Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’ın petrol ihracatı günde 400 bin varile kadar geriledi

İran’ın petrol ihracatı günde 400 bin varile kadar geriledi

Çarşamba, 29 Mayıs, 2019 - 14:45
Tahran’ın güneyindeki Suruş rafinerisindeki petrol üretim platformu (Reuters)

ABD’nin İran'ın ana gelir kaynağı olan petrol üzerindeki kısıtlamaları artırmasının ardından,  Tahran'ın ham petrol ihracatı önemli ölçüde gerileyerek, Mayıs ayında günde yaklaşık 400 bin varile kadar düştü.

ABD, İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildikten sonra Kasım ayında Tahran'a yaptırım uyguladı.

Bunun ardından Washington, İran'ın petrol satışlarını tamamen durdurmak amacıyla İran’dan petrol ithal eden bazı ülkelere verilen yaptırım muafiyetlerine de bu ay başı itibariyle son verdi.

Refinitiv Eikon verileri ve petrol akışlarını takip eden iki sektör kaynağına göre İran, Mayıs ayı başından bu yana günde yaklaşık 400 bin varil petrol ihraç etti. Bu da Nisan ayının yarısından daha az bir orana tekabül ediyor. Bu ham petrolün büyük kısmı ise Asya'ya gidiyor.

İhracattaki düşüş, piyasa arzını düşürdü, fiyatları güçlendirdi ve İran'ın gelirlerinde keskin bir düşüşe neden oldu.

Kaynaklardan biri, “Günde yaklaşık 400 bin varil ihracat bekliyoruz” derken ikinci kaynak ise Mayıs ayı ihracatının günde 500 bin varile kadar ulaşabileceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya