Veliaht Prens Şarku'l Avsat'a konuştu: ​Riyad, Suriye’de dost ülkelerle hedeflerine ulaşmak için çalışıyor

Veliaht Prens Şarku'l Avsat'a konuştu: ​Riyad, Suriye’de dost ülkelerle hedeflerine ulaşmak için çalışıyor

Pazar, 16 Haziran, 2019 - 12:00
Cidde/ Gassan Şerbil / Şarku'l Avsat

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Şarku'l Avsat’a verdiği röportajda, Suriye krizi ile ilgili olarak ise Riyad’ın dost ülkeler ile hedeflerine ulaşmak için çalıştığına dikkat çekti. Söz konusu hedefler arasında DEAŞ örgütünün hezimete uğratılması, terör örgütlerin yeniden egemen olmasını engelleme, Suriye’de İran’ın istikrar bozucu etkisi ile mücadele etmek, ülkenin birliğini koruyan 2254 sayılı karar gereğince siyasi geçişi sağlamak için gerekli tüm araçların kullanılmasının bulunduğuna işarette bulundu. 
- ABD ile İran konusunda sağlanan bu fikir birliği, özellikle ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ışığında Suriye'deki duruma uygulanabilir mi?

Suriye'de DEAŞ örgütünün hezimete uğratılması, terör örgütlerinin yeniden egemen olmasını engelleme, ülkede İran'ın istikrar bozucu etkisi ile mücadele etme ve ülkenin birliğini koruyan 2254 sayılı karar gereğince siyasi geçişi sağlamak için gerekli tüm araçların kullanılması gibi hedeflerimiz var. Bununla ilgili bir anlaşma da söz konusu. Hedeflerimize ulaşmak için dost ülkelerle birlikte çalışıyoruz.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Editörün Seçimi

Multimedya