ABD, Netanyahu’dan İran krizinden uzak durmasını istedi

ABD, Netanyahu’dan İran krizinden uzak durmasını istedi

Cuma, 17 Mayıs, 2019 - 07:30
Binyamin Netanyahu ordu komutanlarıyla bir araya geldi.
Tel Aviv/Şarku’l Avsat

Tel Aviv kaynaklarından edinilen bilgiye göre Washington, İsrail’den İran konusunda tarafsız kalarak ve söz konusu krize karışmamasını istedi.

İsrail güvenlik kaynakları, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ordu ve güvenlik güçleriyle ABD ile İran arasında artan gerilim ve Körfez’deki krize ilişkin olağanüstü toplantılar gerçekleştirdiğini bildirdi.

Kaynaklar, ABD’nin Ortadoğu’da yaşananlarla ilgili İsrail istihbaratından bilgi istemek konusunda tereddüt etmediğini söyledi. Ayrıca Netanyahu’nun bir hafta içinde en az üç kez ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini de doğruladılar.

Netanyahu düzenlediği yaptığı toplantılarda Ortadoğu’daki askeri gerilimin artmasına karşı alınacak tedbirleri tartıştı. Kanal 13 televizyonu muhabiri Barak Ravid üst düzey İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, şu aşamada İsrail’in İran’ın hedefi olmasının uzak bir ihtimal olduğunu aktardı.

Netanyahu güvenlik birimlerinin başındaki isimlere Körfez’deki gelişmeleri takibe devam etmeleri ve İsrail’in bu girdabın içine çekilmesini engellemeleri talimatını verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya