Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye'deki yangınlarda 10 kişi hayatını kaybetti

Suriye'deki yangınlarda 10 kişi hayatını kaybetti

Pazartesi, 17 Haziran, 2019 - 09:00

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı’da buğday tarlalarında çıkan yangınlar nedeniyle son iki günde 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

SOHR’a göre Kamışlı’nın doğusundan Haseke kırsalına kadar yayılan yangınları söndürme çalışmalarında yarısı sivil 10 kişi hayatını kaybetti.

Cumartesi günü çıkan yangınlar, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangınlar hala devam ederken, Kürt yetkililer yangınların ‘kundaklama’ sonucu ortaya çıktığını öne sürdü.

AFP’ye konuşan Kürt Kızılayı Sözcüsü Kemal Derbas, insanların tarlalardaki yangını söndürmeye çalışırken ateş kapanına kısıldıklarını ve boğularak hayatını kaybettikleri bilgisini verdi.

Derbas, ayrıca değişik derecelerde yanıklara maruz kalan 5 kişinin de yaralandığını söyledi.

Son haftalarda, özellikle ülkenin kuzeydoğusunda olmak üzere Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından kontrol edilen bölgelerde yangınlar patlak verdi.

DEAŞ söz konusu yangınların bir kısmını üstlendi.

Kürt yetkililer, ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’a kuyulara ve petrol istasyonlarına yaklaşan yangınları kontrol etmelerine yardımcı olmaları yönünde çağrıda bulundu.

Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürt yönetimi altında bulunan Ekonomi ve Tarım Komitesi Eşbaşkanı Selman Barudo, AFP'ye verdiği demeçte, Haseke’de yangın nedeniyle  350 bin hektarlık alanın yok olduğunu dile getirdi.

Barudo, bu yangınların Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim ile mücadele etmek ve insanlar arasında fitne yaratmak isteyen tarafların kundaklanması sonucu çıktığını da ima etti.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise SDG’yi Haseke’deki tarlalara yapılan kundakçılığın arkasında olmakla suçlayarak, çiftçilerin hükümete bağlı tahıl merkezlerine ekinlerini teslim etmelerini engellemek için tarlaların kasten ateşe verildiğini belirtti.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yönetimi ile Suriye rejimi, bu hasat mevsiminde Haseke’deki çiftçilerden bol miktarda buğday mahsulü alımı üzerine rekabet ediyor.

Analistlere göre her iki taraf da kendi kontrol ettiği alanlardaki nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak ve ülke genelinde barışı korumak için buğdaya büyük önem veriyor.

Çiftçiler, Kürt ve hükümet yetkililerinin kaynaklarını kontrol etmek istemesinden şikayet ederken, bazıları yangınların çıkış nedeninin düşük kaliteli yakıt ve ihmal dışında ‘misilleme’ olduğunu söylüyor.

SANA’da geçtiğimiz Cumartesi günü yer alan haberde, Hama’nın kuzeybatı kırsalında yer alan birçok köydeki tarım alanlarında çıkan yangınların teröristlerin roket saldırıları sonucu patlak verdiği öne sürüldü.

Yıllardır süren savaş ve kuraklıktan sonra Suriye, özellikle kuzeydoğuda yılın başında görülen şiddetli yağışlar nedeniyle bereketli bir hasat bekliyor. Ancak bu hasat haftalardır birçok yerde çıkan yangınlardan dolayı tehdit altında.


Editörün Seçimi

Multimedya