Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Buteflika: Ülkenin geleceği konusunda endişeli değilim

Buteflika: Ülkenin geleceği konusunda endişeli değilim

Perşembe, 4 Nisan, 2019 - 07:00
Cezayir eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika (Şarku’l Avsat)

Cezayir eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, ülkenin geleceği için endişe duymadığını ve ulusal yürüyüşün sürdürülmesi yönünde umutlu olduğunu belirterek, gençler ve kadınların güçlendirilmesi için çağrıda bulundu.

Buteflika, Salı akşamı sunduğu istifasının ardından halkına yazdığı veda mektubunda; "Ben de bir insanım ve hatalardan arınmış değilim. Sizlerden sözlü olarak ya da fiilen işlediğim kusurlar karşısında özür ve bağışlanma talep ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Cezayir eski cumhurbaşkanı mektubunu şu ifadelerle sürdürdü;

“Artık sorumluluk makamından ayrılıyorum. Cumhurbaşkanlığından sizlere son mektubumu iletmeden ayrılmamam gerekiyordu. Siyasi hayattan sizinle aramızda mesafeler varken ayrılmak istemedim. Çünkü bu uzaklık hiçbir ayrımcılık yapmadan tüm Cezayirlilerin hizmetçisi olma konusundaki dikkatime rağmen bilmeden işlediğim kusur ve hatalar karşısında sizden af dilememe engel olurdu."

Cezayir’in kısa bir süre sonra yeni bir cumhurbaşkanına sahip olacağını belirten Buteflika, “22 Şubat’tan bu yana süren gerginliklere rağmen, ulusal yürüyüşün durmayacağını ve onu refah beklentilerine doğru ilerletmeye devam edecek olan liderliğin geleceğine dair umutluyum” dedi.

"Bugün istifayla sıradan bir vatandaş olmam, Cezayir'in 21. yüzyıla öncekilerden çok daha iyi bir şekilde girmesine verdiğim katkılardan gurur duymama engel değil" diyen Buteflika, gençler ve kadınların siyasi hayatta, diplomaside ve yönetim kadrolarında yer alması için özen gösterilmesi çağrısında bulundu.

Buteflika ayrıca, siyasi hayattan ayrıldığı için üzgün olduğunu ancak ülkenin geleceği konusunda endişeli olmadığını aktararak, Cezayir halkının yeni liderleriyle birlikte reform sürecini sürdüreceklerine olan güvenini dile getirdi.

Cezayir eski cumhurbaşkanı, istifasının Cezayir halkı ile arasındaki sevgi bağının kopacağı ve güzel anılarını unutacağı anlamına gelmediğinin altını çizerek her zaman kalbinde yer alacaklarını ifade etti.
Cezayir Genelkurmay Başkanı ülkenin en etkili figürlerinden biri
Buteflika: Vahim sonuçları önlemek için istifa kararı aldım

Cezayirliler Buteflika'nın istifasını kutluyor
Buteflika’ya yakın iş insanı Ali Haddad hakim karşısına çıktı

 


Editörün Seçimi

Multimedya