Trump, 2020 seçim kampanyasına bugün Florida’da başlıyor

Trump, 2020 seçim kampanyasına bugün Florida’da başlıyor

Salı, 18 Haziran, 2019 - 13:15
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 ABD Başkanlık seçimlerine yönelik seçim kampanyasına Florida’da bugün başlayacak.

Ancak seçimlere yönelik yapılan ilk kamuoyu yoklamaları, Cumhuriyetçi milyarderin seçim zaferinin garanti olmadığına işaret ediyor.

Organizatörler, Florida eyaletinde bulunan Orlonda şehrinde 20 bin kişilik miting alanına giriş biletlerinin tükendiği bilgisini verirken, alanın dışında bulunan dev ekranlardan Trump’ın konuşmasını izlemek üzere çok sayıda insanın da toplanması bekleniyor.

Trump, 3 Kasım 2020'de gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerine yönelik kampanyasında, güçlü bir ekonomi ve unutulmuş işçileri savunma sözü vererek, seçmenleri kendisini bir dönem daha seçmeleri yönünde ikna etmek istiyor.

Trump’ın Orlonda’daki seçim konuşmasında, ABD ekonomisinin geliştiği ve ordunun güçlendiğini vurgulaması beklenirken, ayrıca beyaz ABD’li işçilere odaklanacak, bir önceki kampanyasındaki gibi küreselleşmeye ve yönetici seçkinlere yönelik tepkileri ele alacak.

Öte yandan, başkanlık yarışına adaylığını koyan 20’den fazla Demokrat da Trump ile yarışa hazırlanırken, Başkan’ın Rusya ile temasları hakkında açılan soruşturmanın etkileri hala devam ediyor.

Fox News'in yaptığı 2020 ABD Başkanlık seçimi anketine göre eski Başkan Barack Obama'nın yardımcılığını yapan Demokrat Parti'nin en güçlü adaylarından Joe Biden Trump’ın 13 puan önünde görünüyor.

Sadece Biden değil, diğer Demokrat adaylar Kamala Harris 8 puan, Elizabeth Warren 7 puan, Pete Buttigieg ve Cory Booker ise 5’er puan fark ile Başkan Trump’ın önüne yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya