında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Irak’ın Keldani Katolik Kilisesi Patriği Louis Raphael Sako, Musul’un batısındaki Aziz Paul Kilisesi'nde yaptığı konuşmada, “Bu trajedinin, Musul halkının tamamında barış sağlanması için bir fırsat olmasını umuyoruz” dedi.

DEAŞ militanları 2 yıl önce Musul’dan sınır dışı edilse de bölge halkı eski huzurlu günlerini arıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya