Yaşasın Tunus Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor

Yaşasın Tunus Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor

Çarşamba, 17 Nisan, 2019 - 15:00
Tunus/ el-Menci el-Saidani

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid’in desteklediği Yaşasın Tunus Partisi Genel Koordinatörü Selim el-Azabi, birçok şehirde düzenlenen kuruluş konferanslarının ilk aşamasının sona erdiğini açıkladı. El-Azabi, 27 Ocak’ta resmen ilan edilen partinin, 6 Ekim’de yapılması kararlaştırılan parlamento seçimlerine ve 17 Kasım’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlık süreci kapsamında 13 seçim dairesinde (toplamda 33) siyasi yapılara odaklandığını belirtti.

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Divanı başkanı görevinden alınan el-Azabi, bu konferansları düzenlemenin asıl amacının, tüm yetkinlikleri benimsemek, bunları bir bütünlük ve uyum çerçevesinde parti faaliyetlerine dahil etmek olduğunu belirtti.

Söz konusu konferanslar, 28 Nisan’da Yaşasın Tunus Partisi’nin ilk seçim konferansına yönelik hazırlıkların bir parçası olarak sayılıyor.

Yaklaşan parlamento seçimleriyle ilgili son anketlere göre parti, üst sıralardaki İslamcı Nahda Hareketi ile güçlü bir şekilde rekabet ediyor. Bu açıdan Nahda Hareketi liderleri, Nida Partisi ile eski koalisyonun enkazları üzerinde bu yeni partiyle siyasi bir ittifak yapmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede el-Azabi, Yusuf Şahid’in “yeni partinin siyasi lideri olarak” gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için parti adayı olabileceğini söyledi. Selim el-Azabi ayrıca, Cumhurbaşkanı Baci Kaid el-Sibsi’ye partinin kuruluş konferansında “onur konuğu” olma daveti sunulduğuna dikkati çekerek, Yaşasın Tunus Partisi’nin siyasi liderinin Yusuf Şahid olduğunu vurguladı.

Öte yandan Essam el-Şabi liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti, Halil el-Zaviye liderliğindeki Demokratik Çalışma ve Özgürlükler Forumu ve Fevzi el-Şerefi liderliğindeki Sosyal Demokrat İlerleme Partisi başta olmak üzere muhalif partilerden oluşan bir grup, Tunus’taki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden birkaç ay önce oluşan mevcut siyasi atmosferi eleştirdi.

Söz konusu partiler, Yusuf Şahid’in liderliğindeki mevcut rejimin başarısızlığından söz ederken, her düzeyde askıda kalmış sorunların ele alınması gerektiğini belirtti. Kasbah Partisi ve Raşid el-Gannuşi liderliğindeki Nahda Hareketi arasında olan siyasi anlaşmalar da şiddetle eleştirildi.

Aynı şekilde Cumhuriyetçi Parti Başkanı Essam el-Şabi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Nida Partisi’nin sert düşüşünün ardından iktidar rejiminin de düşüşü, toplumsal durumu daha da tırmandırıyor” diyerek, gelecek seçimlerin söz konusu durumu değiştirmek için bir fırsat olduğunu belirtti.

Mustafa bin Cafer tarafından kurulan Demokratik Çalışma ve Özgürlükler Forumu da parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en iyi koşullarda yapılması amacıyla elverişli ve sağlam bir atmosfer oluşturulması için iktidar koalisyonun siyasi iradeye sahip olmamasına dair endişelerini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya