Medine'de Hz.Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyeti konulu ilk uluslararası sergi açıldı

Medine'de Hz.Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyeti konulu ilk uluslararası sergi açıldı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 09:00
Medine Vali Yardımcısı Prens Suud bin Halid el-Faysal Medine'deki Hz.Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyeti konulu ilk uluslararası serginin açılışındayken (Şarku'l Avsat)
Medine/ Şarku'l Avsat

Medine Vali Yardımcısı Prens Suud bin Halid el-Faysal, Dünya İslam Birliği (Rabıta) tarafından düzenlenen, Medine'deki Hz.Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyeti konulu ilk uluslararası serginin açılışını gerçekleştirdi. Sergi, ayrıca nebevi sünneti ve İslam medeniyeti tarihi ile ilgilenen birçok tarafın işbirliği ile düzenlendi. Açılışa çok sayıda Müslüman isim ve diplomat katıldı.

Rabıta Genel Sekreteri Dr. Muhammed el- İsa, açılış töreninde bir konuşma gerçekleştirdi. İsa, konuşmasında, Hz. Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyetinin güzelliğinin tarihi bir kanıtı olması açısından serginin önemine vurgu yaptı.

Öte yandan Mescid-i Haram’ın İmam-Hatibi Şeyh Salih bin Abdullah bin Hamid, yaptığı konuşmada, Hz. Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyeti tarihi üzerinde çalışmanın önemine dikkat çekti. Serginin taşıdığı ilmi zenginliğe işarette bulunarak, korunup, gözetilmesi gerektiğini ifade etti. Hamid, ayrıca sergi fikrini takdir etti.

Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi Genel Sekreteri Dr. Muhammed el- Beşşari ise yaptığı açıklamada, bunun, Hz. Peygamber’in hayatı hakkında en geniş kültürel kapsama sahip sergi olduğuna dikkat çekti. Dünyaya birçok mesaj verdiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya