​Suudi Arabistan, Güvenlik Konseyi’ne acil olarak Husi silahlarını etkisiz hale getirme çağrısında bulundu

​Suudi Arabistan, Güvenlik Konseyi’ne acil olarak Husi silahlarını etkisiz hale getirme çağrısında bulundu

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 14:45
BM’deki Suudi Arabistan üyesi Abdullah el-Melami
New York / Ali Berdi

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) İran destekli Husi milislerinin silahsızlandırılması ve bölgesel gerilimlerin tırmanmasının önlenmesi için çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklileri (BAE), konseye el-Füceyre limanı yakınlarında 4 sivil ticari kargo gemisine yapılan saldırı ve Suudi Arabistan’daki Duvedmi ve Afif şehirlerinde bulunan iki petrol tesisine düzenlenen saldırı hakkında şikayette bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Suudi Arabistan Daimi Temsilcisi Abdullah bin Yahya el-Melami, BMGK'nin Mayıs ayı dönem başkanı olan Endonezya'nın BM Daimi Temsilcisi Dian Triansyah Djani ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupta, 7 dronenun Suudi Arabistan’ın altyapısına saldırdığını belirterek, Duvedmi ve Afif şehirlerindeki pompa istasyonlarına yapılan saldırılarının İran destekli Husi milisleri tarafından yapıldığını belirtti.

El-Melami, saldırının Suudi petrolünü Yanbu limanına ve oradan da dünya pazarına petrol taşıyan doğu-batı hattında gerçekleştiğini açıklayarak, Husi milislerin bunu zafer olarak kabul ettiğini ve böyle bir hareketin sadece gerilimin artmasına neden olacağını söyledi.

El-Melami, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve BM Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı Michael Lollesgaard liderliğinde,Stockholm Anlaşmasını başarıyla uygulama için gösterilen çabaları vurgulayarak, bu türden bir saldırının BM çabalarını tehlikeye sokacağını ifade etti.

Suudi Arabistan Husi saldırılarının engellenmesi amacıyla 2140, 2216 ve 2541 sayılı kararlar dahil olmak üzere ilgili tüm Güvenlik Konseyi kararlarının tam olarak uygulanmasını talep ediyor.

Husilerin saldırının kontrol altına alınması için silahsızlandırılması gerektiği vurgulanan mesaj, BMGK üyelerine resmi belge olarak gönderildi.
Suudi Arabistan - BAE mesajı

El-Melami ve BAE’nin BM Daimi Temsilcisi Lana Zaki Nusseibeh, Güvenlik Konseyi Başkanı’na gönderdiği mektupta uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden olaya dikkati çekmek için bu mektubu hükümetlerinin talimatlarıyla yazdıklarını belirterek, bu olay uluslararası ticaret ve deniz seyrüseferinin güvenliği ve selameti için bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Mektupta, 12 Mayıs 2019’da 4 sivil ticari kargo gemisine saldırı düzenlediği, bu gemilerden 2’sinin Suudi, birinin Norveç, diğerinin ise BAE bayrağı taşıdığı belirtildi. Saldırıda herhangi bir yaralanma yada kimyasal sızıntı olmadığı işaret edilirken, büyük felaketlerle de sonuçlanabileceğine dikkat çekildi.

Saldırılarda 3 geminin gövdesinin zarar gördüğü ifade edilirken, bunun mürettebatın yaşamlarını tehdit etmesi ya da çevre felaketi ile sonuçlanmış olabileceği ihtimali de işaret edildi. Ayrıca el-Füceyre limanındaki faaliyetlerin kesintisiz bir şekilde devam ettiği belirtildi.

Suudi Arabistan, BAE ve Norveç’in bölgesel ve uluslararası ortaklarla konuyla ilgili soruşturma yürüttüğü ve sonuçların BMGK’ya ve Genel Sekretere sunulacağı kaydedildi.
Trump: İran yakında görüşme yapmak isteyecek
ABD, personeline Irak'tan ayrılma talimatı verdi
Almanya, olası 'İran saldırıları' konusunda Irak'taki askeri eğitimini askıya aldı

 


Editörün Seçimi

Multimedya